Sağlıklı Yaşam Hakkında Hepimizin Yaptığı 10 Yanlış

Peki bazı alışkanlıklarımızın ne kadar sağlıklı olduğunu hiç sorguladınız mı? Biz sizin yerinize sorguladık. İşte yanlış yaptığımız 10 ilginç sağlık uygulaması . 1 min


182
103 shares, 182 points

 

Bilgiye çok kolay ulaşabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz.  Medyanın bize sağlıklı olarak gösterdiğini veya internette gördüklerimizi düşünmeden kabul edebiliyoruz. Birçok şey eski zamanlara göre daha hızlı yayılıp popüler olabiliyor. Aynı şekilde çevremizden görüp de hiç sorgulamadan hayatımıza soktuğumuz ve yaptığımız sağlıklı olarak bildiğimiz bir sürü şey var. Peki bu alışkanlıklarımızın ne kadar sağlıklı olduğunu hiç sorguladınız mı?  Biz sizin yerinize sorguladık. İşte onlardan 10 tanesi…

 

 1. 1 Sıvı sabun kullanımı


  Evimizde, dışarıda genelde her yerde sıvı sabun kullanırız. Sıvı sabunlar diğer temizleyicilere nazaran daha pratik ve hijyenik geliyor olabilir ama bu bir yanılgı. Sürekli kullanımda sıvı sabunlar elleri kurutuyor ve kırışıklıklara neden oluyor. İçindeki kimyasallar vücudumuz için oldukça zararlıdır. Ayrıca bu ürünlerin kullanımı ellerde daha dayanıklı bakteri ve virüslerin de oluşmasına sebep oluyor.
 2. 2 Antibiyotik kullanımı


  Tıpkı sıvı sabun kullanımında olduğu gibi antibiyotik kullanımı da vücudumuzda daha dirençli virüslerin oluşmasına sebep olur. Hatalı ve zamansız kullanım bunun en büyük nedenlerindendir. Yakın gelecekte antibiyotikler işe yaramamaya başlayacak. Örneğin bir nezlede hemen antibiyotiklere sarılmak bir hata… Yapılması gereken bol bol dinlenmek ve su içmek. Bir başka örnek Rifampin. Rifampinin kadınlarda gebeliğe yol açtığı biliniyor. Birçok kadın antibiyotiklerin doğum kontrol haplarını devre dışı bıraktığını biliyor.
 3. 3 Şişelenmiş su içme


  Bir şişe suyun zararı ne olabilir diye düşünebilirsiniz fakat plastik şişelerde satılan sulara maalesef plastiğin içindeki insan vücudu için zehirli kimyasallar karışıyor. Bundan korunmak için cam şişelerde satılan suları tercih edebilirsiniz. Daha önce kullanılmış şişelerin içine de yeniden su doldurmamak da gerekiyor.
 4. 4 Ağrıkesici kullanımı


  Birçok insan rahatsızlık, huzursuzluk ve ağrı hissettiğinde hemen ağrıkesicilere başvurur. Aslında ilaçların bu kadar yaygın olması da tesadüf değildir. İlaçlar dünyanın en büyük endüstrilerinden bir tanesinin ürünleridir. Doktorlar için ilaç yazmak hastanın doğal yöntemlerle tedavi olması için uğraşmaktan daha kolaydır. Birçok yaşlı insan bu ilaçlara bağımlı halde yaşamaktadır. Özellikle kodein gibi maddelerin uzun süreli kullanımı beyin kimyasını bozar ve erken bunamaya bile neden olabilir.
 5. 5 Benadryl kullanımı


  Benandryl, alerjik reaksiyonlarda, bazen soğuk algınlığında, uyku sorunlarında kullanılan her yerde bulunabilen bir ilaç. Gayet de masum biliniyor fakat son bulgular bu ilacın ilerleyen yaşlarda alzheimere neden olabileceğini gösterdi. Birçok insan Benadryl’i kedilere karşı olan alerjisinden dolayı kullanmakta. Kedilerle oynayabilmek mi yoksa Alzheimer mi ?
 6. 6 Soğuk algınlığında doktora gitmek


  Eğer gerçekten hastalığınızın ciddi ve tehlikeli olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bir doktora gitmeniz gerek. Fakat genelde bu salgınların olduğu dönemde herkes iyileşmek için hastanelere gittiğinden buralar da virüs ve bakterilerin “kalesi” haline geliyor. Siz de gitmeden önce bir daha düşünün…
 7. 7 Balık yemek


  Sağlıklı beslenme son yılların popüler çılgınlıklarından bir tanesidir. Etrafta o kadar çok bilgi kirliliği var ki insanlar sağlıklı olarak duyduğu veya okuduğu bir şeye hemen saldırıyor. Kırmızı etin en büyük iki alternatifi balıklar ve tavuklardır. Fakat bazı balıklarda normalin üstünde cıva bulunur ve bu balıkların sürekli tüketimi insan sağlığı için tehlikeli olabilir. O yüzden iyi okumak ve araştırmak gerekiyor.
 8. 8 Margarin kullanımı


  Tereyağ zayıflamak isteyenlerin düşmanı gibi görünür veya bazıları bizim böyle düşünmemizi istiyor. Tereyağın “yağsız, sağlıklı ve daha az kalorili” alternatifi olması için yıllar önce margarin üretildi ve her yere yayıldı. Birçok insan margarini zararlarından habersiz yıllardır tüketiyor fakat birçok insan da zararlarına rağmen tüketmeye devam ediyor. Tereyağı en azından transyağ içermiyor…
 9. 9 Gluten diyeti


  Son zamanlarda bir diğer çılgınlık da gluten diyeti. Glutene karşı alerjisi olanların bunu yapması gayet normal ve anlaşılabilir. Birçok insan bir gıdanın gluten içermemesinin sağlıklı olduğunu düşünebilir fakat bu yanlıştır. Gluten yerine kullanılan şeyler sizin için daha kalorili ve yağlı olabilir. Bir dahaki sefer marketlerde bu yiyecekleri daha iyi incelemek isteyebilirsiniz.
 10. 10 Havuzda yüzmek


  Egzersiz yapmak vücudumuz için çok önemli, gerekli ve sağlıklıdır. Yüzmek, birçok doktor tarafından eklem ağrısı çeken hastalara önerilmektedir fakat ağır egzersizleri havuzda yapmak kesinlikle önerilen bir şey değildir. Havuzda olmak kalbi gerebilir ve vücut sıcaklığının korunmasını engelleyebilir. Olimpiyat şampiyonu Michael Phelps de egzersizlerinin ve antrenmanların sadece bir kısmını havuzda yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

182
103 shares, 182 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
19
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
22
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
19
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
39
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
33
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
40
BEĞENDİM
İYİ İYİ
52
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
41
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı