Virüslerin Anatomisi

Yavaş yavaş sonbahar ayları geliyor ve ardından kış başlayacak, virüsler yayılacak. Fakat bu yazıda bahsedeceğimiz insanlara değil, bilgisayarlara bulaşan virüsler.7 min


121
53 shares, 121 points
Virüslerin Anatomisi
Virüslerin Anatomisi

Yavaş yavaş sonbahar ayları geliyor ve ardından kış başlayacak, virüsler yayılacak. Fakat bu yazıda bahsedeceğimiz insanlara değil, bilgisayarlara bulaşan virüsler.

Bilgisayar virüsü nedir?

Genel olarak virüsler çoğunlukla Windows işletim sistemi olan bilgisayarlara girer fakat diğer yandan, insanlar aksini düşünse de Mac bilgisayarlar da tamamen güvenli değil. Evet, Mac’ler bu konuda iyi iş başarsa da, sanılanın aksine aynı riskler bu işletim sistemi için de geçerli.

Peki bilgisayarınız ne tip zararlı yazılımların istilasına uğrayabilir? Tıpkı insandaki gibi, bilgisayar virüsleri de kategorilere ayrılıyor ve hepsinin farklı bulaşma metodları var.

İşte en yaygın 3 virüs tipi;

Backdoor (Arka kapı): Bu virüs çeşidi, bilgisayarınızda bir yazılımsal delik oluşturur ve saldırganın, bilgisayarınızın güvenlik sistemleri tarafından durdurulmadan içeri sızmasına sebep olur.

Trojan (Truva atları): Trojanlar da tıpkı adı gibidir. Başta zararsız bir dosya gibi gözükse de, yaydığı kodlarla bilgisayarınızın savunma sistemini zeminden yukarı kadar çökertir. Trojanlarda genellikle backdoor virüs de bulunur ve ölümcül ikili gibi çalışırlar.

Rootkit: Muhtemelen en tehlikeli virüs tipi. Sadece bilgisayarınıza bulaşmaz, aynı zamanda savunma sisteminize de karşı yanıt verir. Eğer virüs durdurulursa, bir rootkit kendini tekrar edebilir, kopyalayabilir ve başka yerlere taşıyabilir. Rootkitlerin kaldırılması neredeyse imkansızdır.

Bu 3 virüs tipi de ortaya tek bir soru çıkarıyor; hackerlar bilgisayarınıza sızarak ne elde ediyorlar? Cevap maalesef birden fazla!

Virüsler neden yaratıldı?

Genelde bir virüs bilgisayarınıza bulaştığında bu 3 elementi kombine ederek özel bir amaca hizmet eder. Örneğin, bir virüs bilgisayarınıza keylogger adlı bir program yükler ve böylece girdiğiniz her yazıyı kayıt altına alır. Tabii bunların içinde kredi kartı şifreniz veya daha sonra başkalarına satılabilecek bilgileriniz de olabilir. Hatta bilgiler, direkt size karşı dahi kullanılabilir.

Bazen de virüsler, saldırgan aktif etmek isteyene kadar bilgisayarınızda sessiz sedasız kalmaya devam eder. Genelde saldırgan, çok sayıda bilgisayara sızana kadar bekler ve daha sonra diğer bilgisayarlarla birlikte, sizin bilgisayarınızı da siz farkınızda olmadan dahi ordusuna katmış olur. Sonra da bu bilgisayar ordusunu tek bir siteyi ziyaret etmesi için yönlendirebilir.

Bahse varız şunu düşündünüz; ‘Ne yani, bu kadar çaba bir web sitesini ziyaret etmek için mi?’ Aslına bakarsanız, binlerce bilgisayar aynı anda bir web sitesini saniyede defalarca ziyaret edebilir ve bu da internetteki devasa sitelerin bile bağlantısını kısa sürede çökertmek için yeterlidir. Genelde de sanal korsanlar bunu ister.

Tabii bir de antivirüs gibi gözüken virüsler vardır. Bunlar aldatmaya yönelik programlarken, sizden ufak bir ücret isteyerek bilgisayarınızdaki virüsleri silmeyi vadederler. Tabii bir kere para ödediğinizde daha fazlasını isterler ve siz sorunu çözene kadar, bu devam eder. Bazıları oldukça ikna edici olurken, özellikle bu yüzden bir program ve web sitesi sizden kredi kartı numaranızı istediğinde dikkatli olmalısınız.

Malware tipi virüsler hacker çalıştırana kadar bilgisayarınızda kendini göstermeyebilir. Çalıştığında ise anında bütün virüs koruma programlarınızı kapatır ve bulup silmeniz neredeyse imkansız olur, hatta bazen antivirüs programlarını bile yükletmez.

Özellikle ağır virüsler bulaşmışsa ve her dosyaya yayıldıysa, tavsiyemiz temizlemekle hiç uğraşmayın. Çünkü siz temizlemeye çalıştıkça o başka yerlere sıçrayacak, sisteminizi giderek yavaşlatacaktır. Bu gibi durumlarda maalesef işletim sistemine format atmaktan başka çare yoktur.

İşte 3 basit ama etkili tavsiye;
  1. Ekranınızda bir pencere açılıp sizden bilgi isterse, vermeyin.
  2. Bilgisayarınıza bir şey bulaştığını düşünüyorsanız, bir an önce kapayın.
  3. Sorunu çözmek için virüs bulaşmamış başka bir bilgisayar kullanın.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

121
53 shares, 121 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
32
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
24
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
23
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
27
BEĞENDİM
İYİ İYİ
19
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı