Yapay zeka ile ilgili 9 ilginç bilgi

Yapay zeka, gün geçtikçe popülerleşen, adı sıkça geliştirilen robotlarla duyulmaya başlanan bir disiplin. Yapay zeka hakkında ilginç bilgiler listemizde..1 min


136
69 shares, 136 points

Yapay zeka, gün geçtikçe popülerleşen, adı sıkça geliştirilen robotlarla duyulmaya başlanan bir disiplin. Yapay zekanın tarihi bayağı eskilere dayanıyor ama resmi bir disiplin halini 1950’lerde aldı. O tarihlerden itibaren de gelişmeye devam etti. Bu alan, bazı zamanlarda çalışmalardan yatırımların çekilmesi ve ilginin azalmasından dolayı sekteye uğrasa da günümüzde en popüler alanlardan biri.

 

 1. 1 Bilgisayar biliminin öncüsü Alan Turing’in önerisi : Turing Testi


  Yapay zekanın gelişmeye devam etmesi, birçok öğrenebilen, düşünebilen robotun üretilmesi bu robotların bir gün gerçekten insanların yerini alıp alamayacağı tartışmalarını alevlendiriyor. Ünlü matematikçi Alan Turing’in bilim ve teknoloji dünyasına kazandırdığı test, bir makinenin gerçekten insan gibi düşünüp düşünemeyeceğini sorguluyor. Test esnasında makine ve bir insan, sorgulayıcının göremediği bir yerden - yazılı cevaplarla- sorgulayıcının sorularını cevaplıyor.Makinenin amacı ise sorgulayıcıya kendini insan gibi gösterebilmek.
 2. 2 Eugene adlı yapay zeka Turing Testini geçmeyi başardı


  13 yaşındaki bir Ukraynalı çocuk profili yüklenmiş Eugene adlı bilgisayar Turing Testini geçmeyi başaran ilk yapay zeka oldu. Rus ve Ukraynalı iki yazılımcının geliştirdiği Eugene, jürilerin %33’ünü ikna etmeyi başardı. Turing testini geçmek için jürilerin %30’unu ikna etmek gerekiyor. Eugene’nin bu başarısı acaba düşünebilen robotlar çağının başlangıcı mı?
 3. 3 Elon Musk, beynimizi bilgisayarlara bağlamayı amaçlıyor


  Musk, katıldığı bir konferansta insanların bir tür cyborg olduğundan bahsetmişti. Beynimizin bilgi akışını makinelere göre çok daha yavaş sağladığını düşünen Musk, Neuralink adlı girişimiyle beynimizi bilgisayarlara bağlayarak insanların gelişen yapay zeka karşısında geride kalmamasını sağlamayı hedefliyor. SpaceX ve Tesla’nın kurucusu olan ünlü işadamı Musk, eğer gerekli önlemler alınmazsa, yapay zekanın insanları ev kedisine dönüştüreceğini düşünüyor.
 4. 4 1997’de IBM’in geliştirdiği Deep Blue adlı bilgisayar, satranç ustası Kasparov karşısında galip gelmiştir


  İlk yapılan maçta Deep Blue’nun saniyede milyonlarca hamleyi düşünebilmesi Kasparov’u yenmek için yeterli gelmemişti. IBM, bilgisayarına yeni algoritmalar eklemiş, düşünme ve analiz kapasitesini saniyede 200 milyon hamleye çıkarmış ve 1997 yılında yeni bir maç yapılmıştı. Deep Blue ikinci maçta tartışmalı bir şekilde Kasparov’u yenmeyi başardı. Kasparov, bir hamle sırasında bilgisayara dışarıdan müdahale edildiğini iddia etti. Kasparov’a göre, piyon kazanma eğiliminde olması gereken Deep Blue’nun bu şekilde hamle yapması gerekiyordu. IBM, ikinci maç teklifini reddetti ve proje rafa kaldırıldı.
 5. 5 Watson, Jeopardy adlı bilgi yarışmasında insan rakiplerini yendi


  Sahnede yine IBM var ama bu sefer geliştirdiği bir diğer bilgisayar Watson’la beraber. Watson, daha önce aynı programa katılıp birçok kez kazanmış olan rakipleri Brad Rutter ve Ken Jennings’i 3 günün sonunda yenmeyi başardı. Watson’un başarısının bu kadar önemsenmesini sağlayan şeyler ise -o güne kadar bilgisayarların yapamadığı- günlük yaşamda kullanılan insan dilini, ifadelerini anlamak ve hatalardan ders çıkarabilmekti.
 6. 6 Yapay zeka poker oynayabiliyor


  Lengpudashi isimli yapay zeka programı Çin’de düzenlenen poker turnuvasında rakiplerini alt etmeyi başardı. 5 gün süren turnuvanın sonunda Lengpudashi sahiplerine 290 bin dolar kazandırdı. Lengpudashi’nin turnuvayı kazanabilmesi için değişik stratejiler geliştirip, blöf yapabilmesi gerekiyordu.
 7. 7 Yapay zekalı robotların birçoğu kadın

  Yapay zeka ile ilgili 9 ilginç bilgi

  Evet gerçekten de öyle ama bunun tam bir açıklaması yok. Google Now, Siri ve Cortana da buna dahil. Belki de seslendirmelerde kullanılan kadın sesinin, erkek sesinden daha iyi olmasındandır. Bu durum robot geliştiricileriyle de ilgili olabilir.
 8. 8 Yapay zekalı sanatçı Amper, geçtiğimiz ay ilk albümünü yayınladı


  Müzisyenler ve yazılımcılar bir araya gelirse ortaya ne çıkar?Tabii ki müzik yapabilen bir robot. Geçtiğimiz ay videosunun ve müziğinin Amper’e ait olduğu single albüm yayınlandı. Albümün ismi ise “Ben Yapay Zekayım”.
 9. 9 Robotlar sosyalleşebiliyor


  Massachusetts Institute of Technology MIT’de geliştirilen Kismet adlı robot insan davranışlarını taklit edip insanlarla etkileşime girebiliyor. Kismet ismi yabancı gelmesin. İsmi Türkçe olan robot işitsel,görsel ve ifade sistemleri ile tasarlanmış. Kismet, dünyanın ilk sosyal robotu.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

136
69 shares, 136 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
23
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
37
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
21
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
19
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
27
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
29
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı