Shakespeare’in Gerçek Kimliği Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 Teori

Shakespeare’in yazarlığı konusu hakkında geleneksel olarak ele alınan görüş üzerine yaklaşık 70-80 alternatif teoriyi kapsar. 1 min


160
99 shares, 160 points

Shakespeare’in yazarlığı konusu hakkında geleneksel olarak ele alınan görüş üzerine yaklaşık 70-80 alternatif teoriyi kapsar. Bazı teorisyenler onun yaptığına inandığımız şaheserleri yaratmasının neredeyse imkânsız olduğuna inanıyor. Roman yazarı Henry James bir keresinde, “William'ın eserlerinin şimdiye kadar ki en büyük ve en başarılı sahtekarlık örnekleri olduğuna inandığını” yazdı. İşte eserlerin gerçek yazarlarının kimler olabileceği hakkındaki teorilerden 10 tanesi.

 1. 1 Francis Bacon


  Francis Bacon Topluluğu 1886'da kuruldu. Grup Bacon'un Batı yanlısı ideallere odaklanmış gizemli ve gizli bir örgüt olan Rosicrucians'ın kurucusu olduğunu iddia etti. Sözde, Shakespeare'in mirası da dahil olmak üzere birçok şey yazdılar. Bu teorinin destekçileri arasında Mark Twain ve Friedrich Nietzsche vardı. Şikago'daki bir mahkeme 1916'da Bacon'un metinlerin gerçek yazarı olduğuna karar bile verdi. Ancak, hiçbir zaman kesin olarak kanıtlanmamıştır ve sadece bir teori olarak varlığını sürdürmektedir.

 2. 2 Christopher Marlowe


  Christopher Marlowe, 1593 Mayıs'ında bir sokak dövüşünde, sarhoş bir kişi tarafından gözünün üstünden bıçaklandıktan sonra öldürüldü. Shakespeare'in ilk eserinin yayınlanmasından önce öldürüldü. Marlowe teorisine göre, 1593'te o gece ölmüş numarası yaptı ve William Shakespeare'in takma adı altında serleri yayınlamaya başladı. Marlowe ve Shakespeare'in yazı stilleri, komedi ve doğaüstü gibi temaların tutarlı bir şekilde kullanmaları neredeyse aynıdır. Marlowe'un 1593'te ölmüş olması muhtemel görünüyor ancak kendisini çevreleyen teoriler bugün hala geçerliliğini korumakta.

 3. 3 Anne Hathaway


  Evet, William Shakespeare'in 34 yıllık karısı Anne Hathaway. Shakespeare mirasının gerçek yazarı olarak anılıyor. Adını bu modern aktrisle paylaşan Hathaway, Shakespeare’in çocuklarına kötü davranmasıyla biliniyordu. Yapıtlarında kendisine çok az atıfta bulunuluyor. Ama belki de en ünlüsü, ondan “ikinci en iyi yatağı” olarak bahsedilmesi. Bu kesinlikle Shakespeare yazarlığı hakkında var olan en tuhaf teorilerinden biri. Ama ona en yakın kişi karısıydı ve bu nedenle bu teori öne sürüldü. İlginçtir ki, insanlar 2018 yılında Anne Hathaway ve kocası Adam Shulman çiftinin reenkarne olduğunu öne sürdükleri bazı sosyal medya sayfaları açtılar.

 4. 4 Edward De Vere


  Edward de Vere, 17. Oxford Kontuydu ve şu anda var olan en muhtemel teorilerden birinin merkezinde. Yazar J. Thomas Looney, ilk olarak 1920'de bu fikri sundu ve Shakespeare’in düşük statüsünün ve eğitiminin üretebildiği literatüre uygun olmadığı gerçeğine dayandırdı. De Vere'in tiyatroya yoğun bir şekilde dahil olduğu ve çeşitli oyuncu gruplarını koruduğu biliniyordu. 1604 yılında öldü ve bu tarih yaklaşık olarak Shakespeare’in üretkenliğinin zayıflamaya başladığı tarihle kesişiyordu.

 5. 5 Henry Neville


  Nevillean teorisi ilginçtir. Çünkü bu listedeki en taze teoridir. Bu teori 2005 yılında önerildi ve Shakespeare’in en başarılı döneminde Londra’da yaşayan ve çalışan diplomat Sir Henry Neville’le ilgiliydi. Teorinin iki yaratıcısından biri olan Brenda James, Shakespeare’in eserlerindeki azı harfleri değiştirerek olası kodları deşifre etmeye çalışırken “Henry Nevell” adını buldu. Sonra diğer yazarlar da daha fazla kanıt bulmaya başladılar. John Casson, Neville’in kütüphanesinin Shakespeare’in oyunları hakkında ek açıklamaları olan kitaplarla dolu olduğu gerçeğini vurguladı. Ayrıca, Neville'in kamu hizmeti ve yasal çalışmalar yaptığı ve Shakespeare'in oyunlarına koyduğu hukuki detayları da dahil etmek için uygun deneyime sahip olduğu iddia edilmektedir.

 6. 6 Birinci James


  Shakespeare’in eserlerinin gerçek yazarının bir hükümdar olduğu fikri biraz saçma ama bu durum teorinin gelişmesini engellemedi. İnananlar tam olarak James'in eserleri yazdığını iddia etmese de iki adam arasındaki ilişkiyi belirtiyorlar. Macbeth'in kralın Cadılık Keşfi kitabından etkilendiği söyleniyor.

 7. 7 Ben Jonson


  William Shakespeare'in mirasını gerçekten hak ettiği fikrine karşı çıkmayanlar Anti-Stratfordianlar olarak bilinir. Birçoğu Ben Jonson'ın yazarın gerçek kimliği olduğuna inanıyor. Jonson'ı gerçek yazar olarak tanımlamak zordur. Bununla birlikte, Jonson’ın eserleri konuyla ilgili fazla ipucu bırakıyor gibi görünüyor.

 8. 8 Sir Walter Raleigh


  Sir Walter Raleigh, Amerika'ya yaptığı seferi nedeniyle Elizabeth dönemindeki en ünlü isimlerden biriydi. Raleigh, Shakespeare’in eserlerinin potansiyel yazarlarından biri olarak öne sürüldü. Yaşadığı deneyimlerin çoğunun Shakespeare'in harika eserleri ile bağlantılı olduğu gerçeğine odaklanan Raleigh hakkındaki teori ilk kez 1877 basılan bir broşürde kendisine yer buldu. Broşürün üzerinde “Sir Walter Raleigh Shakespeare'in Yazarı mı?” yazıyordu. 1618'de, Raleigh, bir İspanyol karakoluna saldırdığı için idam edildi. Öncesinde ise Raleigh, on yıldan fazla bir süre hapiste kalmıştı, bu yüzden Shakespeare’in çalışmalarını bu süre zarfında yazması pek olası değildi. Bu teoride tartışmalı, ilginç ve sorunlu olan pek çok kısım bulunuyor.

 9. 9 William Shakespeare


  Tabii ki, William Shakespeare'in eserlerinin başkaları tarafından kaleme alınmadığına dair de bir argüman var. William Shakespeare hakkındaki yazılı deliller arasında Shakespeare adlı bir adamın 1590'larda Stratford-upon-Avon'dan Londra'ya taşındığı ve Chamberlain’in Adamlarına oyun oynamaya başladığı anlatılmakta. Columbia Üniversitesi profesörü ve ünlü Shakespeare biyografisini yazan James Shapiro, 2010'daki “Contested Will” adlı kitabında tüm teorilerin dikkatlice değerlendirilmesinden sonra, William Shakespeare'in gerçekten yaşamış bir yazar olduğunu söyledi.

 10. 10 Yazarlar Komitesi


  Shakespeare'in “doğuştan zihniyet ve şairler” topluluğu tarafından yazıldığı teorisi, ilk olarak 1857'de Delia Bacon tarafından varsayılmıştır. Bacon’a göre Shakespeare'in tüm eserleri gizli bir şekilde, oluşturulan bir yazar komitesi tarafından yazılmıştır. Komite, Francis Bacon tarafından yönetildi ve kendi kariyerlerinde hayal kırıklığına uğradığını düşünen Edward de Vere ve Walter Raleigh gibi diğer şüpheli yazarları da içeriyordu. Böylece bu yeraltı operasyonuna başladılar.

Bir önceki yazımız olan Dünya Üzerindeki Tüm Arılar Ölseydi Ne Olurdu? başlıklı makalemizde Arların dünya için önemi ve Dünyadaki arılar ölseydi ne olurdu hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

160
99 shares, 160 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
3
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı