Ses Dalgaları Hakkında 10 ilginç Bilimsel Keşif

Ses Hakkında İnanılmaz 10 ilginç Bilimsel Keşif ve Ses dalgaları ile ilgili Listemiz...1 min


159
88 shares, 159 points

Ses dalgaları, elle tutamasak da gözle göremesek de hayatımızın en önemli ayrıntılarından. Çoğu insan ses dalgaları üzerine pek kafa yormasa da bu gürültülerin bazen garip bazen de harika olduklarına tanıklık eden, araştıran bilim adamı çok. Ses, teknolojiyi beklenmedik şekillerde değiştiriyor ve hiç beklemediğimiz yerlerde ortaya çıkıyor.  İşte ses hakkında 10 şaşırtıcı buluş.

 

 

 1. 1 Bazı görüşlere göre anestezi, ses titreşimlerini engelleyerek çalışıyor


  Genel inanışa göre,beyindeki sinir hücreleri elektriksel uyarılarla iletişim kurar. Fakat termodinamik yasalarına göre elektriksel uyarılar ısı üretmelidir ve böyle bir ısı insan vücudunda ortaya çıkmıyor. Tartışılmaya devam eden bir görüşe göre sinirler elektriksel dürtülerle değil ses dalgalarıyla iletişim kuruyor. Anestezi yeni kullanmaya başlanan bir metod değil ama hala tam olarak nasıl çalıştığına dair kesin fikirler yok. Belki de bu yöntem ses titreşimlerinin hücrelere gitmesini engelleyerek yani ağrı iletimini keserek çalışıyordur.
 2. 2 Sesi görebilir miyiz?


  Araştırmacılar bir deney için birkaç maymunu parlak ışıkları bulmak üzere eğitti. Deney sırasında ışık parlakken maymunlar için bunu bulmak takdir ettiğiniz gibi zor olmadı. Aynı şekilde az ışığı da ayırt ederken zorlandılar fakat daha loş ışık verildiği sırada biraz da ses verildiğinde maymunlar parlak ışığı işaret ettiklerinden daha kısa bir sürede loş ışığı işaret ettiler. Araştırmacılar, bunun sebebini beynimizdeki görsel ve işitsel mekanizmaların ortak çalışması olarak görüyor. Aynı düzlemde görme yetisi zayıf insanların neden daha iyi duyduğu da bu yolla açıklanabilir.
 3. 3 Ses dalgalarıyla kan testi


  Bu yeni yöntemle amaçlanan test eskisine göre daha hızlı ve güvenli. Vücudumuzda yine vücudumuzla ilgili bilgi taşıyabilen eksozom adında hücreler bulunuyor. Bu yöntem de ses dalgaları yardımıyla bu hücreleri hedef alıyor. Gönderilen ses dalgaları eksozomları kandan ayırmayı hedefliyor. Bu şekilde vücudumuzla beraber hastalıklarla ilgili de bilgi sahibi olabiliyoruz.
 4. 4 Ses dalgaları ile yerçekimini yenmek mümkün


  Aslında ses dalgaları ile yerçekimine karşı koyma fikri yeni değil. Geçmişte de bu yönde çalışmalar olmuştu fakat çok karışık olan matematiksel hesaplar bir de yer çekimi kanunlarıyla birleşince bu düşünce hayata geçirilememişti ama yakın zamanda küçük nesneler yerçekimine rağmen ses dalgalarıyla havada tutulabildi. Bilim adamları bununla beraber havada tutabildikleri nesnelere yön de verebilmeyi başardılar.
 5. 5 Ses dalgaları yardımıyla ateş söndürülebilir


  İki üniversite öğrencisi ses dalgaları yardımıyla ateş söndürebilen bir alet geliştirdi. Birçok bilim insanı ateşin sesle söndürülebileceği teorisine sıcak bakıyordu fakat bunu yapabilecek bir alet geliştiremiyorlardı. İki üniversite öğrencisinin geliştirdiği bu alet yangını söndürebilmek için kimyasallar yerine sadece ses dalgalarını kullanıyor ve bu alet oldukça kullanışlı. Bu projenin amacı ise daha büyük çapta yangınları söndürebilmek.
 6. 6 Daha önce hiç ses dalgası tattınız mı?


  Ses dalgaları, sadece ateşi söndürmeniz konusunda işe yaramaz. Aynı zamanda, yemeklerdeki tatlılık, acılık ve tuzluluk oranlarının beyne etkisini de değiştirebilir. Araştırmalara göre düşük frekanstaki sesler yemekleri daha çok acı bulmanıza, yüksek frekanstaki sesler ise daha çok tatlı bulmanıza neden oluyor.
 7. 7 Ansiklopedilerden müziklere


  Mark Ballora adında bir müzisyen, bilimsel verileri senfonilerine kaydediyor. Ballora, senfonilerinde kutuplarda yaşayan sincapların vücutlarındaki sıcaklık değişimlerinden, küresel ısınmaya kadar birçok bilimsel veriyi işledi. Birçok bilim adamıyla bilimsel çalışmaları ses dalgalarına dönüştürme konusunda işbirliği yaptı. En son olarak da okyanusları derinlerinden gelen verileri müziğe çevirmek için bir kurumdan toplamda 100bin dolar bağış aldı.
 8. 8 Kokteyl partisi etkisi


  1950’lere kadar beynimizin, ilgilenmediğimiz seslere karşı kapalı olduğu düşünülüyordu. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar gösterdi ki beynimiz dikkat etmemesine rağmen bazı uyarıcıları işleme alıyor. Örneğin kalabalık ve gürültülü bir ortamda olduğunuzu ve biriyle konuştuğunuzu düşünün. O anda konuştuğunuz kişiye odaklanmışsınızdır ve çevredeki diğer seslerle pek ilgilenmezsiniz fakat başka biri adınızı söylediğinde beyniniz hemen oraya odaklanır ve sadece adınızı değil adınızdan önce de konuşulan şeyleri fark eder.
 9. 9 Pembe gürültü

  Ses Dalgaları Hakkında 10 ilginç Bilimsel Keşif

  Uyku sorunu çeken birçoğunuz daha önce “beyaz gürültü” terimini duymuştur. Aslında beyaz gürültü ismini beyaz renginin yapısından alıyor. Beyaz renginin tüm renklerin bir araya gelerek oluşturduğu bir renk olduğu gibi beyaz gürültü de tüm seslerin bir araya gelerek oluşturduğu bir şey. Beyin de o kadar farklı frekansta ses duyunca uyumaktan başka çaresi kalmıyor tabii. Pembe gürültü ise her frekansta farklı enerji gösteren bir ses türü.Örnek vermek gerekirse, rüzgar sesleri, yağmur sesleri gibi… Araştırmalar gösteriyor ki pembe gürültü uykusuzluğun giderilmesinde size yardımcı olabilir. Sonuçlara göre, pembe gürültüler, deneye katılanların %75’inde daha iyi bir uyku deneyimi sağladı.
 10. 10 Sesten nefret edenlerden misiniz?


  Birinin yemek yerken ağzını şapırdatmasına, yanınızda sesli sakız çiğnenmesine dayanamıyorsanız misofonyanız olabilir. Misofonyanın dilimizdeki karşılığı “sesten nefret etme.” Bazen masadan kalkmanıza, bulunduğunuz ortamları terk etmenize neden olabilen bir tür algı bozukluğu. Misofonya, rahatsız edici sesler duymaya başladığında kişinin panik yapmasına, öfkelenmesine, endişelenmesine ve terlemesine neden olabilir. Sesi çıkaran kişilere karşı ani bir öfke oluşturabiliyor. Misofonya çok yaygın bir şey değil ama siz yine de çayınızı, kahvenizi içerken hüpürdetmemeye, sinemada sesli bir şekilde mısır yememeye özen gösterseniz iyi edersiniz.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

159
88 shares, 159 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
19
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
28
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
21
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
33
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
24
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
35
BEĞENDİM
İYİ İYİ
27
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
25
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Düşük frekansların yiyecekleri acı tatmamızı ve yüksek frekansların da tatlı tatmamızı sağlamasını ilk kez duyuyorum. İnanılmaz…

 2. Ses dalgaları o kadar ilginç ki günümüzde bilmediğimiz pek çok alanda kullanılıyorlar sadece ses iletimi için değil.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı