Rusya hakkında İlginç Bilgiler

İşte Rusya hakkında, bir zamanlar gezegen olan Plüton'dan daha büyük olan bazı ilginç ve şok edici bilgiler.1 min


127
63 shares, 127 points

Rusya; Dünyanın en büyük ülkesi, 11 zaman dilimi, inanılmaz tarihi, zengin kültürü ve güzel şehirleri ile gerçekten muhteşem bir ülke , ve dünyadaki en ünlü alkollü içeceklerden birinin evi – Votka. Ama Rusya’nın sırlarla dolu bir başka tarafı var. İşte bu ülke hakkında, bir zamanlar gezegen olan Plüton‘dan daha büyük olan bazı ilginç şeyler.

 1. 1 Rusyada Kadın Nüfusu Daha Fazladır


  2014 yılında, Rusya Devlet İstatistik Komitesi, Rusya'da kadınların erkeklerden 10.5 milyon daha fazla olduğunu gösteren büyüleyici bir gerçeği yayınladı. Sorun, her yıl daha fazla kız bebeğin doğması değil ,  aslında ,erkek ve kız bebeklerin sayısı oldukça eşit . Sorun, insanların  , stres, alkol sorunları ve araba kazaları nedeniyle hayatlarını kaybetmeye başladıkları hayatın daha sonraki dönemlerinde ortaya çıkıyor.

 2. 2 Rusya'da spor


  Rusya sporcular için bilinir. Spor gerçekten çok önemli. özellikle rekabetçi bir. Profesyonel tenisçiler Maria Sharapova ve Anna Kournikova uluslararası süperstarlar oldular. Hokey oyuncusu Sergei Fedorov sporda oldukça etkili oldu. Sıraıkla atlama dünya rekoru sahibi iki kez Olimpiyat altın madalyası ve üç kez Dünya Şampiyonu olan Yelena Isinbayeva oldu. Rusya'nın en sevdiği jimnastikte birçok altın madalya kazanıldı. Her Olimpiyatta , Rusya en çok madalya kazanan ülkeler arasındadır.
 3. 3 Vücut geliştirme


  Vücut geliştirme ve güçlendirme Rusya'da hem erkekler hem de kadınlar arasında popüler sporlar. Vücut geliştiriciler olarak bilinen en iyi kadınlardan bazıları, 17 yaşındayken altın madalya kazanan Nadezhda Alexandrovna Yevstyukhina ve tarihin en genç güçlü dünya şampiyonu Maryana Naumova.

 4. 4 Pepsi Pazarı


  Başkan Yardımcısı Richard Nixon ile 1959'da Sovyetler Birliği'nin başbakanı Nikita Kruşçev'in arasında televizyonda yayınlanan “Mutfak Tartışması” sırasında, iki siyasetçi politik görüşlerin bir kısmını paylaştı, aynı zamanda bir Pepsi'yi de paylaştı. O dönemde meşrubatlar Rusya'da neredeyse hiç yoktu ve ABD'de Coca-Cola ile ilgiliydi. Bugün Rusya, Pepsi'nin dünyanın ikinci büyük pazarıdır. 5. 5 Kadınlar ve Politika


  Rusya'nın muhafazakâr bir ülke olarak kabul edilmesine rağmen, birkaç kadın Rusya'nın politikasında önemli roller üstlenmeyi başardı. Bu kadınlardan biri Ukraynalı doğumlu olan Natalia Poklonskaya. Ukrayna eski savcısı Poklonskaya, şu anda Rusya Federal Meclisi'nin alt evi olan Devlet Duma Milletvekili.

 6. 6 Güzellik yarışması


  Rusya'yı Miss World ve Miss Universe gibi yarışmalarda temsil etmek Rus kızlar arasında büyük bir anlaşma olarak görülüyor.

 7. 7 Sakal Vergisi


  Rus tarihinin en garip şeylerinden biri, sakal vergisinin uygulanması olmalıdır. 1698'de I. Petro, Rus erkeklerini Batı Avrupalı erkeklere daha çok benzetmek için bu olağandışı vergiyi uygulamaya koymuştu. Erkekler sakal bırakmak istediklerinde vergi ödemek zorundaydılar ve ödemedikleri takdirde Rus polisi tarafından alenen traş ediliyorlardı. 8. 8 Rusyada Gizli Şehirler


  Rusya'nın her yerinde pek çok insanın bilmediği gizli şehirler var. Bu şehirler haritalarda yok ve onları ziyaret etmek kesinlikle yasaktır. Birçoğu eskiden kimyasal ve askeri sanayi için kullanılıyor. Bu şehirlere "kapalı idari-bölgesel varlıklar" anlamına gelen ZATO denir.

 9. 9 Kayıp Astronotlar


  Rusya ve ABD arasındaki uzay yarışında, özellikle soğuk savaş yıllarında çok sayıda kayıp vardı. Her iki ülke de diğerinden daha iyi olmak istiyordu ve uzaya ilk insan gönderen ülke olmak istiyorlardı . 1959'da Rusya, Sputnik ile bir başarı elde etti ve 1961'de Yuri Gagarin ile ilk insanlı uçuş yaptı. Ancak bu başarı, uçuş testlerinde ve fırlatma sırasında meydana gelen kazalarda ölen Kozmonotların kaybıyla birlite geldi. Kayıp Kozmonotlar olarak bilinirler ve tüm kayıtları silinirdi.

 10. 10 Rusça


  Rusça, 260 milyondan fazla kişi tarafından anadil olarak kullanılan dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir.

 11. 11 Kızıl Meydan


  Kızıl Meydan, Rusça "Krasnaya ploshchad", Moskova'da bulunan bir şehir meydanıdır ve pek çok insanın düşündüğünden farklı olarak, komünizmle hiçbir ilgisi yoktur. "Krasnaya" kelimesi güzel anlamına geliyor ve Moskova'nın ana pazarı olarak hizmet vermek için inşa edilen meydanın güzelliğini anlatıyor. Kızıl Meydan, Rusya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu Kremlin ve tarihi ticaret bölgesi Kitai-gorod arasında yer almaktadır. Kremlin ve Kızıl Meydan, 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edildi. 12. 12 Rusyada Kış Mevsimi


  Rusya, kışkırtıcı kışları ile bilinir , ki  aslındakışların çok sert geçmesi ülkeyi tarih boyunca birkaç kez istiladan kurtardı. Napolyon'un ordusu büyük Rus kışı tarafından yenildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Hitler'in ordusu aynı sonu paylaştı. Soğuk hava, insanlara zarar verebilecek gerçekten büyük sarkıklara yol açar. 2017 yılında, bu buz hançerlerinin düşmesinden dolayı sadece St. Petersburg'da 150'den fazla kişi yaralandı.

 13. 13 Ünlü Amber Odası


  Aslen Prusya'da inşa edilen, altın varakla desteklenen amber panellerle süslenmiş dünyaca ünlü oda, St. Petersburg yakınlarındaki Tsarskoye Selo'nun Catherine Sarayı'nda bulunuyor.

 14. 14 Moskovanın ünlü milyarderleri


  Dünyanın en zengin insanlarından 84'ü Moskova'da yaşıyor. Zenginlikleri toplamı 366 milyar dolar üzerindedir. Bu para çoğunlukla gaz ve petrokimya şirketlerinden ve metalurjiden geliyor. Sadece karşılaştırma amaçlı bir bilgi ekleyelim : New York'un 280 milyarlık servete sahip 62 milyarderi var. 15. 15 Boru Hatları


  Rusya, dünyadaki en büyük doğal gaz rezervlerine sahiptir ve en büyük ihracatçısıdır. Rusya'nın gazı ihraç etmek için kullandığı boru hatlarının uzunluğu 259.913 kilometredir . Aslında, Rus boru hatları gezegeni altı kez çevreleyebilir.

 16. 16 Bira Alkol olarak kabul edilmiyordu


  2011 yılına kadar, Rusya, bira % 10'dan az alkol içerdiğinden alkollü bir içecek olarak kabul edilmiyordu .

 17. 17 Kışın buz gibi suda yüzerler


  Bazı Ruslar, donma suyunun vücut üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğuna inanırlar, bu nedenle kışın plaja giderler.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

127
63 shares, 127 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
1
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
13
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
16
BEĞENDİM
İYİ İYİ
10
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı