Uçaklara Ne Sıklıkla Yıldırım Çarpar?

? Uçaklara ne sıklıkta yıldırım çarpar ve yolcuları güvende tutan nedir?6 min


143
75 shares, 143 points
Uçaklara ne sıklıkta yıldırım çarpar ve yolcuları güvende tutan nedir
Uçaklara ne sıklıkta yıldırım çarpar ve yolcuları güvende tutan nedir ?

Geçtiğimiz aylarda Şikago’da yerel bir uçak kalkış yaparken yıldırım çarpmasına uğramıştı. Aslında bu tip vakalar çok sık yaşanırken, herhangi bir yaralanma raporu da verilmemişti ve soruşturmadan sonra uçuşlar devam etmişti. Peki yolcular gerçekten şanslı mıydı, yoksa uçağa yıldırım çarpması o kadar da önemli bir şey değil mi? Uçaklara ne sıklıkta yıldırım çarpar ve yolcuları güvende tutan nedir?

Yıldırım Nedir?

Fırtına bulutlarındaki partiküller çarpıştığında ve elektrostatik yük alırken parçalandığında ortaya yıldırım çıkar. Daha hafif olan pozitif yüklü partiküller, bulutların tepesine doğru birikirken, ağır ve negatif yüklü olanlar ise dibe doğru batıyor. Bu voltaj farkı da yere paralel olarak oluşacak elektrostatik deşarjı ya da kıvılcımları etkiliyor.

Ulusal Fırtınalar Laboratuvarı raporlarına göre, yıldırımda 100 milyon ile 1 milyar arası volt yer alıyor ve bir milyar Watt da enerji barındırıyor. Bu enerji hava sıcaklığını 18 binden 60 bin dereceye kadar yükseltebiliyor.

Uçaklara Ne Sıklıkta Yıldırım Çarpar?

Aslında çok defa uçaklara yıldırım çarpması vakası yaşandı ve bu oldukça sıradan bir durumdur. ABD Federal Havacılık Kurumu’na göre ülkedeki ticari jet uçaklarına her 1000 uçuş saatinde ya da yılda bir kere  yıldırım çarpıyor. Hatta iyonize bulutlar arasından geçerek bu yıldırımları bazen uçakların kendisi dahi tetikleyebiliyor.

Buna rağmen, yıldırım kaynaklı son uçak düşmesi 1963 yılında yaşandı. Pan American Boeing 707 model uçağın yakıt tankına çarpan şimşekler patlamaya neden oldu. Peki o zamandan bugüne binlerce vaka yaşanırken, nasıl yolcular güvende kalıyor?

Uçaklar Yolcuları Yıldırımdan Nasıl Koruyor?

Yıldırımlar daima seyahat etmenin en kolay yolunu arar. Bu nedenle fırtınalı günlerde yüksek yapılarda, açık alanlarda durmamanız önerilir. Ayrıca yüksekteki binaların veya başka nesnelerin yakınlarında da durulmaması tavsiyedir.

Uçak seyahati durumunda ise uçaklar iyi bir elektrik iletkeni görevindedir ve yıldırım için rahat bir yol oluşturur. Pek çok uçağın dış malzemesi alüminyum ya da karbon fiber alaşımından yapılırken, 1963’teki kazadan bu yana havacılık kurumları uçakların yakıt tanklarını daha sıkı denetliyor ve yıldırımın kıvılcımları tetiklemesine izin vermiyorlar.

Tabii tüm bunlar bir yana, uçak hiçbir zaman için özellikle de seyahat esnasında yıldırım çarpmaları için en güvenli yer değil. Fırtınanın türbülansa yol açma ihtimali de varken, bu da güvenliği tehdit edebilir. Bu yüzden de fırtına oluştuğunda uçaktaki tüm faaliyetler durdurulur ve yolcuların ayağa kalkmasına izin verilmez.

Uçaklara yıldırım çarpması özellikle aşırı hava koşullarında tehlike oluştururken, hava izleme sistemlerinin ve uyarılarının önemi yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

143
75 shares, 143 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
17
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
23
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
20
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
20
BEĞENDİM
İYİ İYİ
22
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
12
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı