Yeni Gelişen Teknolojilerin İstenmeyen Yan Etkileri

Yeni Gelişen Teknolojilerin İstenmeyen Yan Etkileri ve Hayatımızda Oluşturabileceği Tehlikeler Hakkında Yazımız..16 min


147
83 shares, 147 points

Teknoloji hızla ilerliyor ve çoğu insan yeni gelecek çılgınca şeyler için heyecanlı. Bilim adamları ve endüstri liderleri bize sürücüsüz otomobiller, daha sürükleyici sanal gerçeklik cihazları, inanılmaz hızlı seyahat imkanları, ticari uzay uçuşu ve çok daha fazlasını getirmek istiyor.

Ancak, herkes geliştirilmekte olan çılgınca şeyleri dört gözle beklerken, birkaç kişi nedenini sormak için çabalıyor. Gerçek şu ki, bu teknolojilerin çoğu bazen gereksizdir ve bazı durumlarda inanılmaz derecede tehlikeli olabilmektedir.

Sürücüsüz Otomobiller Etik Sorunlara Sahip

Sürücüsüz arabalar, birçok insanın gözünde geleceğin bir sonraki büyük dalgası. Bununla birlikte, devasa bir pazar hakimiyeti haline gelmeden ve normal araçların pazar payını yemeye başlamadan önce ele alınması gereken konular var;
Her şeyden önce güvenli olduklarından ve düzgün çalıştıklarından emin olmanın dışında; etik konular var. Birçok insanın sorduğu soru, otomobilin masum sivillerin ve arabadakilerin yaşamları arasında bir seçim yapıp yapmamasına nasıl karar verdiğidir.
Bu bilmece, kendi kendini süren otomobillerin yaygınlaşmasını büyük ölçüde zorlaştırabilir.

Sanal Gerçeklik Psikolojik Bozukluklara Neden Olabilir

Sanal gerçeklik hızla genişleyen bir alan. VR sadece video oyunları için değil, tıp ve birçok uygulama için de önemli, ne kadar etkileşimli ve etkileyici olursa o kadar daha iyi…
Ancak, özellikle oyun oynama söz konusu olduğunda, her türlü psikolojik bozukluk ve insanların kendi sağlıklarını ihmal eden sorunlar ile sonuçlanabilir. İnsanlar tam bir odaklanma yaşadıklarında ve bu dünyaya girdiğinde, bazıları bu odaklanmadan ayrılmayı çok zor bulacak ve sağlıklarına ciddi zarar verebilecektir. Ayrıca, oynadıkları oyunlar ile gerçek yaşam arasındaki farkı artık anlamadıkları bir noktaya gelince, gerçeklerle temaslarını kolayca kaybedilme eğilimde olacaklardır.

Drone Kullanımı İnsanları Çıldırtıyor

Dronelar gittikçe yaygınlaşıyor ve yakında onlarla sivil hayatın düzenli bir parçası olarak uğraşmamız gerekecek. Çok yakında; mal teslim eden, polis alanlarını görüntüleyen ve her türlü farklı işlevi yerine getiren dronelar gökyüzünde olacak. Ama asıl sorun ise; Tepemizde vızıltayıp duracaklar ve bu bizi çıldırtabilir.
Drone; Yemen’deki köylerde  -devamlı olarak dronelarla uğraşılan yerlerde- vatandaşların kendilerini aşırı derecede rahatsız eden en büyük etmenlerden biri haline geldi.Bizde insanların dikkatlerini dağıtabileceğinden ve günlük hayatlarını olumsuz etkileyebileceğinden daha öncesinde haberdardık, gelecekte ise ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Rüzgar ve Güneş Çiftlikleri Doğal Yaşamı Öldürüyor

Güneş ve rüzgar enerji santralleri bugün pek çok çevreci ve uzman tarafından enerji teknolojisi ile ilerlemenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilmektedir.
Sorun şu ki, rüzgar ve güneş çiftlikleri, özellikle kuşlar olmak üzere birçok doğal hayat bireyini öldürebiliyor. Çalışmalar rüzgar enerjisinin kömürden daha az doğal yaşamı öldürdüğünü gösteriyor gibi gözükse de, hala birçok kuşu öldürdüğünü biliyoruz. Ayrıca güneş enerjisi tesisleri üzerindeki rakamlarda henüz iç açıcı değil. Güneş ile ilgili sorun ise; kuşlar güneş enerjisi alanlarını görüp, bu mavi alanın bir göl olduğunu düşünüyorlar; ve onlara doğru uçarak, ısı sebebiyle havada tutuşuyorlar.

Ticari Uzay Uçuşunun Sağlıkla İlgili Sorunları

Uzay yolculuğu bir zamanlar birkaç devletin süper gücü ile sınırlandırılmıştı, ancak şimdi birçok ülke artık uzaya çıktı, kendi uydusunu yayınladı ve artık özel şirketler de harekete geçti.
Sorun şu ki, uzayda olmanız sağlığınız için iyi değil.  NASA ‘nın yalnızca fiziksel olarak en uygun insanları uzay yolculuğuna kabul etmesinin nedeni uzay uçuşunun insan vücuduna inanılmaz bir şekilde yüklenmesi ve onu  yormasıdır. Astronotların dahi bir seferde en fazla sadece altı ay uzayda kalmasına izin verilir. Uzay zamanla; kemik yoğunluğunuzu azaltabilir, görüş yeteneğinizi kalıcı olarak azaltabilir ve diğer birçok sağlık sorununa da neden olabilir.

Hızlı Sanayileşme Küresel Gürültü Kirliliği Yaratıyor

Bazı insanlar, kimyasallar gibi endüstriyel kirliliğin fiziksel yönünü düşürmeyi sever, ancak çoğu insan ışık veya ses kirlilik türlerini unutur. Düşündüğünüzde, sadece birkaç yüz yıl önce, insanın büyük bir çoğunluğu bu çapta bir gürültü oluşturamıyordu. Uçaklar, büyük enerji santralleri veya endüstriyel tesisler, telsizler veya kullanılan diğer cihazlar yoktu. Birçok alanı gerçekten insan gürültüsünden arınmış olarak bulabilirdiniz. Ancak, şimdi bunu yaşamak neredeyse imkansız.
Bazı insanlar son zamanlarda; yerin derinliklerinde, yerin altındaki mağaralarda, insan yapımı gürültüden uzak olan yerleri bulmak için büyük çaba harcadılar ve hiçbiri, henüz uzun bir süre boyunca böyle bir gürültüden kurtulmayı başaramadı.

Hyperloop Projesi Sağlıkla İlgili İstenmeyen Sonuçlara Sahip Olabilir

Elon Musk; sadece elektrikli otomobillerde çalışmıyor, aynı zamanda insanları sürekli olarak yapay zeka tehlikeleri hakkında uyarıyor.

Güneş enerjisi üzerinde çalışıyor, kendi uzay uçuş şirketini kuruyor ve Los Angeles’tan San Francisco’ya ABD’de insanları saatte yaklaşık 800 mil (1300 km / saat) -gerçekten dehşet verici bir hızla- insanları ulaştırabilecek dev bir tüp yapma isteği içerisinde. Bir maglev treni ile benzer şekilde çalışacak proje… Ancak Musk, araçları bir vakum tüpünün içine koyarak bu kavramı daha iyi hale getirdiğini düşünüyor, böylece hava direncini ortadan kaldıracak ve daha hızlı gitmeyi başaracak(Kağıt üzerinde).
Asıl sorun ise, insanların basit bir çizgide bile olsa, bu kadar uçuk bir hıza ulaşamayacak olmalarıdır. Ve onu gerçekten düz bir çizgi haline getirmek dahi, dünyadaki birçok jeolojik kusurdan dolayı neredeyse imkansız olarak kabul edilebilir. Ayrıca, herhangi bir hafif çarpma veya aksaklık veya vakumla ilgili herhangi bir sorun sonucunda oluşan bir kazanın size tepki vermek için zaman vermemesi nedeniyle büyük olasılıkla anında felakete dönüşür.

3D Yazıcılar Çevreye Zarar Veriyor

3D yazıcılar, yıllardır  geleceğin yeni dalgası olarak lanse edildi, ancak yine de henüz pek bir başarıya ulaşamadılar. Hiç kimse bunu tüketicilere bir yenilikten başka bir şey olarak pazarlamanın bir yolunu bulamadı ve sanayi kullanımı açısından birçok şirket hala bu makinelerden yararlanmanın en iyi yollarını test ediyor. Şu anda iki sorun var ve ilki emisyonları içeriyor. Araştırmalar, evdeki 3D yazıcıların, bir sigara yakmakla aynı derecede emisyon oluşturduğunu gösteriyor.
İkinci sorun ise, 3D yazıcıların çoğunun, biyolojik olarak parçalanamayan ve çevre için çok kötü olan ucuz bir plastik filament kullanmasıdır. Atık depolama alanlarını çöp olarak dolduruyor ve geri dönüşüme katılamayan çok fazla plastik çöpü oluşturuyor.

Oyuncak Lazerler Pilotları Kör Edebiliyor

Lazer teknolojisi o kadar gelişti ve yaygınlaştı ki artık avucumuzda bile lazerlere sahip olabileceğiz fakat bu bizim için inanılmaz derecede tehlikeli olabilir.
İlk olarak, çocuklar birbirlerinin gözüne lazerler tutarak birbirlerini kör ettiler veya en azından kalıcı olarak zarar verdiler.  Ancak bundan daha tehlikeli sonuçlar da oluşabilir.
Cehaletinden veya kötü niyetinden dolayı, birçok kişi uçaklara lazer ışıkları yönlendiriyor. Pek çok insan sadece uçağı daha iyi görmeye çalışıyor olabilir, fakat ciddi zararlar verebiliyorlar. Bu lazerler, uçakların kokpitine ne kadar yüksek olduklarına bağlı olarak ulaşabilecek kadar uzayabilirler ve pilotları geçici olarak kör edebilirler . Bu vesile ile yere inişleri ciddi derece zor hale getirebilirler.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

147
83 shares, 147 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
7
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
6
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
4
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı