Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Zamanla Geçirdiği 10 Aşama

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda hangi aşamalar ve bu aşamalarda neler olur?1 min


161
95 shares, 161 points

Sigara maalesef ülkemizde oldukça yaygın bir biçimde kullanılan ve bağımlılık yaratan bir madde, sigaranın zararlarının ve tehlikesinin bilinmesine rağmen bırakamıyorsanız bu haberimizi dikkatli bir şekilde okumalısınız. Belki de fikrinizi değiştirebiliriz.
Kanser çubukları diyebileceğimiz sigarayı her içinize çekişinizde yaklaşık olarak 7000 maddeyi de aynı şekilde içinize çekiyorsunuz. Bu bilgiler her yerde var sizde biliyorsunuz bu illetten kurtulmaya karar verdiniz ve sigara kullanmayan şanslı insanların arasına sizde katılmak istiyorsunuz. Sigarayı bıraktıktan sonra başınıza daha doğrusu vücudunuza gelecek olaylardan haberiniz var mı ? Haberimizin konusu da tam olarak bu hadi bakalım aşağıya doğru bir göz atın.

 1. 1 İlk 20 Dakika


  Nikotin kalp atışlarını hızlandırıp kalp damarlarınızı daralttığı için sigarayı bıraktığınız ilk dakikalar vücudunuzda kalp atımınız ve nabzınız normale dönmeye başlar. Ayrıca nikotin parmak uçlarınızın üşümesine neden olmaktadır. Sigarayı bıraktığınıza göre parmak uçlarınız artık daha sıcak olacak.

 2. 2 2 Saat Sonra


  Vücudunuz nikotin eksikliğinin farkına vardı ve alarm veriyor. Bu aşamada telaş, sinirlilik ve uykusuzluk görülebilir. Bunların nedeni ise bağımlılık yapan nikotinin yokluğunu beynimizin algılamasıdır.

 3. 3 8 Saat Sonra


  Sigara içen insanların kanlarında diğer insanlara göre çok daha fazla karbondioksit bulunur. üçüncü aşamada kanınızda bulunan oksijen miktarı normale döner.

 4. 4 24 Saat Sonra


  Sigarasız geçen koskoca bir gün! Bu aşamada öksürük artar bundan korkmanıza gerek yok. Bu olay vücudunuzun biriken toksinleri temizleme yöntemidir. Ayrıca yaşanan bu kısa sürede kalp krizi geçirme şansınız büyük ölçüde azalır.

 5. 5 48 Saat Sonra


  Nikotin ve diğer zararlı kimyasalların büyük bir kısmı vücudunuzdan temizlenir. Sinir uçlarının zarar görmüş noktaları büyümeye ve iyileşmeye başlar. Yediğiniz yemeklerin tadını daha iyi almaya başlarsınız.

 6. 6 72 Saat Sonra


  Nikotin yüzünden oluşan anksiyete, baş dönmesi, mide bulantısı ve depresyon gibi can sıkıcı olaylar tamamen ortadan kaybolur.

 7. 7 1 Ay Sonra


  Özellikle kanser, şeker ve kalp hastalıklarına yakalanma şansınız büyük ölçüde azalır. Tebrikler sigarasız 1 ay geçirdiniz ve çok daha sağlıklı bir insansınız.

 8. 8 3-9 Ay Sonra


  Sigaranın akciğere vermiş olduğu hasarlar onarılır. Nefes darlığı ve öksürme gibi yan etkiler de tamamen ortadan kalkar.

 9. 9 1 Yıl Sonra


  Sigarayı bıraktıktan yaklaşık bir yıl sonra kalp damar daralmasından dolayı herhangi bir hastalığa yakalanma olasılığınız %50 oranında azalır.

 10. 10 15 Yıl Sonra


  Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 15 yıl sonra bir kalp hastalığına yakalanma şansınız hiç sigara içmemiş birisiyle aynı oranda olur.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

161
95 shares, 161 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
7
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
4
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
15
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
11
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
16
BEĞENDİM
İYİ İYİ
10
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
6
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sigarayı bırakmak oldukça zorlu bir işlem, ilk günler çok zor bir şekilde geçiyor ancan sonrasında daha da kolay oluyor içmemek.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı