Yemeniz Gereken 8 Mor Renkli Sebze ve Meyve

Mor renkli gıdalardan oluşan listemiz ve sağlığınız için olmazsa olmazlar. 1 min


176
105 shares, 176 points

Sağlıklı bir diyet her zaman için renkli olandır. Meyve ve sebzeler de beş ana renk kategorisinde karşımıza çıkarlar; kırmızı, sarı/turuncu, mavi/mor, beyaz ve yeşil. Her bir rengin temsil ettiği bir anlam varken, bunlar bir vitamin, mineral veya antioksidan madde olabilir. Örnek vermek gerekirse, yeşil sebzelerde bolca K vitamini ve folik asit yer alırken, turuncu ve sarı meyve – sebzelerde ise genelde C vitamini bulunur.

Her ne kadar bunlara her zaman uyulmasa da, meyve ve sebzeleri gruplandırıp her kategoriden yemek önemlidir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri alırsınız fakat mor renk de hiçbir zaman ihmal edemeyecekleriniz arasındadır. İşte mor renkli gıdalardan oluşan listemiz ve sağlığınız için olmazsa olmazlar.

 

 1. 1 Neden Mor?


  Mavi ya da mor sebze ve meyveler yüksek miktarda güçlü antioksidanlar içerirler. Antioksidanlar ise vücudunuzun yaralanmalara, stabil olmayan moleküllere karşı savaşmasını sağlayan bileşenlerdir. Bu moleküller sindirim, spor, stres ve hava yoluyla alınırken kısa sürede etkisizleştirilmeleri gerekir. Aksi takdirde hücrelerde zarara yol açarlar. Antioksidan içeren gıdalar ise bunlarla savaşmanın en iyi yoludur. Özellikle de mor renkli gıdalarda bolca antioksidan bulunurken aynı zamanda diyabetle ve kolesterolle savaşmanıza da yardımcı olurlar.
 2. 2 Pancar


  Pancarın o koyu rengi aslında sağlığa olan inanılmaz faydalarına işaret ediyor. Bu sebzelerde yüksek miktarda A, C ve B6 vitamini yer alırken ek olarak lif, folik asit ve mineraller de içeriyorlar. Kronik hastalık risklerini düşüren pancar aynı zamanda kan basıncınızı kontrol etmenize yarar sağlıyor ve bunamayı geciktiriyor.
 3. 3 Yaban Mersini


  Bu ufak, morumsu renkli meyveler bolca antioksidan içerirken sağlığa son derece yararlılar. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, K ve C vitamini gibi minerallere de ev sahipliği ediyorlar. Bir araştırmaya göre yaban mersini tüketmek kanser hücrelerinin oluşumunu yüzde 50 oranında azaltırken, diyabet ve kalp hastalığı, hatta obeziteye dahi iyi geliyorlar.
 4. 4 Lahana


  Kırmızı veya mor lahana olarak da bilinen sebze bolca sülfür içerirken aynı zamanda çeşitli antioksidanlara da sahip. Lahana gibi sebzelerin kanser riskini azalttığı ve iltihaplara iyi geldiği söylenirken içinde bolca fiber ile K vitamini de mevcut. Kırmızı lahanayı özellikle salata içinde biraz limon, zeytinyağı ve tuzla lezzetli hâle getirebilirsiniz.
 5. 5 Böğürtlen


  Böğürtlenin de yaban mersinine benzer şekilde inanılmaz sağlık faydaları bulunuyor. Benzer antioksidanlar içeren bu meyve aynı zamanda C vitamini, lif, potasyum ve magnezyum yönünden de zengin bir kaynak. Akciğer, göğüs, kolon ve prostat kanserlerini yavaşlattığı araştırmalarla kanıtlanan böğürtlen tek başına da lezzetli olurken, çeşitli meyve sularıyla, tatlılar ve hatta salatalarla dahi güzel gidiyor.
 6. 6 Mor Karnabahar


  Mor karnabahar pek sık tüketilmese de, beyaz olanıyla benzer besinlere sahip fakat tek bir istisnaya sahip: mor karnabaharda beyazın aksine çok daha fazla antioksidan yer alıyor. Ayrıca ciddi miktarda C, K, B6 vitamini ve folat da mevcut. Mor karnabahar beyazıyla aynı şekilde tüketilirken, çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.
 7. 7 Acai Üzümü


  Güney Amerika yağmur ormanlarında yer alan özel bir meyve olan Acai üzümü, her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da bulduğunuz zaman bolca tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu meyvede yüksek oranda antioksidan yer alırken, kalbi koruyor, kan basıncını düşürüyor ve pek çok hastalığa da iyi geliyor. Hatta bir araştırmaya göre kolesterol seviyesini ciddi şekilde düşürürken, kandaki şeker kontorlünü de düzenleniyor.
 8. 8 Mor Havuç


  Rengiyle dahi çekici olan mor havuçlar çok çeşitli besinler içeriyorlar ve bunların arasında antioksidan bileşenler de yer alıyor. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu sebzede önemli oranda A vitamini de mevcut.
 9. 9 Patlıcan


  Mutlaka tüketmeniz gereken patlıcan besin yönünden son derece zenginken, aynı zamanda K, C, B6 vitamini ve lif de barındırıyor. İçindeki antioksidanlar kanser riskini azaltırken, kalp hastalıklarına da iyi geliyor ve beynin yaşlanmasını geciktiriyor. Patlıcan içeren her yemeği afiyetle yemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

176
105 shares, 176 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
28
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
42
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
35
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
36
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
41
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
38
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
51
BEĞENDİM
İYİ İYİ
75
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
52
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

7 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı