Psikopat Olabileceğinize Dair 10 İşaret

Hepimiz psikopatları tanımlayan filmler izledik veya kitaplar okuduk. Bu yazımızda psikopat bir insanın 10 özelliğini ele aldık listemizde. 1 min


158
72 shares, 158 points
 1. 1 Antisosyal Kişilik Bozukluğu


  Psikiyatristler tarafından yapılan testlere göre ‘psikopat’ tanımı doğrudan kişilere konulabilen bir teşhis değil. Bu teşhise en yakını ise antisosyal kişilik bozukluğu olarak geçiyor ve bu duruma sahip insanlar genellikle psikopat olarak tanımlanıyor. ‘Antisosyal kişilik’ sözünü psikiyatrik bir terim olarak kabul edebilirsiniz ve bunun altında da psikopatlık yatıyor. Buna rağmen, teşhis en erken 18 yaşında konulabiliyor. Bunun sebebi de ruh sağlığı uzmanlarının çocuklar hakkında daha olumlu fikirlere sahip olmaları. Dolayısıyla özetlemek gerekirse, 18 yaşından büyük antisosyal kişilik bozukluğu durumu yaşayan insanların ‘psikopat’ olma eğilimi var.

 2. 2 Düşük Fiziksel Uyarı


  Psikopatlarla ilgili bir diğer garip bilgi de, durumlarının sadece davranışlarını ve düşünme şekillerini etkilemiyor oluşu. Aynı zamanda fiziksel olarak da bundan etkileniyorlar. Psikopat kişilerde düşük fizyolojik uyarı ve reaktivite görülürken, yani diğer insanlara göre uyarılma eşikleri farklı çalışıyor. Sinirlendiğiniz veya gergin olduğunuz bir anı düşünün.

  Belki gecenin bir yarısı ses duydunuz, belki de hoşlandığınız biriyle ilk buluşmanıza çıkıyorsunuz. Muhtemelen terlemeye, titremeye veya derin nefes almaya başlarsınız. Kalbiniz daha farklı çalışacaktır. Tüm bunlar normal psikolojik stres tepkimeleri fakat psikopatlarda bunlar genelde olmuyor. Kalpleri daha yavaş atarken, kan basınçları ve vücut sıcaklıkları için de aynı şeyi söyleyebiliriz.

 3. 3 Empati ve Vicdan Azabı Duymama


  DSM-5’a göre aynı zamanda antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerde empati veya vicdan azabı gibi duygular da dahaz görülüyor. Empati, başka bir insanın duygularını onun perspektifinden bakarak anlama yoluyken psikopatlar ise daha çok kendilerine odaklı oluyorlar. Bu kişiler genellikle diğerlerinin ihtiyaçlarına, inanışlarına ya da güvenliklerine fazla önem vermezken, onların haklarını da kendi kazançları için ihlal edebiliyorlar. Aynı zamanda yaptıklarından ötürü vicdan azabı da genellikle duymazlar ve kötü davranışlarını rasyonalize ederler.

 4. 4 Hayvanlara İşkence


  Her ne kadar hayvan istismarı antisosyal kişilik bozukluğu belirtisi olmasa da, çocukluk bozukluklarıyla ilgili olduğu düşünülür. Buna rağmen hayvanları öldürmek her zaman patolojik bir durum işareti de değildir. Dışarıda çok fazla vakit geçiren çocuklar karıncaları, böcekleri, kurbağaları ya da benzer küçük hayvanları öldürmeye meyilli olur. Av veya balık tutma amaçlı öldürülen hayvanlar toplumda normal karşılanır fakat psikopat davranışları örneklerinde bu kişiler hayvanlara eziyet eder, yakar, işkence eder.

 5. 5 Sorumsuzluk


  Diğer bir antisosyal kişilik bozukluğu kriteri ise sorumluluk eksikliğidir. Bu kişiler finansal sorumluluklarını ve yükümlülüklerini de yerine getirmekte zorluk yaşar. İşte dolandırıcılık yapmaya ve özgeçmişleri hakkında yalan söylemeye eğilimlidirler. Aynı zamanda şiddet ve agresif davranışlar sergiledikleri için bir işte tutunmaları daha zordur. Genellikle işsiz kaldıkları için finansal gereksinimlerini de karşılamaları zorlaşır. Ek olarak kumar oynamaya veya başka düşüncesiz finansal hareketler etmeye yatkındırlar. Bu sorumluluk eksikliği psikopatların hayatının diğer alanlarını da etkiler.

