Su Altındaki En İlginç Yapılar

Su altında da ziyaret edilebilen tarihi ve turistik özellikteki yapılar dünyanın dört bir yanında yer almaktadır. Su altında kalan şehirler ve su altında bulunan en ilginç şeyler;1 min


131
69 shares, 131 points

Yüzyıllar önce var olmuş ve yaşanmış olan bir çok tarihi şehir ve nesne bugün sular altında yer almaktadır. Su altında da ziyaret edilebilen tarihi ve turistik özellikteki yapılar dünyanın dört bir yanında yer almaktadır. Su altında kalan şehirler ve su altında bulunan en ilginç şeyler;

 

 1. 1 Çin Aslan Şehri


  1300 yıl önce kurulmuş olan şehir ve binası su altında olduğu gibi bulunmaktadır. 300 yıl boyunca hanedanlığa hizmet veren bu bina 20. yy kadar su üstünde bulunan şehir Çin Hükümeti'nin baraj projesi ile sular altında kalmıştır. Sular altında bulunan şehirde bir çok tarihi eser mevcut. Turizm amaçlı ziyaret edilen bu şehir Çin sınıtları içinde yet alıyor.
 2. 2 Antikythera Mekanizması


  1902 yılından beri su altına bulunan mekanik bir hesap makinesidir Antikythera Mekanizması. Bir çok parçası kayıp olan mekanizmanın uzun çalışmalar sonunda nesnel bir taslağı oluşturulmuş ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olunmuştur. M.Ö I. yy'da yapılan bu mekanizme Ay'ın ve Güneş'in hareketlerini hesaplayabiliyor. Yıldızların konumları hakkında bile bilgi veren bu aygıtın başka bir benzeri bulunmamıştır.
 3. 3 Yonaguni Piramidi


  Japonya'nın güneyinde bulunan yapının 10.000 yaşında olduğu düşünülüyor. Doğal olarak oluştuğuna dair bazı bilgiler olsa bile üzerinde olan keskin hatlar onun bir insanın eseri olduğunu doğruluyor. 50 m uzunluğa 20 metre genişliğe ve 20 m yüksekliğe sahip olan piramit dünyanın en eski yapısı olma özelliğindedir.
 4. 4 Cancun Sualtı Heykel Müzesi


  Meksika'da bulunan Cancun Suatlı Heykel Müzesi dünyanın ilk su altı heykel müzesidir. İnsan figürleri, hayvan figürleri ve bir çok eşya şeklinde oluşturulan bu müzenin kuruluş amacı yaşamları tehlikede olan deniz canlılarına dikkat çekmektir. Müzenin en ilgi çekici eseri 26 adet çocuk heykelinin el ele tutuşmuş figürüdür. 2009 yılında ziyarete açılan müzede 400 den fazla heykel bulunmaktadır.
 5. 5 Port Royal Sualtı Şehri


  Su altında kalmadan önce dünyanın en günahkar şehri olarak biliniyordu Port Royal şehri. 1692 yılında gerçekleşen 7.5 büyüklüğündeki deprem ve tusunami felaketi ile sular altında kalan şehrin Tanrı'nın gazabına uğradığı varsayılıyor. 2000 canlının yaşadığı şehir artık su altında yer alıyor. 5 hektarlık bir alanı kaplayan şehir su altında 12 metre derinlikte yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

131
69 shares, 131 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
17
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
10
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
35
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
24
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
28
BEĞENDİM
İYİ İYİ
21
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Sezai USTA

Anadolu çoğu sezai :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı