Sorularla Fransada Yurtdışı Eğitim Hakkında İlginç Bilgiler

Yurtdışı Eğitim Hakkında İlginç Bilgiler Vermeye çalışacağız bu yazımızda. Sorularla Fransada Eğitim Nasıl Alınır sorusunun cevabı makalemizde.8 min


163
96 shares, 163 points
Fransada Yurt Dışı Eğitim nasıl Alınır
Fransada Yurt Dışı Eğitim nasıl Alınır?

Fransa, Türk öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülke midir?

Fransa, dünyada en çok uluslararası öğrenci konuk eden 4. ülkedir. Fransız Yüksek Öğretim Sistemi, tüm dünyada tanınan köklü bir akademik geleneğe sahiptir.

2017 yılında eğitim amaçlı Fransa’ya giden Türk öğrenci sayısı 4500’in üzerindedir. Türk öğrencileri, eğitimlerine Fransa’da devam eden yabancı uyruklu öğrencilerin başında geliyor. 2012 yılında Türkiye’de Fransa için öğrenci vizesi başvurularının %92,5’i İstanbul ve Ankara konsoloslukları tarafından kabul edilmiştir.

Fransa’da Eğitim sistemi nasıldır?

Fransız yüksek eğitim sistemi, diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye’ye göre biraz daha farklı bir sistem olup, sadece üniversitelerden oluşmamaktadır. Fransız yüksek eğitim sistemi, üniversiteler, ‘Grandes Ecoles’ler (Büyük Ekoller), mimarlık okulları, sanat okulları ve uzmanlık okullarından oluşmaktadır. Bu kurumlar YÖK tarafından denkliği eşdeğer olan bizdeki üniversite diplomasına denk yüksek eğitim diplomaları vermektedir. Fransız yüksek öğretim sistemi, 84 üniversite, 225 mühendislik okulu, 220 ticaret ve işletme okulu, 120 yüksek sanat okulu ve 20 mimarlık okuluyla öğrencilere çok geniş bir yelpazede tercih imkanı sunmaktadır. Bu okulların büyük bir bölümü devlet okulu olmakla beraber, okullar arasında geçişler de esnek olup, öğrenciye fikir değiştirme özgürlüğü sunulmaktadır.

Eğitim kurumları, öğrencilerin iş bulabilmelerini kolaylaştırmak ve meslek hayatına yönelik eğitimi güçlendirmek için şirketlerle işbirliği yapmaktadır. Bölümlerin birçoğu zorunlu staj ön görmektedir.

Üniversitelere başvuru süreci ve bunun için izlenmesi gereken adımlar nelerdir?

Fransa’ya lisans başvurusu yapabilmek için öğrencilerin B2 seviyesinde Fransızca bilmeleri ve bunu belgelendirmeleri gerekmekte. Yurtdışından, lisans eğitimi için Fransa’ya yapılacak başvuruların resmi tek bir prosedürü var. Bu prosedür dünyadaki tüm öğrenciler için 15 Kasım’da başlıyor ve 22 Ocak’ta bitiyor. Öğrenciler online olarak başvuru formlarını doldurup tercihlerini yapıyor ve dosyalarını onaylıyor. Fransa’daki tüm ünversitelere lisans başvuruları, bu sayede online olarak yapılıyor. Bu resmi online başvuru prosedürü, CampusFrance’in web sitesinden yapılıyor ve prosedür tamamen CampusFrance Türkiye tarafından yürütülüyor.

Üniversitelerin aradıkları kabul şartları nelerdir?

Öncelikle bütün yabancı öğrenciler eşit statüdedir. Eğitim projesi düzgün olan, dosyasını iyi oluşturan, motivasyon mektubunda kendisini, yapmak istediklerini, projesini, tercih ettiği okulu ve programı tercih nedenlerini iyi anlatan her öğrencinin kabul şansı yüksektir.

Yüksek lisans ve doktora için üniversitelerin aradığı kriterler nelerdir?

Fransız yüksek eğitim sistemi, not temelli bir sistem değildir. Öncelik öğrencinin projesidir. Öğrencilerin başvuru dosyaları genel değerlendirme yapılarak seçilir. Yüksek lisans için öğrencinin lisans diploması sahibi olması ve iyi derecede İngilizce veya Fransızca bilmesi ön koşuldur. Bunlara sahip olan her öğrenci, iyi ve ikna edici bir dosya oluşturmuşsa kabul alabilir. Doktora da ise ön koşul tezli master derecesine sahip olmaktır. Öğrencinin doktora projesi belirleyicidir. Projenin orjinalliği, bu alandaki araştırmalara sağlayacağı katkı gibi faktörler üzerinden değerlendirme yapılır.

Fransa, hangi konuların eğitimini almak için ideal bir ülkedir?

Fransa’da yüksek eğitim kurumları arasında bir uzmanlaşma söz konusudur. Bu uzmanlaşma alanı okulun bulunduğu bölgenin tarihine, sosyo-ekonomik ve coğrafi şartlarına bağlı olarak şekillenmektedir. Dolayısıyla dünyanın sayılı ekonomilerinden ve en gelişmiş ülkelerinden biri olan Fransa’da, her alanda, o alanda uzmanlaşmış ve kaliteli eğitim verecek bir üniversite veya okul mevcuttur. Örnek vermek gerekirse Toulouse Fransa’nın uçak sanayisinin merkezidir ve dolayısıyla buradaki üniversiteler buna bağlı olarak uzmanlaşmıştır. Strasbourg konumu nedeniyle Avrupa çalışmalarının merkezidir. Rhone-Alp bölgesi Fransa’nın ağır sanayisinin, kimya ve bilişim teknolojilerinin geliştiği bir merkezdir. Buradaki üniversite ve okullar bana göre gelişim göstermişlerdir.

İngilizce eğitim almak mümkün müdür?

Günümüzde Fransızca bilmeden Fransa’da okuma imkanı tamamıyla mümkündür. Birçok farklı alanda 1300’ün üstünde İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaktadır. Öğrenci ya İngilizce Fransızca karışık ya da yüzde 100 İngilizce eğitim alabilir. Her durumda öğrenci, okuduğu bölümün yanında, Fransızca dil eğitimi de alıp günlük hayatta pratik yaparak Fransızcasını geliştirebilir.

Konaklama imkanları, ücretleri, şartları nelerdir?

Konaklama için pek çok alternatif mevcut, devlet yurtları, özel yurtlar, aile yanında kalma, tek başına veya bir arkadaşla bir stüdyo kiralama gibi. Bütün bu alternatifler arasından seçim yapmak tamamen öğrencilerin tercihlerine bağlıdır. Devlet ve özel yurtlar tek kişilik stüdyo tipi odalardan oluşmaktadır. Eğer öğrenci derslerine konsantre olacağı sakin sessiz bir çalışma ortamı istiyorsa bu yurtları tercih edebilir. Fransızcasını geliştirmek istiyorsa aile yanında kalabileceği gibi ev arkadaşı da edinebilir. Ücretler öğrencinin taleplerine bağlı olarak 200 ile 800 euro arasında değişebilir. Fakat konaklama ücretini hesaplarken, 1 yıllık oturma izni olan tüm öğrencilere devlet tarafından kirasının en az 1/3’ünün kira yardımı şeklinde geri ödendiğini de unutmamak gerekir.

Öğrencilerin çalışma izni var mı?

Fransa’da yabancı öğrenciler 1 yıllık oturum izinlerini aldıklarında otomatik olarak çalışma izni de alıyorlar. Ekstra bir işlem yapılması gerekmiyor. Her yabancı öğrenci, öğrenci oturma belgesini aldıktan sonra, yıllık çalışma süresinin %60’ını geçmemek kaydıyla çalışma iznine sahip oluyor.  Bu da yıllık 964 saat yapıyor. Haftada da yaklaşık olarak 20 saate denk geliyor.

CampusFrance Kimdir?

CampusFrance 1998 yılı itibari ile Fransa Dışişleri Bakanlığı ve Yüksek Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulmuş bir kamu kurumudur. Amacı Fransa yüksek eğitim sistemini yurtdışında tanıtmak ve öğrencilerin başvuru prosedürlerini kolaylaştırmaktır.

Türkiye’de de 2006’dan beri İstanbul ve Ankara’daki, Şubat ayından bu yana da İzmir ofisleri ile hizmet vermektedir. Fransa’da yüksek eğitim sistemi nasıldır, kayıtlar nasıl yaptırılır, okullarla, üniversitelerle ilgili bilgilere nereden ulaşılır gibi konularda öğrencilere bilgi veren, kayıt aşamasında ise online başvuru ve kayıt prosedürüne yardımcı ve yürütmek ile yükümlü olan bir kurumdur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

163
96 shares, 163 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
5
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
9
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format