Şizofreni Hastalığı ve Hakkında Yanlış Bilinenler

Şizofreni, gerçekliği algılama şeklinizi etkileyen ve büyük davranış değişikliklerine neden olan bir hastalıktır8 min


161
87 shares, 161 points
Şizofreni Hastalığı ve Hakkında Yanlış Bilinenler
Şizofreni Hastalığı ve Hakkında Yanlış Bilinenler

Ruhsal bozukluklar sıklıkla medyada kötü işlenebildiği gibi , kökleşmiş basmakalıp sonuçlara neden olabilir. Oysa ,  tıpkı bedensel hastalık gibi, zihinsel rahatsızlıklar da  bir hastalıktır ve bunlardan mağdur olanlar yardıma ve desteğe ihtiyaç duyar.

Bir çok insan akıl hastalığından etkileniyor. Duymuş olabileceğiniz en yaygın türleri depresyon, bipolar bozukluk, kaygı sorunları ve şizofrenidir. Özellikle sonuncusu, muhtemelen en yanlış anlaşılan şeydir.

Şizofreni Hakkında Yanlış Bilgiler

Şizofreni hastalığı hakkında birçok yanılgı var. Aşağıda verilen örnekler en dikkat çekici olanlardır; bunlardan bazılarının farkında olabilirsiniz:

  • Şizofreni birçok kişiliğe sahiptir: bu fikrin nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor, ancak şizofrenlerin “bölünmüş” ya da birden fazla kişiliği yoktur. Fikir, “şizo” sözcüğünün bölünme anlamına geldiği fakat aslında bir kişinin duygularını düşünme ve ifade etme yeteneğini ifade ettiği anlamından gelmiş olabilir.Birden fazla kişiliğe sahip insanlara Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu teşhisi konur.
  • Şizofreni tehlikeli davranışlara sahiptir: Bu efsane muhtemelen şizofreni filmlerinde sürekli olarak negatif olarak canlandırılmıştır. Genellikle suçlu olarak canlandırılıyor veya ailelerine veya arkadaşlarına zarar verebilecek paranoyak davranışlara sahipler.Gerçekte, çok az sayıdaki şizofreni suç işlemektedir ve eğer gerçekleşirse, suçlarının yüzde 23’ü doğrudan belirtilerinden kaynaklanmaktadır.
  • Şizofreninin tedavisi mümkün değildir: şizofreni tedavisinin olmadığı doğruysa, bu şizofreni tedavisine yardımcı olamaz anlamına gelmez. Şizofreni atak riskinizi azaltmak için farklı tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonu birlikte kullanılabilir . Aslında pek çok şizofreni başarılı bir iyileşme elde etmeye devam eder ve seçtikleri kariyerlerinde mükemmelleşir.
  • Şizofreni kötü ebeveynlik ya da kötü bir çocukluk döneminden kaynaklanır: kişi sıklıkla şizofreni hastalığının sebebinin zorlu bir çocukluğundan kaynaklandığını düşünmektedir. Şizofreni, genlerin ve çevrenizin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklandığı için böyle değildir . Yetiştirme, denklemin yalnızca bir parçasıdır.

Şizofreni Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni, gerçekliği algılama şeklinizi etkileyen ve büyük davranış değişikliklerine neden olan bir hastalıktır. Belirtileri ise şöyle tanımlanabilir:

  • Halsizlikler: Gerçekten doğru olmayan, sıkı sıkıya bağlı bir inanç veya düşünce. Bu genellikle hükümet görevlileri, uzaylılar veya diğer doğa üstü varlıklar hakkında paranoyak düşünceler olarak kendini gösterir.
  • Halüsinasyonlar: Bunlar yalnızca şizofreni hissedecek, duyacak veya görebilecek şeylerdir.
  • Dağınık konuşma: şizofreni tipik olarak bir düşünce merakını sürdüren sıkıntılar gösterir.
  • Dağınık davranış: Bu, beklenenin tam tersi olan yanıtlar gibi bağlamın dışındaki davranışları ifade eder.
  • Olumsuz belirtiler: Bu, normal davranışların yokluğuna işaret eder, örneğin faaliyetler için şevk eksikliği veya duygusal ifade eksikliği.

Araştırmacılar, şizofreninin nasıl geliştiğinden emin değiller, ancak genelde genlerinizin ve yaşadığınız çevrenin (yetiştirme, yer, vb.) bir kısmının oynadığı kabul edilir. Ayrıca, şizofreninin kalıtsal bir bileşeninin bulunduğuna dair kanıtlar da bulunmaktadır. Şizofren bir akrabanız varsa, almanız için de bir şansınız var.

Şizofreni tedavisi, semptomları yönetmeye yardımcı olmak için birlikte çalışan farklı yöntemlerin bir kombinasyonuna dayanır. Saldırı riskinizi azaltmak için genellikle sağlıklı bir diyet, egzersiz ve destekleyici terapi önerilir. İlaçlar da reçete edilebilir, ancak birçok yan etki ile geldiğini unutmayın.

Bu yazı, şizofreniyle ilgili  konularda sizi bilgilendirmeyi ve eğitmeyi amaçlamaktadır. Bu zihinsel bozukluğun erken belirtilerini nasıl bulacağınızı da keşfedeceksiniz. Ancak burada verilen bilgilerin şizofreni tek başına yönetmenize yardımcı olması için yeterli olmadığını unutmayın. Güvenilir bir doktor, tercihen şizofreniye geçmişte yardımcı olan çok fazla deneyime sahip olan biriyle görüşmek önemlidir.

Ünlü Şizofren Hastalar

“Şizofreni” terimi, ünlü psikiyatrist Dr. Eugen Bleuler tarafından 1911’de ortaya atılan yeni bir kelimedir. Ancak, çeşitli medeniyetlerden elde edilen belgeler, şizofreninin eski zamanlardan beri var olduğunu göstermiştir.

Tarih boyunca sayısız insan şizofreni hastalığından etkilenmiş ancak bazıları durumlarının üstesinden gelip kalıcı bir etki yapabilmişlerdir. Aşağıdaki şizofreni, aynı yolda ilerleyenlere ilham kaynağı olmaya yardımcı olabilir.

Brian Wilson

Wilson Beach Boys vitrin adamı olduğunu tüm zamanların en ünlü Amerikan rock gruplarından biri. Şizofreni gelişmeye başladığı bir dönemde eleştirmenlerce övgü dolu albümü “Pet Sounds” da müziğin çoğunu yazdı ve üretti.

Wilson’ın hayatı hakkında bir film olan “Aşk ve Merhamet”, 2014’te “Pet Sounds” üzerinde çalışırken başının içindeki seslerle nasıl ilgilendiğini göstererek çıktı. Film sıcak bir şekilde karşılandı ve hatta iki Golden Globe adayı oldu. Wilson bugün hala  müzik yazmaya ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

Vincent van Gogh

Ünlü Hollandalı ressam, Bleuler’in “şizofreni” terimiyle yetişmesinden yirmi yıl önce 1890’da vefat etti. Bununla birlikte, 150 tıbbi profesyoneli ölümünden sonra teşhis etmeme ve hastalığını kabul etmesini durdurmadı.

Bu süre zarfında zihinsel sağlığıyla ilgili zorluklara rağmen Van Gogh’un yeteneği gelişti ve en önemlisi “Yıldızlı Gece” adlı eserini besteledi.

John F. Nash Jr., Ph.D.

Nash Ekonomik Bilimler 1994 Nobel Ödülü’nü kazanan parlak bir matematikçiydi  John C. Harsanyi, Ph.D., birlikte  ve Reinhard Selten, Ph.D., oyun teorisinin alanına katkılarından dolayı. 30’lı yaşlarında paranoyak şizofreni ile mücadele etti ve kırmızı kravat giyenlerin hepsinin kendisini almak için komünist bir komplo kurduklarına inanıyordu.

Hastalık başlangıçta Nash’ın akademik kariyerini koparttı, ancak semptomlarla mücadele edebildi ve hatta sonraki yıllarına bilimsel çalışmalar yayınladı.

Darrell Hammond

Darrell Hammond, 1995’den 2009’a kadar Saturday Night Live’ın (SNL) bir oyuncu üyesi olarak görev yapmasıyla ünlüdür. Genç yaşta şizofreni teşhisi kondu ve durumunu çocuklukta kötüye kullanmaya bağladı. Durumuna rağmen komedi alanında başarılı bir kariyerine devam ediyor.

Nathaniel Ayers

Nathaniel Ayers, bir zamanlar prestijli Sahne Sanatları Okulu’na kabul edilen ve dünyanın en ünlü çellistlerinden biri olan Yo-Yo Ma ile aynı orkestrada oynayan yetenekli bir müzisyendir.

Bununla birlikte, şizofreni ile baş edemedi ve Los Angeles’ta evsiz kalmaya başladı, sokaklarda müzik dinledi. 2009 yılında hayatıyla ilgili bir film yayımlandı, “The Solist” başlıklı yazı, hayatına ve şizofreniye genel olarak dikkat çekti.  Şu anda tıp uzmanlarından yardım alıyor ve bugün hala müzik çalmaya devam ediyor.

Kaydet

Kaydet


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

161
87 shares, 161 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
18
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
10
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
19
BEĞENDİM
İYİ İYİ
17
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
16
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format