Tıpta Devrim Yaratacak 10 Biyonik Yenilik

Yazıda bahsedeceğimiz 10 biyonik yenilik tıp dünyasında devrim yaratırken, ilerleyen zamanlarda belki de sakatlık geçiren insanlar eskisi gibi olabilecek. 10 min


151
78 shares, 151 points

Altı Milyon Dolarlık Adam adlı 1974 yapımı TV dizisinde sakatlanmış bir pilotun nükleer güçlü implantlar ile yeniden görev başına gelişi, maceraları anlatılıyordu. Bundan 40 yıl sonra artık insanları tekrar hayata döndürecek teknolojilere (en azından bir kısmını) sahibiz. Yazıda bahsedeceğimiz 10 biyonik yenilik tıp dünyasında devrim yaratırken, ilerleyen zamanlarda belki de sakatlık geçiren bütün erkek ve kadınlar tekrar eskisi gibi olabilecek.

Göz

Göz - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Göz – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Yaşlanmayla oluşan maküler dejenerasyon sonucu, emekli İngiliz Ray Flynn 2009 yılında artık insanların yüzünü ayırt edemiyordu. Yaşam kalitesi ise 2015’te ciddi biçimde arttı çünkü retinasındaki sağlıklı hücrelere video beslemesi yapan elektriksel bir nakil işlemi gerçekleştirilmişti. Gözlüklerine eklenen bu minik kamera video kaydı alıyordu ve böylece hem artık insanların yüzünü tanıyabiliyordu, hem de eskisi gibi okuyabiliyordu. Ayrıca televizyonunu da daha net biçimde görebiliyordu. En şaşırtıcısı ise video gözlükler sayesinde gözleri kapalıyken bile görebilmesi!

Aynı teknoloji gece körlüğü olarak da bilinen retinitis pigmentosa hastalığı yaşayan kişiler üzerinden de kullanılırken, ilerleyen dönemlerde göz sağlığı konusunda önemli gelişmeler olması bekleniyor.

Kulak

Kulak- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Kulak- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Bazı durumlarda gen terapisi biyonik teknolojiyle birleşince duyma hissini de geliştiriyor. Birçok duyu kaybı durumu kulak salyangozundaki hücreler ve işitme sinirleri arasında gerçekleşiyor. Kulak salyangozu nakilleri ise küçük elektrotlar ile işitme sinirlerini simüle ediyor. Buna rağmen işitme sinirleri hasar aldığında, elektrotların gönderdiği sinyallerin de daha güçlü olması gerekiyor. Tekrar ses sağlamanın tek yolu ise bu sinirleri onarmak.

Burada devreye gen terapisi girerken, New South Wales Üniversitesi bilim adamı Jeremy Pinyon bunu başardı ve bir proteinle sinir hücrelerini tedavi etmeyi başardı. Üzerinde çalışılan hayvanlar tekrar duymaya başlarken, tabii ki prosedürün klinik kullanımı için biraz daha zamana ihtiyacı var.

Dişler

Dişler- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Dişler- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Dişlerin ve çürüklerin yenilenmesi biyonik teknoloji kullanılarak yakın bir gelecekte mümkün olacak. Dr. Ana Angelova Volponi yaptığı araştırmalarda ‘biyodiş’ yaratmayı başarırken, bunu da kök hücreleriyle başardı.

Her ne kadar biyodişlerin üretimi mümkün olsa da, uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip. Yine de araştırmalar devam ettikçe ve biraz da 3D baskı işin içine girdikçe, gelecekte yeni dişler çıkarmamız mümkün olabilir.

El

El- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
El- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

2006 yılındaki Pan’ın Labirenti filmindeki karakterin avuçlarında gözleri vardı. Her ne kadar film fantazi üzerine kurulu olsa da, üzerinde yapay bir göz bulunan biyonik eller aslında gerçekte de var. Bu protez nesneleri görmek için yapay zeka kullanırken, takan kişinin niyeti bir nesneyi almak olduğunda elektriksel itmeler ele iletiliyor. Protez el buna yanıt vererek nesnenin bir resmini çekiyor. Ardından dört olası kavrama pozisyonunu kullanarak nesneye yaklaşarak kaldırıyor.

Bu eli eğitmek için 500 farklı nesnenin fotoğrafı kullanılırken, her bir görüntüde farklı açılar ve farklı arkaplanlar bulunuyordu. Testler devam ettikçe artık protez el de her bir nesneyi en iyi pozisyonda kavrayabiliyordu. Her ne kadar henüz prototip aşamasında olsa da, iki ampüte insanda kullanıldı ve yüzde 90 oranında verimlilik gösterdi. Yüzde 100 başarıya ulaştığında ise tamamen hizmete geçirilecek.

Pankreas

Pankreas - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Pankreas – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Massachusetts Genel Hastanesi ve Boston Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yaratılan biyonik pankreas, kan şekerini otomatik olarak ölçüyor, ihtiyaç duyulan insülini salgılıyor. Deri altına yerleştirilen bir sensör kan şekerini izlerken, elde ettiği verileri de iPhone uygulamasına aktarıyor. Her beş dakikada uygulama ihtiyaç duyulan insülini hesaplıyor ve gereken miktarı pompalıyor.

Ayrıca her öğünde tüketilen karbonhidratı hesaplama ve miktarı cihaza girmeye de gerek olmuyor. Bunun yerine kullanan kişi öğünlerini ‘tipik’, ‘tipik değil’ ya da ‘az miktarda’ gibi ifadelerle belirtiyor, kahvaltı, öğle veya akşam yemeği olduğunu söylüyor. Testler hem yetişkinlerde, hem de genç diyabetlilerde yapılırken, biyonik pankreas kullanan kişilerin kan şekeri, geleneksel tedaviyi tercih edenlere göre çok daha iyi çıktı.

Ortez

Ortez - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Ortez – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Şu anda 60’lı yaşlarında olan John Simpson, 2 yaşındayken düştü ve çenesini yaraladı. Sonucunda çocuk felci yaşarken, artık ortez – ayak desteği olmadan yürümesi mümkün değildi. Ortez hem hantaldı, hem de işlevleri kısıtlıydı. Yeni biyonik ortezi ise ona tam anlamıyla özgürlük getirdi ve artık rahatça yürüyebiliyor, bisiklet sürebiliyor ve merdivenleri çıkabiliyor. Hatta kendi deyimiyle, bu cihaz hayatını baştan aşağı değiştirdi.

Bluetooth teknolojisi kullanan bu bilgisayarlı biyonik ortez, Simpson’ın kalçasında monitörler aracılığıyla adımlarını izliyor ve onunla beraber hareket ediyor. Karbon fiber malzemedeki ortez çelikten daha güçlüyken, yeniden şarj edilebilir bir bataryayla çalışıyor. Ayrıca kullanan kişinin diz pozisyonunu her 0.02 saniyede kontrol ediyor.

Diz

Diz- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik Diz- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Diz- Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Hailey Daniswicz, dizindeki kasları esnetiyor ve elektrotlar bilgisayara sinyaller gönderiyor. Monitörde ise sanal bir avatar dizlerini büküyor. Genç kadın kanser yüzünden sol dizinin altını kaybederken, bilgisayar kalibrasyonu ve biyonik bacak sayesinde doğal şekilde dizlerini kontrol edebiliyor. Projenin lideri Levi Hargrove’a göre amaçları insanla makineyi entegre etmekti.

Protez teknolojisi elektromiyografi ve bir tanımlama yazılımı kullanırken, 9 elektrotun her biri farklı bir kasa bağlı ve elektrik sinyallerini tespit ederek sinirlerden kaslara gönderiyor. Şu anda dünyada dizden aşağısı çalışmayan 2 milyonun üstünde insan var ve 2020 yılına kadar bu rakamın 2 kat artması bekleniyor. Bu teknoloji ise her şeye çözüm olabilir.

Ayak Bileği

Ayak Bileği - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Ayak Bileği – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

MIT’in biyomekatronik grubunun yöneticisi Hugh Herr’e göre teknoloji büyük bir hızla ilerliyor ve bugün var olan pek çok engel gelecekte artık olmayacak. Biyonik uzuvlar engelli insanlar için çare olacak ve Adrianne Haslet-Davis de buna bir örnek. Profesyonel bir dansçı olan genç kadın, Boston Marathon terörist saldırısı sırasında bacağının bir kısmını kaybetti.

Kendisi de bir kazada bacaklarını kaybeden Herr ise yapay bir ayak bileği yaratarak Haslet-Davis’in dansa geri dönüşünü sağladı. Doğayı taklit ederek bu modeli hazırladıklarını söyleyen bilim adamı, şimdiye kadar 90 ampütelinin tekrar yürümesini sağladı.

Ekzoiskelet – Exoskeleton

Ekzoiskelet – Exoskeleton - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Ekzoiskelet – Exoskeleton – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Biyonik teknolojinin gelişimi beraberinde biyonik bir iskeleti de getirdi. Vücut üzerinde giyilen ve ‘Exoskeleton’ olarak bilinen bu teknoloji kullanan kişinin yürümesini sağlıyor. Bir kazada omurgasını sakatlayan Kevin Oldt, tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı. Fakat şimdi biyonik iskelet sayesinde ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Kuyruk

Kuyruk - Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik
Kuyruk – Tıpta Devrim Yaratacak Biyonik Yenilik

Genelde bir insan kuyruğa ihtiyaç duymaz ama Yüzüklerin Efendisi filminin özel efekt ekibi, Yeni Zelandalı Nadya Vessey’in bu şekilde yüzmesini sağladı. Doğuştan bacaklarında bir sorun olan Vessey, 16 yaşındayken ampüte oldu. 50 yaşına geldiğinde ise genç bir çocuk onu protez bacaklarını çıkarırken gördü ve ne yaşadığını sordu. Vessey ona kendisinin bir deniz kızı olduğunu söyledi.

Bu açıklamadan etkilenen genç, Oscar ödüllü özel efekt firması Weta Workshop’a ulaştı ve ona deniz kızı kuyruğu yapmalarını istedi. Narnia Günlükleri ve King Kong gibi filmlerde çalışan ekip, deniz kumaşı ve plastik kalıplar kullanarak bir kuyruk yarattı.

Kuyruğun yapısı sayesinde Vessey yüzmeye başladı ve hatta yarışmalara dahi katıldı.

Kaydet


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

151
78 shares, 151 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
5
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
16
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. Biyonik şeyler yavaş yavaş daha fazla hayatımıza girmeye başladı, eskiden sadece çalışmaları yapılan projeler bugün yavaş yavaş hayata geçiriliyor.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format