Wireless Şarj Nedir?

Teknoloji alanında ilginç gelişmeler oluyor her geçen gün. Bunlardan biri de Wireless Şarj meselesi.4 min


126
52 shares, 126 points
Wireless Şarj Nedir?
Wireless Şarj Nedir?

Son birkaç yıldır kablosuz şarj – wireless şarj teknolojisi giderek yayılırken, bu insanlara büyüleyici geliyor fakat işin aslı, kablosuz olarak güç transferi 1981 yılından bu yana kullanılmakta. Tabii ki cep telefonu gibi ufak cihazlara girişi ise oldukça yeni. Bu yazıda kablosuz şarj teknolojisinin nasıl çalıştığını, avantaj ve dezavantajlarını açıklayacağız.

Wireless Şarj Nasıl Çalışır?

Şu andaki wireless şarj teknolojisi tümevarımsal bağlantıyla çalışıyor ve açıklaması fizikle alakalı. Kablo üzerinden elektrik geçirirken, bu manyetik alan yaratır. Yeterli güce eriştiğinde ve kablo tamamen aynı yönde olduğunda ise güçlü bir manyetik alan oluşur.

Peki bu wireless şarjla nasıl bağlantılı? Daha önce iki güçlü mıknatıs arasına bir şey koydunuz mu? Koyduğunuz nesnenin kalınlığına da bağlı olarak, mıknatıslar büyük ihtimalle birbirlerini tutacaklar. Benzer mantık aslında elektrikte de işliyor ve üstünde akım olan iki kablo, aynı rezonansta olurlarsa birbirlerine güç aktarımı yapabiliyorlar.

Kablosuz Gücün Dezavantajları

Tüm bu kablosuz bağlantının harika olduğunu, neden tüm cihazlarda kullanılmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Şimdilik bu teknoloji sadece küçük ve fazla elektrik tüketmeyen cihazlarda kullanılıyor ve sadece şarj istasyonuyla, şarj olan cihaz birbirine yakın olduğunda işe yarıyor. Hatta şimdiye kadar mesafe konusunda pek çok firma araştırma yaptı, çalışma gerçekleştirdi.

İlerde bataryaların yerini wireless şarj alabilir fakat bunun için önce mesafe sorununun ortadan kaldırılması gerekiyor. Diğer yandan verimlilik sorunu da var. Şu anda kablosuz şarj, kablolu şarja göre çok daha az enerji aktarımı gerçekleştiriyor ve pek verimli değil.  Bu durum telefonlarda elektrik faturası olarak fark yaratmayabilir fakat aynı durumu elektrikli arabalarda, buzdolaplarında ya da televizyonlarda düşünsenize?

Wireless Şarjın Avantajları

Şimdi de bu teknolojinin avantajlarındanda bahsedelim. Şu anda özellikle Android cihazlarda yoğun şekilde wireless şarj teknolojisi kullanılıyor ve Qİ ile PMA adlı 2 standart mevcut. İlerleyen yıllarda bu durum da değişecek ve muhtemelen elde tek bir standart kalacaktır. Apple ise Samsung gibi firmaların aksine, kablosuz şarj konusunda biraz daha isteksiz taraf oldu.

Aynı zamanda daha önce Nesnelerin İnterneti adlı kavramı da duyduysanız, bunun için de kablosuz şarjın ne kadar önemli bir teknoloji olacağını düşünebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

126
52 shares, 126 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
24
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
28
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
25
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
31
BEĞENDİM
İYİ İYİ
32
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
23
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geçtiğimiz aylarda LG-G3’ün kablosuz özelliğini kullanmak için stand almıştım. Ancak çok yavaş şarj ettiği için iade etmiştim.

  2. kablosuz şarj çok ilgi görmeye başladı, teknoloji firmaları şimdiden büyük paralarla çalışmaya başladı bakalım ilk sağlam üretici kim olacak.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı