Wimbledon Turnuvası’nda Tenisçiler Neden Beyaz Giyerler?

Wimbledon Şampiyonası, dört tenis turnuvasının en eski ve en prestijli turnuvasıdır. (Diğer üçü Avustralya, Fransa ve ABD Açıkhava Tenis Turnuvasıdır.) 5 min


155
90 shares, 155 points

Wimbledon Şampiyonası, dört tenis turnuvasının en eski ve en prestijli turnuvasıdır. (Diğer üçü Avustralya, Fransa ve ABD Açıkhava Tenis Turnuvasıdır.) Wimbledon, sırasıyla erkek ve kadın tenisçileri “Beyler” ve “Bayanlar” olarak adlandırma alışkanlığı gibi uzun süredir devam eden bazı gelenek ve özelliklerle doludur. Ancak tartışmasız, etkinliğin en dikkat çekici yönü, tüm katılımcılar için tamamen beyaz olan kıyafet kuralları. Neden bu turnuva, oyuncularının “ağırlıklı olarak beyaz” ya da “tamamen beyaz” giymelerini istiyor?

Maria Sharapova

Kısa cevap, “kıyafet kodu kuralı olduğu için”. Bir nedenden dolayı 1880’li yıllarda tenis oyuncular terledikleri zaman ter lekeleri sporcuların kıyafetleri üzerinde hoş bir görüntü bırakmıyordu. Bu lekeler beyaz üzerinde çok daha az fark edileceği için kurallar gereği oyuncuların beyaz elbiseler giymeleri istedi. Beyaz renk üzerinde ter lekelerinin görünmesi en aza iniyordu. Bu dönemden itibaren, ilk Wimbledon turnuvalarında oynayan herkes için standart kıyafet olarak “tenis beyazı” kabul edildi. Bu kural turnuvanın kıyafet kurallarına yazıldı ve ilerleyen zamanda organizasyon bu kuralı kaldırmaktan kaçındı.

Beyaz Giymek İstemeyen Oyuncular

Yüzyıldan uzun süredir Wimbledon'un bir parçası olmasına rağmen, beyaz kıyafetler her zaman oyuncular arasında popüler olmamıştır. Bunun en büyük örneği dönemin yıldız oyuncusu Andre Agassi'nin 1988'den 1990'a kadar Wimbledon'da oynamayı reddetmesiydi. Çünkü kıyafet kodu, en rahat ettiği gösterişli kıyafetleri giymesini engelledi (ve bu durum kişisel sponsorlarını da ilgilendiren bir durum olmuştu). Tüm zamanların en iyi erkek tenis oyuncusu olarak kabul edilen Roger Federer dahi turuncu tabanlı beyaz ayakkabılar giydiği için 2013'te kınama aldı ve bir sonraki maçında ayakkabılarını değiştirmek zorunda kaldı. 

Ertesi yıl, tenis efsanesi arkadaşı Martina Navratilova, turnuva yetkililerinin, mavi çizgili eteğinin kurallara uymadığını söylediklerinde “bu işin çok fazla ileri gittiğini” söyledi. Tüm zamanların en iyi oyuncularından bazılarının eleştirileri dahi Wimbledon'un kıyafet kodu kuralını yumuşatması için yeterli olmadı. Wimbledon katılımcılarını uzun bir süre daha beyaza bürünmüş olarak görmeye devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Dünyada En Çok İlgi Gören 10 Spor Dalı başlıklı makalemizde En çok ilgi gören sporlar, En çok izlenen spor dalları ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

155
90 shares, 155 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
9
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
20
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
7
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Mehmet BATUHAN

Kalem İlmi Temsil Eder... -Tabi bu bir surettir. Zira Tüm Alem ve İlim Onu Temsil eder...!

One Comment

  1. hep merak ettiğim bi konuydu denk gelmesi sevindirdi fakat şöylede bişey var bazı turnuvalarda sabit renk giyilmesi zorunlu mesela toprak olmayan turnuvalarda mavi sarı gibi kıyafetler giyiliyor oda ilginç neye göre belirliyorlar anlamsız hadi burda terden dolayı beyaz tercih edilmiş ya diğerlerinde neden öyle 🙂

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı