Uçaklarda ki Kara Kutu Nedir?

Bu yazımızda uçaklardaki Kara Kutu hakkına detaylı ve ilginç bilgiler bulacaksınız.6 min


123
61 shares, 123 points

Her uçak kazası ardından haberlerde duyulan kara kutu haberlerini mutlaka görmüş veya duymuş olmalısınız. Teknolojinin yer yüzüne faydaları arasında en önemli noktalarından biri kara kutulardır. Aşağıdaki yazıda kara kutu hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.. 

UÇAKTA Kİ KARA KUTU NEDİR ? 

Uçak kazaları başta olmak üzere tüm uçağa ait bilgi ve iletişim yollarını kayıt eden eski teknoloji bir sistem. İlk zamanlarda uçaklarda sadece bir tane bulunan bu sistem teknoloji ilerlemesiyle iki’ye yükselmiştir. Bunlar biri sadece pilotların diyaloglarını ve uçak içindeki sesi kaydediyor. Böylelikle uçak kazalarında ki sebebiyetin pilot tarafından olduğunu veya olmadığını rahatllıkla anlayabiliyorlar.

İkinci olan ise ; ansiklopedi  görevi görür yani uçağa ait hızını, yüksekliğini, yakıtını, harita üzerindeki bölgesini, ve diğer tüm ölçümlerine ait bilgileri kayıt altına alır. Uçağın arka kuyruk diye söyleyebileceğimiz bölgeye yerleştirilen çelik den olan kara kutular, adına karşı bir tersliğide bulunuyor. İsim olarak kara ( siyah ) diye geçsede bir uçağın kaza anında bulunması için başta fosforlu turuncu rengi olmak üzere tercih ediliyor. Yangın veya deniz de dahi hiçbir zarar görmeyen bu kara kutular: En ağır hasarlara karşı bile dayanıklıdır.

KARA KUTU ADI NEREDEN GELİYOR ?

Resmi olarak ‘’ Uçuş Kaydedicisi ‘’ olarak adlandırılsada , Kara kutu adı içinde bazı teorik yorumlar bulunuyor. Kimileri, uzay kara deliğin gizemli olduğu vurgusunu bu kara kutu adlı teknolojiye yansıtmak için olduğunu söylüyor. Bazıları ise içinin hiçbir ışık almadığından dolayı kara kutu olarak adlandırılığını söylüyorlar.

KARA KUTU’NUN TARİHİ

David Warren’in bir uçak kazası sonucu keşke ağızlardan son birkaç kelime duyabilseydik söylemesi ve düşünmesi üzerine bu fikri geliştirerek kara kutu adındaki bilgi sistemini icat etti. İlk başlarda sadece pusula ve yön gibi basit yöntemleri kayıt altına alabilen bu cihaz.

1960’lı yıllarda ABD’nin ses zorunluğu şartını getirmesiyle yeni bir özellik daha yani ses kaydetme özelleğide eklenmiş oldu. Teknoloji ve Bilimin yıl geçtikçe ilerlemesine bağlı olarak sırasıyla daha fazla bilgi toplama , yangından korunma , su ‘dan korunma gibi çeşitli özelliklerde bu cihaza eklendi. Günümüzde halen daha gelişen ve uçak kazalarının neden kaynaklandığı veya pilot hatasından dolayı mı kaza oldu gibi soruların cevapları için David Warren’in düşüncesine bağlıyız.

UÇAK KAZALARINDA KARA KUTU NASIL BULUNUYOR ?

Bölgesel açılara farklılık gösterebiliyor örneğin : karasal bir alanda kaza olduysa arama kurtarma ekipleri tarafından , Eğer uçak denize düşdüyse, dalgıçlar başta olmak üzere değişkenlik gösterebiliyor. Ekiplere 30 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sinyal verebilecek olan kara kutular. Kazanın yerini teşhis etmek için kullanılan ilk yöntemdir. Kara kutuyu ilginç kulan bir özelliği ise hiçbir zarar görmeden uçak kazalarının olduğu yerde bulunmasıdır.

 1. Uçaklarda Bulunan Kara Kutu' nun Asıl Rengi nedir?

  İsim olarak kara ( siyah ) diye geçsede bir uçağın kaza anında daha kolay bulunması için farklı bir renk tercih ediliyor. 

  1. Mavi
  2. Siyah
  3. Turuncu
  Doğru!
  Yanlış!

  Turuncu

  İsim olarak kara ( siyah ) diye geçsede bir uçağın kaza anında bulunması için başta fosforlu turuncu rengi olmak üzere tercih ediliyor. 

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları

  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

10 Yolcu Uçağı Kazasında Pilotların Son Andaki Ses Kayıtları
Jüpiter’in Garip Bir Yer Olduğunu Kanıtlayan 10 Taze Bulgu

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

123
61 shares, 123 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
18
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
17
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
15
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
11
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
7
BEĞENDİM
İYİ İYİ
24
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
21
İDARE EDER!
MaddeveBosluk

Madde ve Boşluk iç içe yaratılmışken İNSAN nasıl olurda salt madde peşinde koşar....!

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı