Scientology Tarikatına Bağlı 10 Ünlü Kişi

Scientology Kilisesi, 1952'deki kurulduğundan bu yana en saçma tarikatlardan biri haline geldi. İlerleyen zamanlarda da bir din haline dönüştü.1 min


133
111 shares, 133 points

Scientology Kilisesi, 1952’deki kurulduğundan bu yana en saçma tarikatlardan biri haline geldi. İlerleyen zamanlarda da bir din haline dönüştü. Bu din, Amerikalı yazar L. Ron Hubbard tarafından kuruldu. Scientologistler, Dünya’yı insanlar gibi kılık değiştiren yabancı “Tetanlar” ın yaşadığı bir yer olarak düşünürler. Tetanların hepimize dayatılan “zihinsel implantları” temizleyeceğine inanırlar. İnsanların istiridyelerden evrimleştiği de savunurlar. Bütün bunlar oldukça çılgınca geliyor değil mi? Devam eden Scientology eleştirisine rağmen, bu listedeki ünlülerin hepsi takipçisidir ve kiliseye olan gerçek bağlılıkları hakkında konuşmuşlardır.

 1. 1 John Travolta


  Hollywood yıldızı John Travolta, 1975'ten beri Scientology Kilisesi'nin takipçisidir ve en iyi üyelerinden biridir. Karısı Kelly Preston ile birlikte, kiliseye, 16 yaşında bir kriz geçirdikten sonra oğullarını kaybettiklerinde girmişlerdir. Travolta, “Kilise asla iki yıl boyunca yanımızdan ayrılmadı. Onların desteği olmadan başarabilir miydim bilmiyorum. ”dedi,“ Gerçek şu ki, başaracak mıyım bilmiyordum. Hayat artık benim için ilginç değildi, bu yüzden beni daha iyi hale getirmek için çok şey gerekiyordu.”

 2. 2 Kirstie Alley


  Kirstie Alley, 1979'dan beri Scientology'nin sadık bir takipçisidir. Daha önce Metodist olarak yetiştirildi. Alley şahsen kokain bağımlılığı ile mücadele ederken kiliseye katıldığını itiraf etti. Narconon olarak bilinen Scientology'ye bağlı ilaç tedavisi programından geçti ve bağımlılığı sona erdi. Alley, eleştirilerin çoğunun doğru olmadığını iddia ederek kiliseyi uygulamalarını kınayanlara karşı savundu. Bir röportajda, “Tüm dinlerin uygulayıcı olmayan insanlara tuhaf geldiğini düşünüyorum. Bana göre Scientology çok normal ve duyduğum delice hikayelerin yüzde 90'ı doğru değil.” dedi.

 3. 3 Beck


  Grammy ödüllü şarkıcı Beck Scientology Kilisesi'nde doğdu. İlk olarak 2005 yılında Scientology ile olan ilişkisini kabul etti ve “Bu sadece bulunduğum bir şey” dedi. Ailemdeki insanlar bunu yapıyor. Kitap okudum ve öğrendim.” Karısı da aynı zamanda ikinci nesil bir Scientologist. Beck, hala kilisenin aktif bir üyesi olarak bilinir. Bununla birlikte, son röportajlarında kendisine diniyle ilgili sorular sorulmasını yasaklanmıştı.

 4. 4 Isaac Hayes


  Şarkıcı Issac Hayes, Theme From Shaft şarkısı ile En İyi Orijinal Şarkı Akademi Ödülü kazandı, ancak hayranlarının çoğu, popüler komedi South Park'taki şefin sesi olarak onu tanıyor. Bu dizide dokuz yıl seslendirme yaptıktan sonra bir bölümde üyesi olduğu Scientology Kilisesi ile alay edildiği için dizideki seslendirme görevini bıraktı. Hayes, “Bu dünyada hiciv için bir yer var, ancak hiciv sona erdiğinde ve başkalarının dini inançlarına yönelik hoşgörüsüzlük ve bağnazlığın başladığı bir zaman var. Bir sivil haklar aktivisti olarak, bu inanç ve uygulamalara saygısızlık eden bir gösteriyi destekleyemem.” dedi.

 5. 5 Nancy Cartwright


  Ses sanatçısı Nancy Cartwright, Simpsonlar'daki Bart Simpson'ı seslendirmesiyle tanınıyor. Sadık bir Scientologist ve 1991'den beri görev yapıyor. 2007'de, kiliseye 10 milyon dolar bağışladığı için Patron Laureate Ödülü'ne layık görüldü.

 6. 6 Elisabeth Moss


  Handmaid’s Tales’in oyuncusu Elisabeth Moss, Scientology Kilisesi'nde büyüdü ve bu dini hep korudu. Bir hayranı, Moss'u sosyal medya gönderisine yaptığı yorumdan sonra onu bir tartışmaya çekmeyi başardı, “Hem Gilead [El İşçiliği Masalındaki kurgusal konum] hem de Scientology dışarıdaki tüm kaynakların (haberlerin) yanlış ya da kötü olduğuna inanıyor. Bu durum Scientology hakkında iki kez düşünmenize neden oluyor mu?” Moss ise cevap olarak, “Scientology ile ilgili olarak bunların hiçbiri doğru değil. Dini özgürlüğü ve hoşgörüyü ve eşit hakları anlamak her insanın hakkı. Din ve inanç benim için son derece önemlidir.” dedi.

 7. 7 Juliette Lewis


  Oscar'a aday gösterilen aktris ve rock yıldızı Juliette Lewis, örgüt içinde bir ailede yetişen, yıllardır kendini adamış bir Scientolog'dur. Babası, aktör Geoffrey Lewis, aynı zamanda bir Scientologist idi. Asi doğası nedeniyle, aktrisin yetişkinliğe ulaştığında kiliseden ayrılacağına inanılıyordu. Ancak, özel bir üye olarak kaldı. 2017'de, tecavüzle suçlandığında, Scientolog üyesi ve aktör Danny Masterson'a verdiği desteği tweet olarak attı. “Seni ve güzel aileni seviyorum. Daha iyi olacak. Bunu biliyoruz.” Kiliseyi eleştirilere karşı savunan Lewis, herhangi bir dinde “sorun” olabileceğini açıkladı. “Herhangi bir dinde sorun yaşayabilirsin. Günün sonunda, seçim özgürlüğümü, din özgürlüğümü, ifade özgürlüğümü korumayı hedefliyorum. Ancak can sıkıcı yanlışlıklar da var.”

 8. 8 Michael Pena


  Michael Pena en çok Ant-Man ve Wasp ve Narcos: Meksika'daki rolleriyle tanınır. Bir aktör olarak başarısının, Scientologist olarak yer aldığı programlar sayesinde olduğuna inanıyor. Pena, kiliseye 2000 yılında, alkolizm için “Arınma Süreci” programına katıldığında girdi. “Benim için inanılacak bir din değil; Yaptığın pratik şeyler.” açıklamasında bulundu. Kilisenin eleştirisi hakkında konuşurken “Ben o şeyleri okumam. Tamam, arkadaş olduğumuzu hayal et, sen ve ben. Arkadaşız. Ve senin hakkında bir tabloid hikayesi var ve ben bu hikâyeyi okuyacağım. Yanlış olduğunu bilmeme rağmen.”

 9. 9 Laura Prepon


  Orange Is The New Black Star’ın yıldızı Lauren Prepon, Scientology'nin onu hayatın stresinden kurtardığına ve rahatlattığına inanıyor. Daha önce “Kişisel Değerler ve Bütünlük” ve “Arınma Anlaşması” dahil olmak üzere pek çok programında çalıştığını ortaya koydu. Prepon ayrıca, travmatik geçmişlerinin kendilerine karşı kullanıldığına inanan eski üyeler tarafından ağır biçimde eleştirilen kilisenin içindeki denetim sürecinden geçti. Süreç, bireyin yaşamında meydana gelen zor zamanları değerlendirmesini ve geçmişte yaşadığı olumsuzluklardan kurtulmasını sağlar. Prepon, “Bu denetim, beni etkileyen yanlış fikirleri, kararları ve yanlış duyguları ortadan kaldırdı” dedi.

 10. 10 Tom Cruise


  Tom Cruise, Scientology Kilisesi'nin en tanınmış üyelerinden biri ve aynı zamanda en çok eleştirilen üyeler arasında. Cruise, “Study Tech” programının disleksinin üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor ve Scientology'nin Avrupa'da bir din olarak tanınması için kampanya yürütüyor. 2004 yılında, “Ben psikiyatrinin yasaklanması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde tartışmalı bir açıklama yaptı. Ayrıca doğum sonrası depresyon ile mücadele ederken, antidepresan kullandığı için aktris Brooke Shields'ı da eleştirdi.

Bir önceki yazımız olan Parmak Dövmeleri İçin En İnanılmaz Fikirler başlıklı makalemizde Listeler, parmak dövme fikirleri ve parmak dövmeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

133
111 shares, 133 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
8
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
5
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
16
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
13
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
6
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı