Var Olduğuna İnanamayacağınız 10 İnanılmaz Doğa Olayı

Dünyamızda da gerçek olduğuna inanamayacağınız bir sürü büyüleyici şey var. İşte onlardan 10 tanesi…1 min


204
102 shares, 204 points

Doğa ve evren hakkında olağanüstü şeyleri hayal ettiğimizde aklımız hemen uzaya kayar. Filmlerden ve belgesellerden olsa gerek, aklımıza, uzayın o dünya dışı fenomenleri gelir. Aslında bu tür olağanüstü olaylar için dünyamızdan o kadar uzaklaşmaya gerek yok. Dünyamızda da gerçek olduğuna inanamayacağınız bir sürü büyüleyici şey var. İşte onlardan 10 tanesi…

 

 1. 1 Yeşil flaş


  Güneşin renginin değişebileceğini tahmin eder miydiniz? Sanırım cevabınız “Hayır.” Günbatımı hepimiz için güzeldir. Belki yoğun geçen bir günün sona erdiğini, dinginliği ve huzuru müjdeler hepimize. Bazen günbatımı sanki dünya dışı gibi görünen bir olaya sahne olur. Şartlar oluştuğunda güneşin tepesinde bir alan bir iki saniyeliğine koyu yeşil rengini alır. Bu olaya bu kadar kısa sürmesinden kaynaklı “flaş” adı verilmiştir.
 2. 2 Pororoca dalgası


  Eğer bir sörfçüyseniz, her zaman bitmeyen bir dalga hayali kurmuşsunuzdur. Brezilya’da yılda 2 kere oluşan Pororoca dalgası yaklaşık 800 kilometre yol alabiliyor ve 3 metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Pororoca’nın ortaya çıkış sebebi ise gelgit etkisindeki Atlantik Okyanusu sularının Amazon’la birleşmesi. Bu dalgadan çıkan ses yarım saat önceden duyulabiliyor. Yine de sörfçüler için tehlikeli.
 3. 3 Mavi lav


  Endonezya’yı sık sık aktif yanardağlarıyla beraber duyarız. Yanardağ patlamaları ve akan lavlar ise dehşet vericidir. Genelde bu lavlar kırmızı tonlarda olur ama Endonezya’nın Kawah ljeh kraterinde bu durum farklı gibi görünüyor. Kawah ljeh kraterinden akan lavlar mavi tonlarında. Böyle olmasının da farklı bir nedeni var. Bu kraterde yüksek oran kükürt bulunuyor ve bu kükürtün lavlarla beraber alev almasından kaynaklı lavlar mavi rengine bürünüyor.
 4. 4 Natron Gölü


  Tanzanya’daki Natron gölü değişik yapısı nedeniyle farklı manzaralara sebep oluyor. Gölün yüksek pH’a sahip olması göl yaşamına adapte olmamış hayvanların cildini ve gözlerini yakıp onları öldürüyor ve mumyalanmış ve taş gibi görünmelerine sebep oluyor. İlginçtir ki göl yaşamına adapte olmuş canlılar da bu gölden gayet iyi bir şekilde faydalanabiliyor.
 5. 5 Çiçekli Çöl


  Çöl dediğimizde aklımıza uzadıkça uzayan sarı bir örtü, güneş, sıcaklık ve kaktüsler gelir.Şili’de bulunan Atakama Çölü’nde bazı zamanlarda bu tersine dönebiliyor. Yağışların çok olduğu dönemlerde Eylül ve Kasım ayları arasında çölde çiçeklerden bir bitki örtüsü oluşturuyor.Ancak bu değişik olay 5 ila 7 yıl arasında gerçekleşebiliyor.
 6. 6 Beyaz Gökkuşağı


  Beyaz gökkuşağı bir diğer adıyla sis kuşağı, nadir gerçekleşen, görüp görebileceğiniz en güzel doğal manzaralardan bir tanesidir. Sis kuşağını oluşturan şey ise bulutlardaki ve sislerdeki küçük su damlacıkları. Sis kuşağının size görünmesi için güneşi tam arkaya almış olmanız gerekiyor. Doğru açıdan bakabilmek de önemli.
 7. 7 Gökkuşağı Ağacı


  Gökkuşağı okaliptüs ağacı, yılın belirli dönemlerinde gövdesinin rengarenk olmasıyla biliniyor. Bu ağaç Filipinlere ve bazı tropik bölgelerde yetişiyor ve 76 metreye kadar uzayabiliyor. Yılın belirli dönemlerinde ağacın gövdesindeki kabuklar soyuluyor. Bunun sonucunda ortaya yeşil bir tabaka çıkıyor. Bu tabakanın havayla temas etmesi sonucu da değişik değişik renkler ortaya çıkar.
 8. 8 Saç buzu


  Eğer soğuk ve sürekli kar yağan bölgelerde yaşıyorsanız buzlara aşinasınızdır ama buzun bu türünü daha önce gördüğünüzü sanmıyoruz. Çürümüş odunların üstünde bulunan bir mantarın yardımıyla sadece nemli kış gecelerinde ortaya çıkarlar ve gün içinde erirler. Bir dahaki sefere orman gezilerinizde gözünü dört açmakta fayda var.
 9. 9 Donmuş çiçekler


  Saç şeklindeki buzlar gibi donmuş çiçekler de nadir görülüyor. Donmuş çiçekler genelde suda veya nemli alanlarda ortaya çıkarlar. Bu alanlar üzerindeki herhangi bir noktada soğuk nemli havanın donmaya başlaması sonucu çiçekler yükselmeye başlıyor ve bu ilginç görüntüler ortaya çıkıyor.
 10. 10 Canlı kayalar


  Daha önce hiç kesildiğinde kanı akan bir taşa denk gelmiş miydiniz? Taş dediysek de hemen yanlış anlamayın. Pyura chilensis olarak adlandırılan bu hayvanlar tamamen hareketsizler ve cansız gibi görünüyorlar. Dışarıdan bakıldığında kayalara benzeyen bu canlıların içinde kırmızı et bulunur ve kesildiğinde kanayan taşlara benzerler. Salata ve pirinçle beraber pişirilip yemeklerde de kullanılabilirler.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

204
102 shares, 204 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
30
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
49
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
39
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
37
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
50
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
32
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
76
BEĞENDİM
İYİ İYİ
70
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
51
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı