Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?

21 min


152
86 shares, 152 points

Amerika’da yapılan araştırmalara göre 100 kişiden 18’i sigara tüketimi yapıyor. Eski zamanlarda yapılan araştırmalara bakacak olursak günümüzde sigara tüketimi olanları ciddi anlamda artmış durumda. Bu verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanlardan 42 milyonu sigara içiyor. Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak sigara içen insanların her yıl 480.000 tanesi ölüme mahkûm oluyor. Bu sayılarda günlük yaklaşık olarak 1300 kişinin hayata gözlerini kapatması anlamına gelir. Eğer günümüzdeki sigara içme oranları devam ederse 2030 yılında günde 8 milyon insan sadece sigara yüzünden ölecek. Ülkemizde ki durum ise daha vahim olmakla birlikte gelin sigara içmenin zararlarına bir göz atalım..

Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?
Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?

Sigara Tüketiminin Arka Yüzü

Sigara içen insanların yorumuna göre sigara tüketmek duygularımı harekete geçmesine ve psikolojik olarak insanların daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Ayrıca sigara içen insanlar sigara içmedikleri zaman çok daha sinirli olduğunu ve nikotin aldıkları zaman daha sakin bireyler olduğunu söylüyor. Tüm bunların yanında sigara içmediği zaman kısa süreli hafızanın zayıfladığı da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Yani bu araştırma sonuçlarına göre sigara içen insanların beyinlerinin verimli bir şekilde çalışması için nikotin bağımlılığı insanları ciddi anlamda zorluyor. Sigara içen insanların sigarayı bu kadar sevmesinin altında yatan hemen sebeplerden bir tanesi sigaranın içinde oldukça güçlü bağımlılık yapıcı maddelerin yer alıyor olmasıdır.

Bununla beraber araştırma sonuçlarına göre ne kadar sık sigara içerseniz sigara içmekten zevk alma oranı bunun da doğru orantılı olarak artmaya başlıyor. Fakat bir süre sonra aynı miktarda sigara içmeye devam ederseniz sigaradan aldığınız zevk azalmaya ve yeteri kadar tatmin olmak için daha fazla sigara içmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu durum insanların sigara içme oranları sürekli olarak arttırmasına sebep olduğu gibi ölümün gelme hızını da arttırıyor.

Belki bir adet sigara içmek sizin rahatlamanızı ve keyif almamıza sebep oluyor gibi görünse de aslında sağlığınız açısından ciddi anlamda zararlar veriyor.

Eğer elektronik sigaraların daha farklı etkiler yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Araştırmalara göre elektronik sigaralar normal sigaralardan 10kat daha fazla kanserojen madde bulunduruyor ve bu durum sizin çok daha fazla zehir almanıza sebep oluyor. Formaldehit bir aldehit gibi maddeler elektronik sigara yapımında sık sık kullanıyor ve bu maddeler vücudumuza büyük oranda tahribat veriyor.

Unutmayın ki sigara sizi kısa süre için mutlu ediyor olsa da aslında vücudumuza uzun süreli ölümcül zararlar veriyor. Yıllar geçtikten sonra bu küçük zararlar artık geri dönüşü olmayan ölümcül bir hastalığa sebep olabiliyor.

Sigara içmenin yan etkileri nelerdir?

Sigara içmek vücuda uzun süre içerisinde kalıcı veya geçici bir çok zarar verebilir. Eğer sigaranın vücudumuz için zararlı olduğu konusunda ikna olmuyorsanız size bir kaç farklı örnek verebiliriz.

Kısa süreli etkiler

Sigara içen insanların kıyafetleri ve saçları kötü sigara kokusunu içinde tutarak etrafa rahatsız edici bir koku yayar. Aynı zamanda diş renginin kahverengi ve sarı arasında kalmasına sebep olur. Aynı zamanda sigara içen insanlarda metabolizma hızı düzensiz bir şekilde değişiklik gösterdiği için ani kilo alma ve verme meydana gelerek sağlık koşulları ciddi anlamda tehlike altına girebilir. Tüm bunların yanı sıra boğaz ülseri gibi tedavi edilmesi oldukça zor birçok hastalık gelebilir.

Yapılan araştırmalara göre genç yaşlarda sigara içen insanların büyük bir bölümü yaşı ilerlediği zamanda sigara alışkanlığına devam ediyor. Bu yüzden de genç yaşta başlayan insanlar orta yaşta sigara içmeye başlayan insanlara göre çok daha fazla zarar alıyor ve kanser gibi ölümcül birçok hastalığa davetiye çıkartıyor.

Avustralya’da kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre sigara içen kadınların vücudundaki oksijen taşıma kapasitesi normal insanlara göre %59 azalma gösteriyor. Özellikle 40 yaşından sonra oksijen kapasitesi düştüğü için vücut hücrelerinin iflas etmesi ve az oksijenden dolayı ölümcül hastalıkların ihtimalinin artması kuvvetle muhtemel.

Sigaranın uzun süreçte etkileri nelerdir?

2.Uzun Vadede Etkileri

Sigara içen insanlar görünürde bir problem olmadığı sürece sigara içmenin yan etkilerini hissetmez.

Yıllar sonra sigara sebepli hastalıklar yaşamaya başladığında her şey için çok geç olabiliyor.

Sigara içmenin uzun vadedeki etkilerini şunlardır :

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI :

Sigara içmek kalbin çalışma yapısına büyük zararlar verir ve damar sağlığına büyük ölçüde zararlıdır.

Kalk krizi riskini 4 kat arttırır bunun sebebi kalbe giden damarları kalınlaştırarak daralmasına sebep olmasıdır.

Ayrıca sigara içmek kalp ritmini zararlı bir şekilde arttırır, kan basıncını yükseltir ve kanınızda pıhtılaşmalar olmasına sebep olur.

Bu pıhtılaşmalar kan akışınızı engelleyerek kalbinizdeki kaslara zarar verebilir ileri zamanlarda ölüme yol açabilir.

Sigara içenlerin damarlarında plak sıvısının depoladığı bir hastalık türü olan ateroskleroz riski çok daha fazladır.

Zaman geçtikte ateroskleroz damarların sertleşmesine ve daralmasına sebep olarak kan akışını büyük ölçüde engeller.

Sigara tüketmek koroner arterlerde plak sıvıları biriktiğinde koroner kalp hastalığına sebep olur.

Bundan dolayı göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve ölüme sebep olur.

Sigara içmenin diğer etkilerinden biride damarların içinde plak sıvısının birikmesinden dolayı ortaya çıkan periferik arter rahatsızlığıdır.

Diyabet olanlar ya da doğum kontrol hapı kullanan içicilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı çok daha fazladır.

FELÇ RİSKİ :

Sigara içenlerin içmeyenlere oranla felç geçirme riski 4 kat daha fazladır.

Bu durum sigara içildiğinde oluşan kan pıhtısının beyne giden bir damarı tıkaması sonucu gerçekleşir.

SOLUNUM SORUNLARI :

Akciğerimiz solunum yoluyla aldığımız yabancı cisimlere karşı koruyucu görevi gören iç mukus ile kaplanmıştır. Yabancı maddeler silia adındaki küçük kıllar tarafından temizlenir.

Ancak sigara içmek silia kılını yokettiği için artık koruyucu görev göremez ve vücuda giren yabancı maddeler temizlenemez.

Sigara içmek astım krizlerini büyük bir ölçüde arttırır, kronik obstrüktif akciğer hastalığını tetikler.

Bronşit, Astım, Öksürük ve birçok nefes hastalığına davetiye çıkarır.

GEBELİK SORUNLARI :

Sigara kullanan hamile bireylerin erken doğum, düşük veya ölü doğum gerçekleştirme ihtimali çok daha fazladır.

Başarılı bir doğum gerçekleştirse bile bebek ölümü gerçekleşebilir.

Ayrıca menopoza girdikten sonra dayanıksız kemiklere sahip olurlar.

ÜREME SAĞLIĞI SORUNLARI :

Sigara içmek erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine ya da kısırlaşmaya,

kadınlarda ise doğurganlığın düşmesine sebep olmaktadır

Ayrıca sigaranın içeriğinde bulunan 7000’in üstünde kanserojen madde bulunur.

Kanser riskini 4 kat arttırarak ciddi sağlık problemleri yaratır.

Bu maddeler vücudun şu bölümlerinde kanser riskini üst seviyeye çıkarır ;

 • Kan
 • Boyun
 • Kolon
 • Yemek Borusu
 • Böbrek ve Üreter
 • Gırtlak
 • Karaciğer
 • Pankreas
 • Mide

TÜTÜN TARLALARINDA KULLANILAN KİMYASALLAR KANSERE YOL AÇIYOR!

Sigara yoluyla vücudumuza giren bir diğer zararlı madde ise tütün tarlalarında kullanılan radyoaktif kimyasallar.
Bu kimyasallar insan vücuduyla temas ettiğinde hücrelere büyük zararlar veren parçacıkları vücuda bırakır.
Yapılan araştırmalar akciğer hastalıklarının tütün gübrelerinin yaydığı radyasyondan kaynaklandığını ortaya koymuştur.

1.5 paket sigaradan aldığınız radyasyonla 300 göğüs röntgeninde aldığınız radyasyon oranı aynıdır.
Testler sonucunda sigaranın içinde bulunan polonyumun hayvanlarda’da kansere neden olduğu tespit edilmiştir.

2011 yılında Nikotin ve Tütün Araştırma firması tarafından hazırlanan raporda tütün üretiminde bu radyoaktif kimsayalların yokedilebileceği öne sürdü.

Yapılan araştırmalara göre asit yoluyla tütün yıkama sayesinde polonyum-210 adındaki radyoaktif madde tütünden uzaklaştırılabiliyordu.

Ancak bu metodla arındırma işlemi sigaranın verdiği hazzı büyük ölçüde düşürdüğü için içiciler tarafından hoş karşılanmadı.

Birçok tütün firması tütün içmenin sağlığa büyük ölçüde zararı olduğunu bilse bile finansal kaygılardan dolayı bunu size söylemez.

Bu yazıdan sonra sigara içme alışkanlığınıza son vermek, daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek sizin elinizde.

Unutmayın ki tüm bu riskler daha az da olsa pasif içicileri de etkiler. Bu yüzden özellikle küçük yaştaki çocukların ayanında sigara içmek aynı sorunları onlara da yaşatmanıza sebep olabilir.

SİGARAYI BIRAKMA SÜRECİ

 • Sigarayı bırakma süreci ciddi bir sabır gerektirir çünkü sigarayı bırakmak sizi fiziksel ve zihinsel olarak etkiler.
 • Bırakmak zorda olsa yolunda sonunda mutlu, huzurlu, uzun bir yaşam olduğunu unutmayın.
 • Sigarayı bırakmanın verdiği mutluluğu bıraktıktan 1 hafta sonra yaşamaya başlarsınız.
 • Göreceksiniz sigarayı bıraktıktan sonra daha mutlu hissetmenin yanında yaşama sevinciniz artıcak.
 • Bunun yanı sıra sigara içerken sigaraya verdiğiniz para artık cebinize kalıcak bu para bağımlı bir içici için ayda 500 TL civarıdır.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN İPUÇLARI

Tarih Belirleyin :

Sigarayı bırakmak için kendinize bir tarih koyun ve kendinize o tarihten itibaren birdaha asla sigara içmiyeceğinize söz verin.

Birilerine Söyleyin :

Sigarayı bıraktığınız süreçte bu durumu sizi destekliyecek birilerine söyleyin. Bunu başkalarının bilmesi size büyük bir destek sağlayabilir.

Sebepleri Listeleyin :

Sigara içmenize sebep olan şeylerin bir listesini çıkartın. Sigarayı bırakma gününden önce bu sebepleri önlemeye çalışın.

Müsait Ortamlar :

Sigara içtiğiniz zamanlarda sık sık gittiğiniz sigara içmeye müsait ortamlara gitmeyi bir süre bırakın. Örneğin teras kafe, banklar, balkon…

Temizlik :

Sigara kokan tüm eşyaları yıkayın. Örneğin Perde,Elbiseler…

Profesyonel Destek :

Eğer sigara bırakma işinde zorlanırsanız ücretsiz olarak sigarayı bırakmanıza yardımcı olan kurumlarla iletişime geçin.

ARTIK SİGARAYI BIRAKMAK YA DA BIRAKMAMAK SİZİN ELİNİZDE SAĞLIKLI BİR YAŞAM YA DA HASTALIKLARLA DOLU BİR GELECEK..!

Peki Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Ne Gibi Değişiklikler Olur ? Videoyu izleyelim..

İlaveten Şu Yazımızda İlginizi Çekebilir

Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Zamanla Geçirdiği 10 Aşama

Nikotin Replesman Tedavisi Nedir?

Kalp Krizi Sırasında Vücuda Ne Olur?

Aşırı alkol tükettiğimizde vücudumuzda neler olur?

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

152
86 shares, 152 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
8
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
16
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
11
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
13
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Mustafa POLAT

Yol mu Önemli , Yürümek mi ?

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı