Televizyon Tarihinin En Çok İzlenen 15 Türk Dizisi

Televizyon Tarihinin En Çok İzlenen 15 Türk Dizisini hataırlayalım . 11 min


164
91 shares, 164 points

Hepimizin akıllarında iz bırakmış , Gerek hayata bakış açımız , Gerek yanlışları öğretmek  gibi bizlere değerlerimize değer katan : Leyla ile Mecnundan, Ezel’e … Televizyon Tarihinin En Popüler 15 Türk Dizisi.

2018 Yılı En Çok İzlenen Türk Dizilerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Televizyon Tarihinin En Çok İzlenen 15 Türk Dizisi
Televizyon Tarihinin En Çok İzlenen 15 Türk Dizisi

1 –  LEYLA İLE MECNUN

Başrolde Ali Atalay’ın Mecnun , Ezgi Asaroğlu’nun Leyla karekterlerini canlandırdığı Türk Televizyon tarihindeki ilk absürt komedi dizisi. Leyla ile Mecnun Türk Dizileri arasında kendine unutulmaz bi yer kılan en önemli özelliklerinden birkaçı ise halk arasında yeredinmiş , İsmail Abi , Erdal Bakkal , Yavuz gibi karekterlerin dizide yer buluşu. Dizinin genel olarak konusu : Aynı hastanede doğan leyla ile mecnun boş yatak kalmayınca aynı bir yatağa koyulur. Aileleri tarafından beşik kertmesi yapılır. Yıllar sonra Leyla İstanbul Üniversitesin de , Mecnun ise Açık öğretim öğretim fakültesi okumaktadır. Mecnun ailesi tarafından tüm bunlardan habersiz bir şekilde Leylayı istemeye gider ve ilk görüşte aşık olur. Onu etkileyebilmek için elinden gelen herşeyi yapar. Onur Ünlü ve Arkadaşlarının yönettiği dizi Karşımıza ilk olarak 9 Şubat 2011 Yılında çıktı , 3 sezon yayımlanan dizi 17 Haziran 2013 yılında final yapmadan sonbuldu.

  2 – EZEL

Balkanlarda ki en iyi 4 dizisinden biri olan Ezel , Tuncel Kurtiz’in adeta bizlere yeni değerler kattığı sözler Ezel denince akla gelen ilk 3 cümleden biridir. Başrollerinde Kenan İmirzaroğlunun  Ezel – Ömer , Cansu Derenin Eyşan karekterlerini canladırdığı : Aşk , İhanet , Dram üçlemesinin en iyi şekilde ifade edildiği diziler arasındadır.Dizinin getirdiği bakış açısı ise Ömerin en güvendi arkadaşları Cengiz ve Ali ile birlikte sevgilisi Eyşan için , Hırsızlık yaparlar yalnızca Ömer yakalanılır. Arkadaşları tarafından ilk ihanete uğrayan Ömer , Hapishanede ‘’ Ramiz Dayı ‘’ ile tanışır ve intikam almak için ellerinden geleni yapmaya koyulurlar. Ay yapım tarafından  28 Eylül 2009 Yılında yayımlanan dizi , 71 Bölüm sonra 20 Haziran 2011 Yılında izleyicilere veda etti.

3 –  ASMALI KONAK

Özcan Deniz (Seymen) ve Nurgül Yeşilçay’ın (Bahar) Başrol oyuncularının olduğu Asmalı Konak 2000 – 2005 Yılları arasındaki en iyi 3 Türk Dram dizisinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilmeliyiz. Dizinin Senaryosu Bahar’ın İstanbulda ki ailesi ve hayatını bırakıp , Seymen ve Ailesinin yaşadığı Asmalı Konak’a taşınmasıyla başlar. Türk Dizi tarihinde Ağa Dizileri çatısı altında dizilerin çıkmasına da Yol Gösteren ilk dizilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Meral Okay tarafından 11 Mart 2002 – 16 Haziran 2003 Yılları arasında karşımıza çıkan Asmalı Konak hafızalarımızda adeta kendine bir yer edinmiştir.

4 – BİR İSTANBUL MASALI

Dram türünün ülkemizde iz bırakma yolunda ilk diziler arasında olan Bir İstanbul Masalı Yönetmen koltuğunda Ömür Atay’ın olduğu Başrollerinde Mehmet Aslantuğ , Ahu Türkpençe , Ozan Güven gibi usta isimlerin olduğu dizi İstanbulda yaşan zengin soylu Arhanlar ailesinin hizmetçi ve Müştemilatlarında yaşayan kozanlar ailelerinin çocukları arasındaki Aşk hikayesiyle geçer Televizyon tarihinde karşımıza ilk olarak 18 Eylül 2003 Yılında çıkan dizi 2 yıllık bir aranın ardından 13 Haziran 2005 Yılında ekranlara veda etti.

5 – EKMEK TEKNESİ

İstanbulun uçsuz kucaksız bir mahallenin sakinleri olarak Nusret Efendi ve eşi Ayhan Hanım’ın Beş çocukla birlikte başlarından geçen hikayelerin konu alındığı dizinin oyuncu kadrosununda Peker Açıkalın , Şafak Sezer , Mazhar Alanson gibi usta isimlerle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Aile , Dram , Komedi üçlemişinin anlatıldığı Ekmek Teknesi Osman Sınav , Sadullah Şentürk yönetiminde ki dizi ilk olarak 16 Kasım 2002 Yılında karşımıza çıktıysada 2-3 yıllık bir zaman diliminin ardından 13 Haziran 2005 Yılında sevilen dizi ekranlara veda etmiştir.

6 –  YEDİ NUMARA

Çocukluk yıllarının sen sevilen dizisi 7 Numara’yı kimler unutabilir ki ,  Üniversite Eğitimleri için İstanbula gelen Kız ve Erkek olmak üzere 2 Grubun ekonomik sorunlar yüzünden aynı evde kalmasıyla senaryo başlar Kızlar’ın Şehirli , Erkeklerin biraz daha köy tarzı olmasıyla ne kadar zıt gibi görünselerde birbirlerine ilerleyen zamanlarda birbirlerine karşı samimiyetleri oluşacak. Fora Film ekibi tarafından 2000 – 2003 Yılları arasında yayımlanan dizinin Başrol Görevlerini Olgun Şimşek , Ahu Türkpençe , Şebnem Sönmez gibi isimler çekiyordu.

8 – TATLI HAYAT

İhsan ve Eşinin Hayatının anlatıldığı Romantik Komedi türü olan dizi İhsanın kuru temizlemeden zengin olarak ideal bir yaşam biçiminden lüks bir yaşam stiline geçişini ve ayak uyduramayaşını konu edinilir. Başrol oyuncuları Türk Efsaneleri diye hitap edebileceğimiz Haluk Bilginer , Ata Demirer , Türkan Şoray , Gamze Özçelik gibi ünlü isimler bulunuyor. Bora Tekay’ın Yönettiği Tatlı Hayat Dizisi 10 Kasım 2001 Yılında başlamış ve 101 Bölüm sonra ekranlara veda etmiştir.

9 – İŞLER GÜÇLER

Başrollerini Ahmet Kural , Murat Cemcir , Murat Akkoyun’lunun paylaştığı komedi dizisi : Kendi Filmlerini çekme hayali kuran Ahmet ve Murat ikilisi parasızlıkdan dolayı istemeyerek bir ‘’Meslek Hikayeleri’’ adlı belgeselde sunuculuk yapmaktadır. Ahmetin başrol sevdası, Muratın ise eski sevgilisiyle beraber çalışmasının zorlukları arasındaki yaşantı konu edinilir. Senaryo ve Yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemirin oturduğu İşler Güçler Dizisi 28 Haziran 2012 Tarihinde izleyicilerle buluştu ve 41 Bölüm sonra ekranlara veda etti.

10 – BEHZAT Ç : Bir Ankara Polisiyesi

Aldığı Cezalar yüzünden Terfi ( rütbe ) edinememiş bir baş komiserin , Ankara Cinayet büroda yaşanan cinayetleri ekip arkadaşlarıyla çözmesi konu edinilmektedir. Behzat Ç Karekterinin ( Erdal Beşikçioğlu ) vurdumduymazlık seviyesi ve rahat tavrı , argo kelimeler kullanması gibi karekterist özellikleri izleyicileri kendine çekmiştir. Başrollerinde Erdal Beşikçioğlu , Nejat İşler , Fatih Artman gibi oyuncularının olduğu dizi Serdar Akar ve Doğan Ümit Karacanın yönetiminde 19 Eylül 2010 Yılında izleyicilerle buluşmuştur. 96 Bölüm sonra veda eden Behzat ç dizisi , 2 Farklı konuyla Sinema sektörüne adım atmıştır.

11 – ÇOÇUKLAR DUYMASIN

Tamer Karadağ’lının ( Haluk ) , Pınar Altuğ’un ( Meltem ) Karekterlerini canlandırdığı Aile Komedisi türü altında ekranlarda yer edinmiştir. Meltemin kendi başına çalışan bir iş kadını olması, kariyer hedeflemesi ve Haluk tarafından Feminist lakabıyla birbirleriyle zıtlaşan karekterler olması aradaki ufak çatışmaları komediye dökerek ekrana yansıtmaları izleyiciler tarafından sevilmesini sağlayan en önemli özellikleri. Senaryosunu Birol Güvenin , Yönetmen koltuğunu Raşit Çalıkezer ve Tamay Sanar’ın ele aldığı dizi 16 Ocak 2002 Yılında ekranlarla buluşmuştu. Ekranlara 2 binli yılların sonlarına doğru veda eden dizi şuanda tekrardan Ekranlarda yerini almaya başladı.

12 – AVRUPA YAKASI

Sinan Çetin gibi bir usta isimin yapımcılığında ki , Avrupa Yakası konu olarak havalı, Nişantası hayatına meraklı olan genç bir kız ve Sevdiği erkeğin ailesinin tam zıt bir yapıya sahip olması arasında kalmış genç bir kadının hayatını konu ediniliyor. Birçok kez ödül kazanan dizinin Başrollerin de Ata Demirer , Gülse Birsel , Gazanfer Özcan gibi usta isimler yer alıyor. İzleyicilerle 11 Şubat 2004 Yılında buluşan dizi 24 Haziran 2009 Yılında ekranlara veda etti.

13 – ÖYLE BİR GEÇER Kİ ZAMAN

Osman ve ailesinin Dram türü altında yaşamı anlatılır. Denizci olan babasının yabancı uyruklu bir kadına aşık olması . Osmanın annesi , ve kardeşlerinin yoksul biçimde yaşamaya çalışması, İzleyicilere en çok değinen konulardan birkaçı. Mete Horozoğlu , Aras Bulut İynemli , Emir Berke Zincidi , Erkan Petekkaya gibi isimlerin başrol oynadığı Öyle Bir Geçer ki Zaman dizisi. Yönetmen Zeynep Günay Tan tarafından 14 Eylül 2010 Yılında izleyicilerle buluştu. 3 Sezon devam eden dizi 18 Haziran 2013 Yılında izleyicilere veda etti.

14 – KURTLAR VADİSİ PUSU

Başrolde Necati Şaşmaz’ın Polat karekteriyle rol aldığı dizi , Türkiye’ye hakim olmaya çalışan dış güçlerin törör çatısı altındaki bağlamlara karşı açtığı savaştır. Polat Alemdar ve Arkadaşlarının Vatan Sevdasının konu edinildiği dizi…Necati Şaşmaz , Gürkan Uygun , Musa Uzunlar gibi Başrol oyuncularının olduğu Kurtlar Vadisi Pusu , Raci Şaşmaz tarafından 19 Nisan 2007 Yılında izleyicilerle buluştu. Yaklaşık 9- 10 Yıl süren dizi geçtiğimiz yılda ekranlara veda etti.

15 – KARDEŞ PAYI

Son Yılların Komedi markası haline gelen Ahmet Kural ve Murat Cemcir 2’lisinin dizideki görevlerinin  su tesisatçısı olarak bilinsede aslında onlar birer Mucit ve Dünya Kahramanları olarak kendilerini görmektedirler. Ama bunları yaparken başlarına gelecek sorunlar haberleri olmadığı kesin… Dizinin konusu genel olarak Ahmet Kural ve Murat Cemsir’in başına gelen aksilikleri anlatmaktadır. Başrolde Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in yanısıra Seda Bakan ve Şinasi Yurtseveride mutlaka söylememiz gerekir. Selçuk Aydemir tarafından yönetilen dizi 13 Şubat 2014 Yılında Ekranlarla buluştu. Vedası da bi o kadar kısa oldu Kardeş Payı 35 Bölüm sonra izleyicilere veda etti.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

164
91 shares, 164 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
9
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
7
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
10
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

  1. leyla ile mecnun ben küçükken oynuyordu, halen eski bölümleri bazı kanallarda tekrar tekrar gösteriliyor sanırım sürekli olarak izlenim sağlıyor.

  2. hakkaten hepsi harikulade dizilerdi. Bizimkiler dizisi misal unutulmuş, memnun vardi efsaneler den cicek taksi, yönetici Bey bu dizileri de ekleyelim listeye daha ilginç olur

  3. Yeni nesil absürd dizler de cok tuttu bu arada, leyla ile mecnun ile başlayan süreç ama devami gelmedi işte ☺️

  4. bu listedikler o kadar fazla izlendikler ki, oynadıkları günler sokaklar o kadar boş olurdu ki kimseyi göremezdik.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format