 6. 6 Düşüncesizlik


  Düşüncesiz davranma da antisosyal kişilik bozukluğunun bir diğer belirtisidir. Bu farklı yollarla kendini gösterebilir. Psikopatlar bir şeyler söylerken veya satın alırken davranışlarının neler getireceğini düşünmezler. Örnek vermek gerekirse, bir psikopat para harcarken fazla düşünmez. Aynı zamanda öfkesini kontrol etmekte zorlanır, düşüncesizce saldırgan davranabilir. Bu durumu açıklayan bazı nörolojik bulgular da yer alırken, durumun kişinin beyninin ön loblarıyla ilgili olduğu düşünülür. Beynin bu kısmı ne diyeceğinizi, ne yapacağınızı planlamanızı ve eylem sonuçlarını hesaplamanızı sağlar. Bu kısımdaki anormallikler psikopatlarda pervasız davranışlara sebep olur.

 7. 7 Umursamazlık


  Umursamazlık da bir diğer antisosyal kişilik bozukluğudur. Psikopatlar zaten bencil kişilerdir fakat bu düşüncesizlikleri bazen umursamaz davranmalarına yol açar, hatta kendi sağlıklarını ve güvenliklerini de riske atarlar. Araba sürerken, para harcarken, bir madde kullanırken veya cinsellik yaşarken umursamaz olabilirler. Genellikle korkusuz insanlardır fakat her psikopatta bu tip davranışlar da görülmez. Zeka ve kişilik gibi bireysel faktörler de bu konuyu etkileyebilir.

 8. 8 Suça Yatkınlık


  Suça yatkınlık, suç işleme hem davranış bozukluğunu, hem de antisosyal kişilik bozukluğunu içine almaktadır. Psikopatlar daha çok suç işler çünkü yaptıklarından ötürü suçluluk duymazlar ve başkalarını etkiledikleri için vicdan azabı da çekmezler. Başkalarının perspektiflerini anlamakta güçlük çektikleri için, empati eksikliğiyle hareket ederler. Ayrıca düşüncesiz ve umursamaz olduklarını zaten dile getirmiştik. Bu yüzden de eylemlerinin negatif etkilerini hesaplamadan suç işlerler. Buna rağmen her psikopat suç işlerken yakalanmaz ve bu konuda oran yüzde 25’dir. Ayrıca yüksek IQ’ya sahip psikopatlar davranışlarını kontrol etmekte daha başarılıdır ve suç işlemekten daha rahat kaçarlar.

 9. 9 Nazik ve Büyüleyici Gözükürler


  Büyüleyici, etkileyici bir kişilik genellikle antisosyal kişilik bozukluğunun resmi belirtisi değildir fakat karakteristik olarak görülür. Her ne kadar empati yoksunluğu çekseler de, sosyal beklentileri ve diğer insanların davranışlarını anlarlar. Bu yüzden ‘sahte’ davranabilirler, insanları kolayca kontrol edip avantajı ele alabilirler. Bir psikopatla sosyopatı ayırt edebileceğimiz nokta da budur. Psikopatlar nazik, büyüleyici ve sizle ilgileniyor gibi davranabilirler. Sosyopoatlar ise normal bir insan gibi davranmakta zorluk çeker ve niyetlerini açıkça belli ederler.

 10. 10 Manipülatif Olmaları


  Antisosyal kişilik bozukluğunun son belirtisi ise manipülatif olmaları, insanları aldatabilmeleridir. Bu kişiler sık sık yalan söyler ve kendi kazançları, zevkleri için diğer insanları manipüle eder. Soğukkanlı oldukları için istediklerini elde etmek için uğraşırlar. Bu karakteristikler genellikle psikopatları negatif yönde etkilese de, bazen tersi de olabilir. Birçok yüksek fonksiyonlu ve zeki psikopatın manipülasyon yetenekleri sayesinde başarılı bir kariyeri vardır. Örneğin sık sık satış temsilcisi, CEO ya da avukat olarak çalıştıkları görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

158
72 shares, 158 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
17
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
28
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
22
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
23
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
33
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
53
BEĞENDİM
İYİ İYİ
30
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
36
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı