Teknolojinin Olumsuz Yanları

Teknoloji hayatımızı pek çok yönden kolaylaştırıyor, ama peki ya hayatımıza olan olumsuz yönleri nedir?İşte bu listemizde teknolojinin bu yönünü ele aldık. 1 min


155
64 shares, 155 points

Modern teknolojinin hayatımızı pek çok yönden kolaylaştırdığını hepimiz biliyoruz fakat aynı zamanda olumsuz yanları da var. Özellikle gündelik hayatta kullanılan teknoloji alışkanlıklarımızı, kişiliğimizi ve çok daha fazlasını değiştirebiliyor.

 

 1. 1 Yankı Odası Etkisi


  Sosyal medyanın farklılıkları bir araya getirerek değişik bakış açıları kazandırdığını düşünebilirsiniz fakat bu her zaman olmuyor. Örneğin Facebook’un algoritması kullanıcıları ilgilerine göre içeriklere yönlendiriyor ve bu anlaşılır bir durum. Fakat diğer yandan da o kişileri hâli hazırda var olan görüşlerine de yöneltiyor. Bunun sonucu olarak da sosyal medya kullanıcılarının farklı bakış açıları bulmaları gerekiyor fakat genellikle bu gerçekleşmiyor. Bu etkiyle birlikte de insanlar giderek aynı fikre saplanıyor ve diğerlerini göremediği için düşünceleri aşırılaşıyor. Farklı taraflarla karşı karşıya geldiğinde ise ortaya çatışma çıkıyor.
 2. 2 Teknoloji ve Obezite


  Amerika’da obezitenin yükselişine pek çok şey sebep oldu; akıllı telefonlar, tabletler, televizyon ve konsollar. Fakat ABD menşeli Milken Enstitüsü aynı zamanda 27 ülkede obezite oranlarını araştıran geniş bir çalışma yaptı ve şaşırtıcı rakamlara ulaştı. Araştırmaya göre teknoloji kullanımının yüzde 10 arttığı her ülkede, obezite oranları da yüzde 1 olarak artıyor. Teknoloji bizi koltuğumuza yapıştırırken, daha hareketsiz kalıyoruz ve yemek yeme alışkanlıklarımızı da değiştiriyoruz.
 3. 3 İnternet Dikkat Dağınıklığı Yaratıyor


  Kanadalı bir araştırma şirketi tarafından yapılan çalışmaya göre, dijital medyanın hızlı tüketimi aynı zamanda dikkat dağınıklığı yaratıyor. Bunun için ayrıntılı anketler ve EEG beyin taramaları yapılırken, insanların dikkat süresinin de azaldığı ortaya çıktı. 2000 kişiyle yapılan deneylerin ilki 2000 yılında, yani mobil teknolojinin başlangıç döneminde gerçekleştirildi. Daha sonra 2015 yılında aynı denekler tekrar test edildi. Ortalama dikkat süresi, 12 saniyeden 8 saniyeye kadar düşmüştü ve bu 15 yıl için oldukça ciddi bir rakam. Çünkü ortalama bir Japon balığının dahi dikkat süresi daha fazla!
 4. 4 Her Şeye Talep Sabırsızlık Yaratıyor


  YouTube’un ve video yayıncılığın yükselip kültürümüze girmesiyle artık kimse bir şeyleri uzun süre bekleyemez hâle geldi. Umass Amherst araştırması 6 milyon internet kullanıcısının alışkanlıklarını incelerken, ortalama bir izleyicinin video yüklenmesi için en fazla 2 saniye beklediği ortaya çıktı. Daha sonra ise videoyu kapattığı! Bu etki gerçek hayata da yansırken, büyük firmalar aynı gün kargo teslimatları sunmaya başladı ve her konuda sabırsızlık ortaya çıktı.
 5. 5 Beyinde GPS Etkileri


  GPS günlük hayatın değişmezi hâline gelirken, birçoğumuz telefondan haritalara bakmadan nereye gittiğimizi dahi hatırlamıyoruz. McGill Üniversitesi’nin yaptığı üç araştırmaya göre ise GPS’in fazla kullanımı, uzun süreli hafızanın yaşlandıkça zarar görmesine neden oluyor. Bu da beyinde hafızayı kontrol eden hipokampus yüzünden ortaya çıkıyor. Araştırmacılara göre hipokampustaki gri madde oranının artmasıyla durumu açıklarken, kimi araştırmacılar GPS kullanımının bunamaya dahi sebep olacağını söylüyor.
 6. 6 Yaratıcı Düşünceyi Engelliyor


  Bilgi bolluğunun ve online kaynakların yaratıcı düşünceyi arttıracağını düşünebilirsiniz fakat yine tam tersi oluyor. Johns Hopkins ve Illinois Üniversitesi araştırmacılarının çalışmasına göre, kaynakların çok olması yaratıcılığı engelliyor. Tam tersi ise kaynak kıtlığı olunca insanlar daha yaratıcı çalışıyor. İstenen sonuca ulaşmak isteyenler, ellerinde kaynak olmayınca yaratıcı düşünmeye başlıyorlar.
 7. 7 Akıllı Telefonlar Uyku Alışkanlığını Değiştiriyor


  2012’de Time dergisi 4700 kişiyle anket yapmıştı ve bunların büyük kısmı teknoloji yüzünden eskisi gibi uyuyamadığını itiraf etmişti. 18-24 yaşındaki kişiler bunun büyük kısmını oluştururken, telefonların uykuya etkisi konusunda aynı zamanda bilimsel nedenler de var. İnsanlar ne zaman uyuyup ne zaman kalkacağını ışık ambiyansına göre değerlendiriyor. Kırmızı ışık vücuda uyku sinyali gönderirken, mavi ışık ise uyanma vakti geldiğini söylüyor. Mavi ışık genellikle sabahları görülürken, aynı zamanda akıllı telefon ve tabletler tarafından da yayılıyor. Bu da beyindeki uykuya yol açan kimyasal hormonları etkiliyor.
 8. 8 Mesajlaşmak İletişim Yeteneklerimizi Bozuyor


  Mesajlaşmak günlük iletişimde neredeyse hepimizin kullandığı bir şey. Hatta öyle ki artık olgun insanlar dahi arama yapmak yerine mesaj atmayı tercih ediyor. Fakat yeni araştırmalara göre mesaj atmak yavaş yavaş başkaları hakkındaki duygusal ipuçlarını okumamızı engelliyor. Psikologlar özellikle genç insanların sosyal gelişiminin bu yüzden engellendiğini söylerken, yüz yüze konuşma kabiliyetleri azalıyor.
 9. 9 Google Daha Az Bilgi Saklamanıza Yol Açıyor


  Sanal anlamda her bir bilgi parçası kısa bir Google aramasıyla üretilebiliyor ve bu hem aşırı kullanışlı, hem de prombemli bir durum. Harvard ve Wisconsin Üniversitesi bilim adamları bir araya gelip ‘Google etkisi’ diye bir hastalığı ortaya attılar. Google etkisi yüzünden insanlar artık beyinlerinde daha az bilgi depoluyor ve hatırlamakta güçlük çekiyorlar.
 10. 10 Yalan Haberler Yanlış Bilgilendiriyor


  Son yıllarda ortaya onlarca ‘sahte haber’ sitesi çıkarken, kimi zaman da meşru bir kaynak gibi davranıyorlar ve insanları yanıltıyırolar. Bu siteler olmayan hikâyeleri gerçek gibi yansıtırken, insanların da inanma algısı değişiyor. Hatta bu konuda 2015 yılında Stanford Üniversitesi bir araştırma yaparken, denek olarak katılan öğrencilerin yüzde 80’i gerçek bir makale ve sponsorlu, reklam içeriği arasındaki farkı görmekte başarısız oldu. Yine bir başka araştırmada ise öğrencilere Fox’un sahte ve onaylı, gerçek Twitter hesapları gösterildi, sadece yüzde 25’i doğru hesabı tanımlayabildi. Konuya dair araştırma yapan Sam Wineburg, gençlerin sosyal medyayla bu kadar haşır neşir olmasına rağmen yine de temel bilgileri doğrulayamadığını aktardı.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

155
64 shares, 155 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
21
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
30
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
25
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
25
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
26
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
31
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
59
BEĞENDİM
İYİ İYİ
66
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
41
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Tekenoloji başımıza daha neler açacak !!! Modern yaşamda en çok yeni nesillere üzülüyorm . üretmeden , çalışmadan , emek harcamdan sahip olmayı öğrenmişler. Teknoloji de artık mutlu edemediğinde , mutsuzluk bir sis gibi yayılacak 🙁

 2. Teknolojinin o kadar faydalı yararları var ki buna karşılık sayısız olumsuz yanları da var artık daha dikkatli kullansak ta zararlarının çoğundan kaçmak mümkün değil.

 3. Teknoloji yüzünden sosyal ilişkiler zayıfladı, 25 yaşındayım ama teknoloji çağında yetişmeme rağmen sevmiyorum fazla teknolojiyi, doğru dürüst arkadaşlıklar yok çünkü…

 4. bu internet insanlığı bitirmek için kurulmuş sanırım artık insanlar yolda sokakta evde her yerde internete giriyor buna bağlı olarak artık tembellik hat safhaya çıktı işlerde düzensizlikler oluyor imkanım olsa köy hayatı yaşardım

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı