Yapay Rahim Gerçek Olabilir mi?

9 min


132
62 shares, 132 points
Yapay Rahim Gerçek Olabilir mi
Yapay Rahim Gerçek Olabilir mi

Bildiğimiz üzere dünya çapında milyonlarca bebek henüz daha anne rahmindeyken bile hayatını kaybedebiliyor. 9 aydan önce doğan bebeklerin yaşaması olasılığı teknolojimiz çok gelişmiş bile olsa çoğu prematüre bebeği maalesef kaybediyoruz. Peki ya prematüre doğmuş bebekleri anne rahmi gibi bir ortama koyup orada gelişimine devam edebilmesini sağlarsak neler olur?

Gebelik sürecinin bebeğin doğal yeri olan anne rahminin dışında yapay bir rahim sürdürülebileceğini duymak insana bilim kurgu gibi geliyor değil mi?  Fakat 2017 yılında bir gurup bilim adamının yaptığı çalışmalar sonucunda cenin halinde olan bir kuzunun ana rahimden alınıp yapay rahime yerleştirildi ve orada gelişimini sürdürmesi başarıyla sağlandı. Bu çalışmanın yapılmasının ana nedeni ise son yıllarda zamanından önce doğan ve hayatını kaybeden bebeklerin sayısında inanılmaz bir artışın olmasıydı. Hastalıktan korunma ve önleme merkezlerine göre Amerika’da her 10 bebekten 1 tanesinin prematüre doğdurmuştur. Dünya Sağlık Örgütü ’de bu rakamın doğru olduğunu teyit etmiş ve Amerika Birleşik Devletlerinin dünya üzerinde en fazla erken doğum oranının görülen ülkelerden birisi olduğu açıklanmıştır. Türkiye’de ise doğan bebeklerin yüzde 12’si prematüre doğmaktadır, bu da ortalama her yıl 150.000 bebek . Prematüre doğum bebekte enfeksiyon, plasenta sorunlarına yada bazı genetik problemlerin sebep olduğu bilense de çoğunlukla ana sebebin ne olduğunu bilemiyoruz.

Amerika’da son yıllarda bebek ölümlerinin yüzde 17’si erken doğum sebebiyle olurken kurtulan bebeklerde ise beyin felci, solunum sorunları, görüş bozuklukları ya da gelişimler gecikme gibi bazı kritik sorunlarla karşılaşmışlardır.

Peki ya prematüre doğmuş çocuklarımızı hayatla mücadele etmelerini ve hayatta kalmalarını umut etmek yerine, bu bebekleri yapay bir rahme yerleştirip gelişimini tamamlamasını sağlasak nasıl olurdu?

Geçen senenin başlarında Dr. Alan Flake liderliğinde Philadelphia Çocuk Hasta hanesinde (Children’s Hospital of Philadelphia) erken doğum olan 100 günlük olan bir koyun fetüsünü yapay rahime koydular ve 120.güne kadar fetüsün 20 gün boyunca gelişimine devam ettirmeyi başarabilmişlerdir. Koyun hamileliği insan hamileliğinden çok daha kısa sürdüğü için bu deneyin insan fetüsü üzerinde denenmesi halinde 22.inci haftadan 24. Haftaya kadar insan fetüsünün gelişiminin desteklenebileceği varsayılmaktadır.

Yapay Rahim Nedir?

Koyun fetüsü içinde doğal rahimde bulunan plasentadaki amniyum sıvısına eşdeğer yapay bir sıvı bulunan ve biobag adı verilen bir keseye yerleştirildi. Plasenta işlevi gören biobag ’in içerisinde fetüsün göbek bağına bağlanan ve kesenin dışında bulunan yaşam destek üniteleri sayesinde fetüse tıpkı anne karnındaymışçasına besin ve oksijen gönderilirken karbondioksitin den dışarı atılması sağlandı. Bütün işleler halledildikten sonra yapay rahim sıcak, karanlık ve fetüsün kendisini hala anne karnında zannetmesi için kalp ritmi sesinin çalındığı bir odaya yerelleştirildi.

Yapay rahimden çıkarıldıktan sonra kuzunun tıpkı doğal yollarla doğan diğer kuzular gibi akciğer gelişimi ve beyin olgunlaşmasının normal bir şekilde devam etti. Son olarak bu çalışmaların yayınlanmasının üzerinden neredeyse 2 yıl geçti ve yapay rahimle doğan kuzu hala yaşamaktadır.

Bu bilimsel başarı dünya çapında çoğu çevre tarafından takdir edilse de bazı çevreler yapay rahime karşı çıkmaktadırlar ve bilim dünyasında bu konu hakkında çok büyük tartışmalar başladı.

Yapay Rahim e Neden Karşı Çıkılıyor?

Yapay rahmin birkaç eksik noktasının giderildikten doğal rahim gibi bebeğin gelişimine sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam edebilmesi için gerekli olan ortamı sağlayabileceği açık bir şekilde gösterilmişidir. Fakat gelişen teknolojiyle beraber ortaya çıkan yeniliklere karşın yasalarımızı bu yeniliklere uygun hale nasıl getireceğimiz ve ya tıbbı etik kurallarını nasıl güncelleyeceğimiz hakkında tartışmalar devam etmektedir. Örneğin yapay rahim sayesinde gelecekte bebekler tamimiyle anne rahminin dışında doğabilir, bu da çocuk isteyen kısır, yaşlı ya da eşcinsel çiftlere yeni bir umut kapısı açmak demektir.

Bu fikre karşı çıkanlar ise bebek ana rahmine ilk düştüğü andan itibaren anne ile kuvvetli duygusal bir kurduğunu bu bağın kelimelerle dahi anlatılamayacağını söylerler. Anne rahminin dışında gelişimini sağlayan bebeklerin bu bağdan mahrum kalacağını bunun ise ilerde çocuk da geri dönülemez hasarların meydana gelebileceğini savunmaktadırlar. Bakalım gelecekte bu tartışmalar ışığında gelecek bize nasıl teknolojiler getirecek.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

132
62 shares, 132 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
13
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
26
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
21
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
31
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tıpın gelişmesi hayatımıza çok iyi yön veriyor, eskiden bir çok hastalık yüzünden biten hayatlar bugün sadece bir kaç ilaç ile çözülüyor, inşallah tüm hastalıklar için şifalar bulunur.

  2. Tıpta çığır açacak konulardan biriside yapay rahimler şuan çok büyük çalışmalar yapılıyor sanırım yakında artık yapay rahimler mümkün olacak.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı