Uzaylıların gerçekten olma ihtimali nedir?

Evrende Yalnız mıyız ? Bilim bu konuda ne diyor ? Uzaylılar efsanesi hakkında harika bir yazı . 12 min


149
105 shares, 149 points

1967 yılında üniversite öğrencisi olan Jocelyn Bell isimli bir araştırmacı uzayda Summer Triangle adı verilen ilginç bir bölge keşfetti. Bu bölgeden geçen radyo dalgaları tik tak sesi çıkaran bir saat gibi dünyaya geri dönüş sağlıyordu. Bilim adamları herhangi bir anlamlı ses dalgası göndermiyor olmasına rağmen Summer Triangle bölgesinden geçen radyo dalgaları anlamlı ses dalgalarını dönüşerek dünyaya yansıyordu. Yapılan bu keşiften sonra üniversite öğrencileri uzun süre araştırma yaptıktan sonra akıllarına bu ses dalgalarının uzaylılar tarafından değiştirilip yeniden dünyaya gönderildiği gibi bir fikir geldi. Daha sonrasında yapılan bilimsel araştırmalarda ise durumun böyle olmadığı ve “titreşen yıldız” adı verilen gök cisimlerinin bu duruma sebep olduğu ortaya çıktı.

Uzaylıların gerçekten olma ihtimali nedir
Uzaylıların gerçekten olma ihtimali nedir

Yaklaşık olarak 10 yıl sonra radyo teleskopları uzaydan gelen değişiksin yerleri ile tekrar karşılaştı. Fakat bir önceki örnekten farklı olarak bu sefer araştırmacıları çok daha şaşırtan ve bir çıkmaza sürükleyen durum daha vardı. Uzaydan dünyaya gelen ses dalgaları bugüne kadarki karşılaşılan dalgalara göre çok daha güçlü ve dünya teknolojisi ile üretilmeyen ses dalgaları olarak tespit edildi. Araştırmacılar bu ses dalgalarını belirli işlemlerden geçirdikten sonra ses dalgalarının İngilizce’deki şaşırma ifadesi olan “wow” sesine benzediğini tespit etti. O dönemde araştırma yapan insanlar bu ses dalgalarını dünyadan gelmediğine ve kesinlikle dünyanın ötesinde bir noktadan gönderildiği konusunda hemfikir olmuştu. Fakat yine de akıllarda cevaplanması oldukça zor bir soru vardı. Bu ses dalgaları nereden geliyordu?

Son soruya cevap vermek ne yazık ki oldukça konuş. O dönemde tartışmalara sebep olan konulardan bir tanesi olan bu yeni ses dalgaları kimi araştırmacılara göre kesinlikle uzaylılar tarafından dünyaya gönderiliyor olsa da bazı araştırmacılar ise böyle bir şeyin mümkün olmayacağını ve uzayda yol alan radyo sinyalinin karışarak böyle bir ses ortaya çıkabileceğini savundu. Ne yazık ki bahsettiğimiz radyo sinyalleri bir daha dünyaya gelmedi. Bu yüzden yaklaşık olarak 50 yıl önce yaşamış olan bu durum gizemini hala koruyor.

Yıldız İstatistikleri

Peki, matematik bu evrende yalnız olup olmadığımız hakkında ne söylüyor olabilir? İsterseniz bu araştırmayı yapmak için yıldızları ve gezegenleri matematiksel olarak incelemeye başlayabiliriz. Kesin bir sonuç olmasa da araştırmacılar dünyada olduğu gibi diğer gezegenlerde de hayat olduğunu ve insanlar ile aynı yaşam koşullarının var olabileceğini söylüyorlar. Üzerinde yaşamak için uygun olan gezegen türü ise Dünya ile Güneş büyüklüğü arasında varsayılıyor.

Astronotların tahminlerine göre bizim galaksi sistemimizde 100 milyondan fazla güneşe benzeyen yıldız ve gezegen bulunuyor. Bu yıldız ve gezegenlerin yarısından fazlası yaşamak için elverişli olmasa da hala uzaylıların bir yerlerde yaşayabilmesi için 50 milyon kadar yaşanacak gezegen ihtimali var. Üstelik şaşırtıcı veya korkutucu olan durum ise bahsettiğimiz bu 50 milyon gibi devasa bir sayının sadece bizim galaksi sistemimizin geçerli olmasıdır. Yani, uzayda insanlar tarafından keşfedilmemiş daha birçok yıldız kümesi ve galaksi olduğunu varsayarsak uzaylıların sayısı tahmin ettiğimizden çok daha fazla olabilir.

Gezegensel Olasılıklar

Yaşam koşulları oldukça elverişli olan ve üzerinde yaşadığımız dünya kendi galaksi sistemi arasında yaşama izin veren tek gezegen olarak biliniyor. Güneş yörüngesinde dolaşmakta olan ve bize en yakın olan gezegenleri ele alırsak 1/10 oranında her sistem içinde yaşamaya elverişli bir bölge olabilir. Yapılan bu hesaplama ile bugüne kadar sadece tespit edilmiş veya varlığı bilinen sistemleri ele alırsak 500 milyon kadar yaşamak için uygun olabilecek gezegen bulunuyor. Tabii ki bahsettiğimiz bu oran kendi güneş sistemimizde yola çıkarak elde ettiğimiz bir sayıdır. Yapılan tahminler çok daha yüksek veya düşük olabilir.

Evrende Yalnız Mıyız?

Drake adındaki bir insanın yaptığı matematiksel hesaplamalar sonucunda elde edilen yukarıdaki tahminler sayesinde dünyadaki tüm araştırmacı ve insanların aklına bu uzay boşluğunda yalnız mıyız yoksa hiç de haberimizin olmadığı birçok uzaylı ile beraber mi yaşıyoruz sorusu geliyor. Neredeyse her yıl birkaç defa duymaya alıştığımız UFO veya uzaylı haberleri ile sıklıkla karşılaşmaya devam ediyoruz. Fakat henüz UFO veya uzaylıların gerçekten olduğu veya dünyayı ziyaret ettiği ile alakalı kesin bir bulgu bulunmuyor. Yapılan hipotezler ve matematiksel hesaplamalar sonucunda ortaya atılan fikirler ise günümüz teknolojisi için sadece bir hayal ürünü gibi görünüyor. Uzayın bugüne kadar bilmediğimiz yerlerinde neler olduğunu öğrenmek için astronomi bilimi ile uğraşan insanlar her geçen gün teknolojiyi geliştirerek daha uzak mesafeleri gözlemlemek veya yeni yerleri keşfetmek için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Dünya üzerinde uzaylıların olup olmadığı ile araştırma yapan en büyük kuruluşlardan bir tanesi de herkesin bildiği gibi NASA’dır. Dünya üzerinde NASA’nın aslında uzaylıların olduğunu bildiği fakat bunu insanlar ile paylaşmadığı gibi birçok farklı rivayet bulunuyor. Kanadalı astronot Chris Hadfield NASA tarafından düzenlenen bir etkinlik sayesinde 4000 saat uzayda bulunmuş ve burada geçirdiği zaman içerisinde araştırmalar yapmaya çalışmıştır. Chris dünyaya geri döndüğünde ise herkes onu açıklama yapmasını ve yeni bilgiler vermesini beklerken Chris, “Temel olarak uzayda yer alan bütün yıldızların birer gezegeni olduğunu kanıtladık. Eğer Mars gezegeninde herhangi bir yaşam belirtisi elde edebilirsek, uzaylıların çok büyük ihtimalle var olduğunu söyleyebiliriz.” demiştir. Yapılan bu araştırmalardan sonra ise Amerika ve Rusya gibi dev dünya ülkeleri Mars üzerinde yaşam olup olmadığını araştırmak için araştırmalar yapmaya başlamış ve Mars’ta yaşam bulmak için gezegene gitmişlerdir. Mars üzerine yapılan araştırmalar hala devam ediyor. Belki de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni bir yaşam formu bulunarak uzaylıların var olup olmadığı tekrar sorgulanabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

149
105 shares, 149 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
23
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
23
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
22
BEĞENDİM
İYİ İYİ
30
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
27
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

  1. valla bence yalnız değiliz internet doğal gözlemlemeler ve nasa tarafından onlarca fotoğraf video paylaşıldı ve açıkca uzay araçlarının olduğu kesin roswell olayını araştıranların uzaylıların olduğuna inanması lazım

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı