Sabun Gerçekten Mikropları Öldürür mü?

Nasıl bu kadar mikropla savaşırız? Sabunlar gerçekten de yüzde 99.9 oranında mikropları öldürüyor mu?4 min


181
79 shares, 181 points
Sabun Gerçekten Mikropları Öldürür mü
Sabun Gerçekten Mikropları Öldürür mü

8 milyon , İki kişi öpüştüğünde tam olarak bu kadar mikrop-bakteri değişimi gerçekleşiyor. Aynı zamanda ortalama bir cep telefonu üzerinde de bu sayıda bakteri bulunuyor. Bir temizlik delisi buna karşı ne yapabilir ki? Nasıl bu kadar  mikropla savaşırız? Sabunlar gerçekten de yüzde 99.9 oranında mikropları öldürüyor mu?

Sabun nasıl temizliyor?

Unutmayın ki, mikroplar mikroskopik parçacık veya organizmalar ve size hastalık bulaştırma riskleri var. Yapışkan bir madde olan sabun ise cildimizdeki yağı ortadan kaldırıyor ve bu sırada üstündeki muhtemel bakterileri de yok ediyor.

Her ne kadar hastanelerde kullanılan alkol menşeli sabunlar genellikle oldukça güçlü olsa da, alkol ve parafin gibi maddeler de toksin içerebiliyor ve evde kullanım için pek ideal değiller. Bunun yerine ev tipi sabunları tercih ediyoruz.

Söylenenler gerçek mi?

Peki gerçekten de sabunlar mikropları yüzde 99.9 oranında temizliyor mu? Bu rakamın verilme sebebi aslında labaratuvar sonuçlarıyla ilgili. Testlerde sabun üreticileri temiz bir yüzey üzerine bakterileri yerleştiriyor, ardından sabunla temizliyor ve son olarak da bakterilerin durumu izlenerek kayıt altına alınıyor.

Elbette ki bu testlerin tamamen isabetli olması pek mümkün değil çünkü günlük hayatta çok çeşitli mikroplarla karşı karşıya geliyoruz. Yüzde 99.9 ifadesinde ise sadece bilinen ve en yaygın olan mikroplar test altına sokuluyor. Hamilton, Ontario’daki araştırmacılara göre, tipik bir el yıkaması mikropları yüzde 46-60 oranında temizliyor.

En iyi senaryoya, yani yüzde 99.9 bakteri yok edilmesine odaklansak dahi, yine de elinizi her yıkadığınızda mikroplar kalmaya devam edecek. Yüzde 0.1’lik oran önemsiz gibi gözükebilir fakat yine de ciddi bir rakam.

Aslına bakarsanız, ne elinizi, ne de kullandığınız eşyaları temizlemekle bakterilerden uzak hâle getiremezsiniz. Cep telefonları üstünde dahi milyonlarca mikrop yer alırken, en pahalı sabunlarla yıkasanız bile hâlâ binlercesi kalmaya devam ediyor.

Bu Makelemizde İlginizi Çekebilir

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

181
79 shares, 181 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
49
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
29
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
30
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
72
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
28
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
57
BEĞENDİM
İYİ İYİ
58
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
51
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

  1. sabun eğer kaliteli olursa gerçekten mikrop felan bırakmıyor fakat piyasada çoğu sabun sırf kimyasal içerdiği için öldürmesi güç gibi ben doğal sabunları tercih ediyorum gayet memnunum doğal sabunlarda antibakteriyel özellik olduğunu belirteyim

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı