Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Hiç bilgisayarların birbiriyle kablosuz şekilde nasıl bağlantı kurduğunu merak ettiniz mi? Buyrun wifi hakkında herşey yazımızda . Wifi nedir?7 min


138
56 shares, 138 points
Wi-Fi nedir
Wi-Fi nedir

Hiç bir anlığına olsun arkanıza yaslanıp, işlerin nasıl böyle hallolduğunu düşündünüz mü? Daha doğrusu, hiç bilgisayarların birbiriyle kablosuz şekilde nasıl bağlantı kurduğunu merak ettiniz mi?

Wi-Fi Nedir?

Öncelikle temel kavramlarla girelim;

Wi-Fi – Wireless Fidelity (Kablosuz Bağlantı)

WLAN – Wireless Local Area Network (Kablosuz Yerel Ağ Bağlantısı)

Bu iki kavram da aslında aynı anlama geliyorlar. Wi-Fi, diğer kablosuz cihazlarla aynı prensipte çalışıyor ve cihazlar arasında radyo frekansları göndererek işliyor. Tabii ki bu radyo frekansları  telsizlerden, araç radyolarından ve cep telefonlarından tamamen farklı. Örnek vermek gerekirse, aracınızın stereosu frekansları Kilohertz ve Megahertz aralığında (AM – FM istasyonları) alır. Wi-Fi ise verileri Gigahertz ile alır.

Daha da netleştirmek gerekirse, Hertz – Hz bir frekans birimidir. Bir iskelede durup gelen dalgaları izlediğinizi düşünün. Dalgalara bakınca her birinin dönüşlerini görürsünüz. Dalga akınları arasındaki saniye, dalgaların frekansına eşit olacaktır. Yani her bir akında 1 saniye varsa, frekans da 1 hertz olmaktadır.

Bunu Mhz ve Ghz kavramlarına vurursak, havada ortaya 1 milyon ve 1 milyar dalga gibi büyük rakamlar çıkar. Wi-Fi için bu frekans 2.4GHz ile 5GHz aralığındadır ve mikrodalga fırına benzer. Mikrodalga fırınlar da 2.450 GHz frekansla yemeği ısıtır ve routerınız da Wi-Fi üzerinden verileri 2.412GHz ile 2.472GHz arasında iletir.

Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Wi-Fi’nin 2.4 ile 5GHz frekansları arasında çalıştığından bahsetmiştik. Genelde eski modemler 2.4GHz’dır çünkü henüz 5GHz standartlarındaki cihazlar çıkmamıştı.

Fakat hangi frekans aralığında olduğu fark etmeksizin, routerınızın – modeminizin iletişim sağlayacağı belli kanallar olacak. Bu kanallar arasındaki frekanslar ufak değişimler gösterirken, aynı bölgedeki farklı routerların fazla trafiğe sebep olmadan iletişime geçmesini sağlarlar. Otobanda araç sürdüğünüzü düşünün, eğer tek bir şerit olsaydı trafik kitlenirdi fakat birden fazla şeritle trafik daha hızlı akar.

Fakat Wi-Fi’ye bağlanırken kanal veya farklı ayarlarla uğraşmadığınızı biliyorsunuz. Bunun sebebi de ayarların genelde otomatik yapılması. Bilgisayarınız ve routerınız ayrıntıları kendi aralarında hallederler. Referans vermek açısından söyleyelim, 2.4GHz bir modemde 12 kanal yer alırken, 5GHz olanda ise 30 civarında kanal vardır. ‘Civarında’ dememiz ise bu kanalların ülkelere göre değişiyor olması.

Yani artık radyo dalgalarının havada uçup router ve wireless cihazlarınıza ulaştığını biliyorsunuz. Bu dalgalar aynı zamanda yüksek frekansta olduğu için diğer pek çok radyo frekansına göre çok daha fazla veri taşıyabiliyorlar. Yüksek hız ve yüksek kapasite de, akıllı telefonunuz ve laptopınız modemden uzaktayken bile internete erişmenizi sağlıyor. İşte bazı modemlerin daha pahalı olmasının sebebi de bu frekans aralığı.

Tabii ki Wi-Fi teknolojisinin asıl büyüsü Wi-Fi çipinizin sonunda gerçekleşenler. Her cihazın Wi-Fi çipi, 0 ve 1’leri radyo dalgalarına dönüştürerek hedefe yolluyor ve bunlar sizde e-postalar, internet sayfaları ya da internette yaptığınız diğer şeyler olarak gözüküyor.

Standart bir wireless routerda 54mbps veri aktarım hızı (saniye başına megabit aktarımı) bulunmakta. Daha önce bahsettiğimiz gibi, bir bit, bir adet 1 ya da bir 0’dan oluşur. Herhangi bir noktada, wireless cihazınızla wireless çipinize aktarım olurken, tek bir saniyede 54 milyon adet 1 ya da 0 aktarımı gerçekleşir. Bu da baskı hâline dönüştürülseydi, 13 bin sayfa anlamına gelmektedir. Söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ama oldukça etkileyici!

 

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
56 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
27
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
39
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
25
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
24
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
35
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
22
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
38
BEĞENDİM
İYİ İYİ
61
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
36
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eskilerden yapılan küçük buluşlar bugün bize wifi gibi inanılmaz özellikteki bir buluşu getirdi, şuan neredeyse tüm dünyada wifi kullanılıyor.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı