Sıcak Hava Balonları Nedir , Nasıl Çalışır?

Sıcak hava balonları hakkında bilmeniz gerekenler ilginç bilgiler.6 min


143
80 shares, 143 points

Bir çoğumuz uçakların ilk havada uçan araçlar olduğunu zannetmiştir. Hatta uçmak,uçuş,uçak gibi kelimeleri denildiğinde ilk uçak mucitleri Wright kardeşler akla gelen isimlerdir. Aslında gerçek bundan ibaret değil. Sıcak hava balonları uçaklardan daha öncesi icat edilmiştir. Sıcak hava balonları hakkında bilmeniz gerekenler :

Sıcak Hava Balonları Nedir , Nasıl Çalışır

SICAK HAVA BALONU TARİHÇESİ

Uçağı icat eden Wright kardeşler gibi, Sıcak hava balonunuda Joseph ve Etienne Montgolfier adında 2 kardeş ilk kez icat etmiştir. Havaya yükselmek için balonun en hafif şekilde olması gerekiyordu. Doğal olarak sıcak havanın soğuk havaya göre daha hafif olması balonu sıcak havayla doldurulmasını sağlamıştır. Birçok deneme yanılma yolu yapan Joseph ve kardeşi Etienne İlk uçuş denemelerine denek olarak, bir ördek , bir kuzu, bir horoz koyarak pariste gerçekleştirdi. İnsanlı bir şekilde yaptıkları ilk deneme ise, 5 Haziran 1783 Yılında yaptıkları sıcak hava balonunu uçurmayı başarıyla gerçekleştirdiler. Yaklaşık olarak 2 – 2.5 km civarı yol katetmişti.

SICAK HAVA BALONU NEDİR ?

İçerisinde sıcak bir hava kütlesi ile atmasforde uçan : sepetinde insanların olduğu, bir pilot sayesinde yükselip alçalan içi gaz dolu bir balondur. Türkiyede olan Kapadokya ( peri bacaları ) gibi trustik alanlar için vazgeçilmezdir. Yükseklik hobisi olanların vazgeçilmezidir.

SICAK HAVA BALONU NASIL ÇALIŞIR ? VE HAREKET EDER ?

Yanmaz bir kumaştan yapılan sıcak hava balonu, içine sıcak hava doldurularak havalandırılır. Balonun ağız kısmında bulunan ateşleme prizine takılan iki ip balonun yükselme ve alçalma sistemini yönetir. Balonun alt kısmında ise sepet vardır. Eski zamanlarda daha çok haberleşmek için kullanılan bu balonlar bu sepet sayesinde, bugünler de gezi truizm için kullanılıyor. Sıcak Hava Balonunun en önemli noktalarında biri manevra yani sağa sola hareket ettirmektir. Profesyonel bir Pilot olmadan bu balonların kullanımı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakır. Çoğu zamanda bile havada ki şiddetli rüzgar yüzünden nasıl savrulduğunu anlamadan kalkış yaptığı yer ile iniş yaptığı yerler farklı olabiliyor.

SICAK HAVA BALONLARI GÜVENLİMİ ?

Veriler göz önüne alındığında en güvenilir ve sağlık uçuş sıcak hava balonlarında sağlanılır. Pilotların ‘da uçak pilotlarının aldığı eğitim gibi sivil havacılık eğitimlerini almaları içimizi rahatlan önemli unsurlardır.


SICAK HAVA BALONLARINA KAÇ KİŞİ BİNEBİLİR ?

Vip , Standart  gibi loca olarak olarak ayrılan balon sepetleri buradaki fiyatlara göre kişi sayısıda değişebiliyor. Örneğin : Vip pahallı olduğu için 5 kişi binebilirken, Standart paket taban fiyat olduğu için 20 kişi biniyor, kısacası paranıza göre şekilleniyor.

SICAK HAVA BALONLARI NE KADAR HAVADA UÇUYOR ?

Ortalama olarak 1000 metreye kadar yükselebilen sıcak hava balonları, Pilotlar tarafından can güvenliği için 600 – 700 metre civarlarında bir yükseklikte uçuş gerçekleştiriyorlar. Gezmek için gittiğiniz bir alan ise balonun yüksekliği minumum derecede yada maximum derecede adrenalin yaşamak üzere pilotlar tarafından yükselip açaltılıyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

143
80 shares, 143 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
11
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
7
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı