Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?

10 min


131
86 shares, 131 points

Amerika’da yapılan araştırmalara göre 100 kişiden 18’i sigara tüketimi yapıyor. Eski zamanlarda yapılan araştırmalara bakacak olursak günümüzde sigara tüketimi olanları ciddi anlamda artmış durumda. Bu verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanlardan 42 milyonu sigara içiyor. Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak sigara içen insanların her yıl 480.000 tanesi ölüme mahkûm oluyor. Bu sayılarda günlük yaklaşık olarak 1300 kişinin hayata gözlerini kapatması anlamına gelir. Eğer günümüzdeki sigara içme oranları devam ederse 2030 yılında günde 8 milyon insan sadece sigara yüzünden ölecek. Ülkemizde ki durum ise daha vahim olmakla birlikte gelin sigara içmenin zararlarına bir göz atalım..

Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?
Sigara İçildiğinde Vücutta Neler Olur?

Sigara Tüketiminin Arka Yüzü

Sigara içen insanların yorumuna göre sigara tüketmek duygularımı harekete geçmesine ve psikolojik olarak insanların daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Ayrıca sigara içen insanlar sigara içmedikleri zaman çok daha sinirli olduğunu ve nikotin aldıkları zaman daha sakin bireyler olduğunu söylüyor. Tüm bunların yanında sigara içmediği zaman kısa süreli hafızanın zayıfladığı da yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Yani bu araştırma sonuçlarına göre sigara içen insanların beyinlerinin verimli bir şekilde çalışması için nikotin bağımlılığı insanları ciddi anlamda zorluyor. Sigara içen insanların sigarayı bu kadar sevmesinin altında yatan hemen sebeplerden bir tanesi sigaranın içinde oldukça güçlü bağımlılık yapıcı maddelerin yer alıyor olmasıdır.

Bununla beraber araştırma sonuçlarına göre ne kadar sık sigara içerseniz sigara içmekten zevk alma oranı bunun da doğru orantılı olarak artmaya başlıyor. Fakat bir süre sonra aynı miktarda sigara içmeye devam ederseniz sigaradan aldığınız zevk azalmaya ve yeteri kadar tatmin olmak için daha fazla sigara içmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu durum insanların sigara içme oranları sürekli olarak arttırmasına sebep olduğu gibi ölümün gelme hızını da arttırıyor.

Belki bir adet sigara içmek sizin rahatlamanızı ve keyif almamıza sebep oluyor gibi görünse de aslında sağlığınız açısından ciddi anlamda zararlar veriyor.

Eğer elektronik sigaraların daha farklı etkiler yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Araştırmalara göre elektronik sigaralar normal sigaralardan 10kat daha fazla kanserojen madde bulunduruyor ve bu durum sizin çok daha fazla zehir almanıza sebep oluyor. Formaldehit bir aldehit gibi maddeler elektronik sigara yapımında sık sık kullanıyor ve bu maddeler vücudumuza büyük oranda tahribat veriyor.

Unutmayın ki sigara sizi kısa süre için mutlu ediyor olsa da aslında vücudumuza uzun süreli ölümcül zararlar veriyor. Yıllar geçtikten sonra bu küçük zararlar artık geri dönüşü olmayan ölümcül bir hastalığa sebep olabiliyor.

Sigara içmenin yan etkileri nelerdir?

Sigara içmek vücuda uzun süre içerisinde kalıcı veya geçici bir çok zarar verebilir. Eğer sigaranın vücudumuz için zararlı olduğu konusunda ikna olmuyorsanız size bir kaç farklı örnek verebiliriz.

Kısa süreli etkiler

Sigara içen insanların kıyafetleri ve saçları kötü sigara kokusunu içinde tutarak etrafa rahatsız edici bir koku yayar. Aynı zamanda diş renginin kahverengi ve sarı arasında kalmasına sebep olur. Aynı zamanda sigara içen insanlarda metabolizma hızı düzensiz bir şekilde değişiklik gösterdiği için ani kilo alma ve verme meydana gelerek sağlık koşulları ciddi anlamda tehlike altına girebilir. Tüm bunların yanı sıra boğaz ülseri gibi tedavi edilmesi oldukça zor birçok hastalık gelebilir.

Yapılan araştırmalara göre genç yaşlarda sigara içen insanların büyük bir bölümü yaşı ilerlediği zamanda sigara alışkanlığına devam ediyor. Bu yüzden de genç yaşta başlayan insanlar orta yaşta sigara içmeye başlayan insanlara göre çok daha fazla zarar alıyor ve kanser gibi ölümcül birçok hastalığa davetiye çıkartıyor.

Avustralya’da kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre sigara içen kadınların vücudundaki oksijen taşıma kapasitesi normal insanlara göre %59 azalma gösteriyor. Özellikle 40 yaşından sonra oksijen kapasitesi düştüğü için vücut hücrelerinin iflas etmesi ve az oksijenden dolayı ölümcül hastalıkların ihtimalinin artması kuvvetle muhtemel.

Sigaranın uzun süreçte etkileri nelerdir?

Sigara içen insanlar genellikle aktif bir şekilde sigara içtiği zaman vücudunda herhangi bir şekilde zarar geldiğini düşünmüyor veya bunu hissetmiyor. Fakat ne yazık ki sigara gibi kötü bir alışkanlık genellikle vücuda uzun süre içerisinde ciddi anlamda büyük zararlar veriyor.

Kardiyovasküler sağlık problemleri : Sigara içmek özellikle kalp ve damar hastalıklarına sebep oluyor. Damarların kan taşıma potansiyelini azaltırken aynı zamanda kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da engel olduğu için aslında sigara içen insanlar sağlığı gider adeta bir oyuncak gibi oynuyor. Sigara dumanından dolayı etkilenen kalp ve damar bir süre sonra gerektiği kadar kan taşıyamıyor. Bununla beraber taşınan kan içindeki oksijen miktarı da sağlıklı bir insana göre çok daha az olduğu için birbirini sürekli olarak tetikleyen sağlıksız yaşam koşulları ortaya çıkmış oluyor.

Ayrıca özellikle yaşlı insanlarda sıklıkla görülen kalp krizi riski de sigara ile beraber artış gösteriyor. Sigaranın kalp ve damar sistemi üzerinde bıraktığı hasarlar ölümcül olduğu gibi aynı zamanda uzun süreli etki gösterdiği için ağrılı bir süreci de beraberinde getiriyor.

Felç Riski : Sigara içen insanlar sigara içmeyen insanlara göre yaklaşık olarak 4 kat daha fazla felç olma riski taşıyor. Bununla beraber kalp krizi yaşandığını esnada sigara içen insanların damar sistemi yeteri kadar sağlıklı olmadığı için beyni aşırı miktarda kan gitmesi ve beyin kanaması gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Solunum yolları problemleri : Doğduğumuz andan itibaren vücudumuza taze oksijen taşımakla görevli olan akciğer sistemi sigara dumanı ile birlikte sürekli olarak performans kaybı yaşamaya başlıyor. Akciğerlerimizde bulunan alveol hücreleri vücudumuza oksijeni taşımak için hayatımız boyunca çalışıyor. Fakat sigara tüketimi akciğerde bulunan alveol hücrelerinin canlı kalmasına engel oluyor. Vücudumuza ne kadar eski işlemini kaybetmiş olan doku ve hücreleri onarıyor olsa da bu durum akciğer için geçerli değildir. Vücutta birikerek zehir etkisi yapan toksik maddeler kısa süre içerisinde akciğeri kontrol altına alıyor ve tamamen işlevsiz hale getirerek solunum yollarının yeterli şekilde çalışmasına engel oluyor.

Hamilelik : Hamilelik sürecinde sigara içmek hem bebeğe hem de anne adayına ciddi derecede zarar verir. Sigara ile birlikte vücuda giren kimyasal maddeler çocuğun gelişmesini engellediği gibi aynı zamanda çocuğa verilen besin değerlerini de düşürerek sağlıklı bir büyüme sürecinin yaşanmasına engel olur.

Kanser : Sigaranın insana verdiği en büyük zararlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki kanserdir. Vücuttaki tüm organlara aktardığı zehirden dolayı kanser riski sağlıklı bir insana göre çok daha fazla olur. Üstelik sigaradan kaynaklı ortaya çıkan çeşitli kanserlerin yazık ki büyük bir bölümü ölüm ile sonuçlanır.

Unutmayın ki tüm bu riskler daha az da olsa pasif içicileri de etkiler. Bu yüzden özellikle küçük yaştaki çocukların ayanında sigara içmek aynı sorunları onlara da yaşatmanıza sebep olabilir.

Peki Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Ne Gibi Değişiklikler Olur ? Videoyu izleyelim..


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
86 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
2
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
1
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
4
BEĞENDİM
İYİ İYİ
5
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
4
İDARE EDER!
Mustafa POLAT

Yol mu Önemli , Yürümek mi ?

One Comment

  1. Sigara maalesef tek bir noktaya zarar vermiyor, iyice incelendiğinde yavaş yavaş tüm vücuda zarar verip ölüme sürüklüyor, inşallah kullanımı yakın bir sürede iyice biter.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format