Yeryüzünde Tükenmekte Olan 8 İlginç Şey

Yaşam alanları azalırken insan ömrü ve doğum oranı artmaya devam ediyor. İşte Yeryüzünde Tükenmekte Olan 8 İlginç Şey1 min


152
79 shares, 152 points

1900’lü yıllarda dünyamızdaki insan nüfusu 1.6 milyardı. 1950’li yıllarda bu sayı ikiye katlandı ve 2000’li yıllarda 6 milyara ulaştı. Bu sayı gittikçe artmaya devam ediyor ve ne yazık ki dünyada bu artışa yetecek kaynak yok. Şu anda her 8 kişiden 1’i yeterli beslenemiyor ve 1.3 milyar kişinin elektriğe erişiminin olmadığı düşünülüyor. Yaşam alanları azalırken insan ömrü ve doğum oranı artmaya devam ediyor. Neyse ki uygulanan aile politikaları sayesinde iki nesilde ortalama aile büyüklüğü 6.3 çocuktan 1.9 çocuğa düştü. Bu da daha az kaynak kullanımı, daha fazla iş demek. Belki bu artışı durdurmayı başarabiliriz ama kaynakların bu derece tüketilmesini kontrol edebilecek miyiz ?

 

 1. 1 Kum


  Size saçma gelebilir ama sadece çöllere ait değil. Betonda,camda, asfaltta gökdelenlerden diş macunumuza kadar her şeyde kum bulunuyor. Dünyadaki madenciliğin %85’ini oluşturuyor. Çin, tek başına ABD’nin 20.yüzyılda kullandığı kadar kumu 4 yılda kullandı. Dünya genelindeki kullanımlar var olan kumun yeterli olmayacağını gösteriyor. Etrafı çöllerle çevrili olan Dubai bile Burj Khalifa’yı inşa edebilmek için Avustralyadan kum ithal etmek zorunda kaldı.
 2. 2 Antibiyotikler ve Bakterilerin Bağışıklık Kazanması


  Belsoğukluğunu tedavi etme amacıyla ilk kez 1940’lı yıllarda bir antibiyotik üretilmişti. Bildiğiniz üzere bakteriler antibiyotiklere karşı direnç geliştirebiliyor. Aynı şekilde 2011’de yaşanan bir olayda ilk kez bu hastalığa karşı bir direnç vakası görüldü. 70 sene boyunca antibiyotiğin tam bir tedavi sağlaması da imkansız hale geldi. Bunun nedeni belsoğukluğunun en çok rastlanan cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olması.
 3. 3 Helyum


  Artık helyumun da neredeyse tükendiğini söyleyebiliriz. Belki de helyumun bildiğimiz tek yararı –bizim için- balonların şişirilmesinde ve havada kalmalarında kullanılıyor olması ya da Beyaz Show’da kullanılan şekliyle de biliyor olabiliriz. Helyum, birçok deneyde ve bilimsel çalışmada da kullanılmakta.
 4. 4 Toprak ve Su


  Tahminlere göre gıda talebi gelecek 20 yıllarda %50 oranında artacak fakat tarım yapılan toprakların sürekli kullanılması topraktaki besinleri tüketiyor. Yani kullanabileceğimiz topraklar azalırken gıda talebimiz artıyor. Aynı şekilde sularımızın da hızla tükenmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.
 5. 5 Sperm sayıları


  ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yapılan araştırmalara göre 1973’ten 2011’e kadar sperm sağlığı ve sayısı %52.4 oranında düştü. Bilim adamları bunun sebebi, çevre kirliliği, hayatımıza giren kimyasallar, sağlıksız yiyecekler ve gıdalarda kullanılan hormonlar…
 6. 6 Balık Sayısında Azalma


  Eğer insanlar aynı şekilde balık tutmaya devam ederse çok geçmeden denizlerdeki balıkları da tükenecek. Her sene tutulan balık oranı bir önceki seneye göre %2 oranında azalmakta. Balıkçıların yasadışı ve kayıt dışı avlanmaya devam etmesi de bu sorunu tetikliyor. Sadece balıkları tutarak değil aynı zamanda denizleri kirleterek de bu canlıların yaşam alanlarını daraltıyor veya kirletiyoruz. Çin’de yapılan balıkçılığın %92’si kayıt dışı .Böyle devam edilirse koca okyanusların bile bize yetecek kadar yiyeceği kalmayacak.
 7. 7 Tahmin Edilemez Şekilde Artan Veri Depolama İhtiyacı


  Bu sorun telefonumuzdaki müzikleri veya fotoğrafları depolamamızdan daha büyük. 2020 yılı itibariyle kullanımda 26 milyar cihaz (bilgisayar, tablet, telefon…) olacak ve bu cihazların kullanıma soktuğu verileri depolayacak kadar hard disk yok. Tabii ki devasa hard disklerden bahsediyoruz  Tabii büyük şirketlerin veri depolama sevdasını da biliyoruz. Bir şekilde internete bağlanan nüfus bu kadar fazla olunca da farklı çözümlere ihtiyaç duyuluyor. Örneğin yapısı DNA’ların sarmal yapısına benzeyen sabit diskler üretmek gibi. Su veya toprak verimsizleşip tükenirken bu nedir diyebilirsiniz ki bence haklısınız…
 8. 8 Altın


  Demin de çölün altınlarından bahsetmiştik. Kumların durumu –kesinlikle maddi olarak değil- altından daha iyi. Son on yılda çok az altın keşfedildi. Birçok altın şirketi bu sebepten dolayı projelerini iptal etmek zorunda kalıyor. Altınla ilgili harcamalar son 4 yılda 6 milyar dolar azaldı ve arz edilecek olan altının 3-4 yıl için %15-20 oranında düşeceği tahmin ediliyor. Dünyadaki değerli madenler tükense de uzaydakiler hala el değmemiş. Tıpkı 2015 yılında dünyanın yakınından geçen 500 metre uzunluğundaki asteroit gibi. Bu asteroitin üzerindeki değerli metallerin değerlerinin 300 milyar dolarla 5 trilyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın fırlattığı uzay aracı Rosetta’nın bir kuyruklu yıldıza ulaşmayı başarması, insanların bu değerli madenlerin çıkarılması konusunda umutlanmasını sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

152
79 shares, 152 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
30
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
27
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
26
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
38
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
27
BEĞENDİM
İYİ İYİ
33
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
29
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kum hadisesi nasıl bi rhald’dir. nasıl yani kum da mı bitiyo dünyada . hadi petrolü anladıkda kum nasıl bier yahuu ?

 2. O kadar şey tükenmeye başladı ki nüfüsün artmasıyla bunların hızlarıda artıyor yakında hayatsal ihtiyaçları bile zor karşılayacağız.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı