Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika kavramı son 10-15 yıl içinde dilimizde kullanılmaya başlanan kavramlardan bir tanesi.12 min


137
72 shares, 137 points

Replika kavramı son 10-15 yıl içinde dilimizde kullanılmaya başlanan kavramlardan bir tanesi. Dilimize “taklit” olarak çevirebileceğimiz bu sözcük anlaşıldığı üzere bir ürünün birebir kopyası anlamına gelmekte. Replika ürün denildiğinde akıllara çok büyük bir yelpaze gelmekte. Ülkemiz Hindistan ve Çin ile birlikte dünya üzerinde en çok replika ürünün kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Hindistan ve Çin’in bu ürünleri üretip dünyaya sattıkları düşünüldüğünde bizim de bu ürünleri bu ülkelerden ithal ettiğimiz sonucuna ulaşmak hiç de zor değil. Bu konuda gümrük mevzuatlarında da çeşitli açıklar bulunuyor. Özellikle Çin’den ithal edilen plastik oyuncakların laboratuvar testlerine gönderilmelerine karşın gözlük ve saat gibi yetişkin ürünlerinde laboratuvar testi zorunlu değil.

En Çok Satılan Replika Ürünler

Replika ürünler günümüzde ciddi bir Pazar haline geldi. Pek çok insan orijinalleri yerine aynı ürünlerin replikalarını almayı tercih etmekte. Özellikle çok pahalıya satılan ya da insanların fiyat-yarar ilişkisi kurmakta zorlandıkları ürünlerin replikaları oldukça fazla tercih edilmekte. Bunların en başında ise saat ve güneş gözlüğü geliyor. Bu ürünler orijinallerinin birebir aynısı gibi görünseler de en büyük farkları kullanılan malzemeleri. Aynı görünümü veren pek çok ucuz malzeme replika ürünlerde kullanılmakta.

Replika Ürün Neden Tercih Ediliyor?

İnsanların replika ürün tercih etmelerinin en önemli sebepleri arasında orijinal ürünün fiyatının çok yüksek olması geliyor. Özellikle bayanlar replika satın alma konusunda erkeklerden çok daha fazla harcama yapıyorlar. Gerçeğiyle birebir aynı olan bir ürünün çok daha ucuza satın alınması kadınları her zaman mutlu etmekte. Tıpkı sevdikleri bir ürünü indirimli olarak satın almaları gibi. Replikaların tercih edilmesinin bir diğer sebebi de yüksek bir para karşılığında orijinal tek bir ürün alacakken bundan çok daha ucuz paralara çok daha fazla replika ürün alınabilmesi. Bununla birlikte satın aldığınız replika ürünün orijinalliğinin sorgulamasını kimse yapmayacağı için bu aynı zamanda prestij açısından da önemli.

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Bir ürünün replika olup olmadığını anlamanın en garanti yolu orijinali ile karşılaştırmaktır. Ancak bu mümkün değilse de bir ürünün replika olup olmadığını anlamanın çok çeşitli yolları var. Genel anlamda replika ürünlerin en belirgin özellikleri ağırlıklarıdır. Saat, güneş gözlüğü, çakmak, cep telefonu ve hatta giyim ürünlerinde de dahi replika ürünlerin olması gerektiğinden çok hafif oldukları kolaylıkla anlaşılır. Bununla birlikte kalite ve işçilik olarak da replika ürünler kendilerini belli ederler. Çünkü bu ürünler genellikle merdiven altı denilen atölyelerde hızlı bir şekilde imal edildikleri için boyama kaliteleri düşük olacaktır. Satın aldığınız bir ürünün replika olduğundan şüphelendiğinizde ürünün logosunun yerleşimine de dikkat edebilirsiniz. Satın aldığınız ürünün orijinal fotoğraflarını internet üzerinden bulup elinizdeki ürünle karşılaştırabilirsiniz. Çoğu zaman ürünlerin üzerinde bulunan ürün logoları olması gerekenden farklı yerde konumlanmış ya da olması gereken boyutlardan ufak ya da büyük olabilir. 

Replika Ürünler Sağlığa Ne Kadar Zararlı?

Replika ürünler kullanıma bağlı olarak kişi üzerinde farklı etkilere sebep olabilirler. Eğer satın aldığınız ürün bir replika güneş gözlüğü ise bu sağlığı tehdit eden en önemli ürünlerden bir tanesidir. Replika güneş gözlüğü üzerinde kullanılmış olan cam çok ciddi göz bozukluklarına sebep olabilir. Bu yüzden uzmanlar özellikle güneş gözlüğü konusunda replika ürünlerden kaçınılması gerektiğini söylüyorlar. Elbette sadece güneş gözlü değil, her türlü replika ürün imalatında kullanılan plastik ve boyaların, ürün daha ucuz olsun diye kalitesiz oldukları bilinmekte. Deri ile temas eden ve solunan bu kimyasal maddeler de insan sağlığını son derece tehdit ediyor.

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Türkiye’de En Çok Üretilen Replika Ürünler

Ülkemizde replika ürün dendiğinde akla gelen ilk sektör giyim sektörü oluyor. Çünkü giyim sektöründe replika ürünler üretmek diğer ürünlere göre oldukça kolay ve çok düşük maliyetli. Önemli markalara ait logoların internet ortamından bulunmasıyla da bu iş çok daha kolay bir hal alıyor. Sıcak baskı yöntemiyle kalitesiz penye kumaşların üzerine internetten bulunan ünlü markaların logoları basılarak maliyetinin 10 katı kadar fiyatlara satabilmek mümkün. Günümüzde replika tişört üretimi artık evlerde dahi kolaylıkla yapılabilmekte. Buna karşın ülkemizde en az üretilen replika ürünler ise elektronik ürünler. Replika elektronik ürün konusunda Yine Çin en başı çeken ülke. Özellikle günümüzde en çok satılan iPhone ve iPad gibi ürünlerin orijinallerinin de Çin’de üretildiğini düşündüğümüzde replikalarının da ne kadar kolay bir şekilde üretilebileceğini anlayabiliriz. Aynı çekil Çin replika müzik enstrümanı konusunda da dünyanın en bir numarası konumunda. Çoğu zaman birebir aynısını ürettiği gitar gibi enstrümanlara, başka ülkelerde satışında sorun çıkmaması için farklı isimler koyarken, bu sorunun yaşanmayacağı ülkeler için de çekinmeden ürünün logosunu dahi basmakta.

Replika Ürün Sektörünün Önüne Geçmek

Şu an için bu sektörünün önüne geçmek biraz zor. Çünkü replika ürün sektörünün dünyada ciddi bir piyasasının oluşması bir tarafa dursun bu piyasayı kollayan ve arka çıkan önemli iş adamları ve markalar da olduğu biliniyor. Özellikle rakip firmanın satışına engel olmak için o firmanın replika ürünlerini ürettirip piyasada satmaya çalışan firmalar da var. Bu yöntem firmaların rakiplerinin satışlarının önüne geçmek için uyguladıkları akıllıca yöntemlerin başında geliyor. Çünkü replika ürünlerin satılması, ürünün orijinalinin satılmasının önüne geçiyor. Durum böyle olunca replika sektöründen herkesin bir şekilde kendisine çıkar sağladığını görebiliriz. Bununla birlikte teknolojinin de her geçen gün gelişmesi bazı replika ürünlerin kalitesinin de yavaş yavaş artmaya başladığını bizlere göstermekte. Ancak bu çok yavaş işleyen bir durum olduğundan dolayı replika bir ürünün orijinalinin kalitesini yakalayabilmesi şimdilik oldukça zor görünüyor.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
72 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
4
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
13
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
4
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
18
İDARE EDER!
Mustafa USTA

İB Topluluğu Daimi Üyesidir Kendileri :))

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı