YKS – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Hakkında İlginç Bilgiler

Yeni Sınav Sistemi YKS Hakkında İlginç Bilgileri Derledik . Üniversite Sınav Sisteminde Ne Gibi Değişiklikler Oldu . Detaylar Yazımızda.6 min


165
101 shares, 165 points
YKS - Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Hakkında İlginç Bilgiler
YKS – Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Hakkında İlginç Bilgiler

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ön lisans ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’den, yeni sınav sistemi hakkında beklenen açıklama geldi. ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara göre; sınava başvuru mart ayı içerisinde yapılacak. Okulların kapanmasının ardından ise sınavlar gerçekleşecek. Ramazan Bayramı’nın ardından, 23-24 Haziran 2018 tarihinin YGD sınav tarihleri olabileceği yapılan açıklamalar arasında yerini aldı.

Öğrencilerin sınavdan 15 dakika öncesi sınav yerinde bulunma şartı ise yeni sınav sistemi ile birlikte kaldırılıyor. Böylelikle 09.45 saatinde değil, sınavın başlama saati olan 10.00’da sınav yerinde olan bir öğrenci de sorunsuz bir şekilde YKS sınavı için katılım sağlayabiliyor.

Sınav Kaygısı Azalmayacak, Artacak!

Sınavın 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna indirilerek, 6 oturum yerine 3 oturum uygulanması ve 18 puan türünden 5 puan türüne düşürülerek sadeleştirilmesi; adaylar açısından kolaylık ve anlaşılabilirdik sağlayacak. Fakat bir günde iki oturuma girecek olan adaylar açısından sınav kaygısı azalacak mı sorusu tartışmaya açık.

Ön lisans tercihi için 150 ve lisans tercihi için 180 baraj puanlar bu yıl için geçerli olacak. Önceki yıllarda getirilen baraj başarı sırası ise devam edecek. Geçen yıl meslek lisesi mezunlarına getirilen alan odaklı ek puan uygulaması da bu yıl yine devam edecek. Ancak bu konuda belirsizliğini koruyan bir konu var ki çok önemli. Cumartesi günü ilk oturumda 150 puanı alan sınavı kazanmış olacak, 180 puanı alan da ikinci oturumlara katılma hakkı elde edecek. Peki, arasında sadece saatler olan bu sınavlarda aday 150 veya 180 puan aldığını nereden, nasıl bilecek?

Matematik ve Türkçe Önemli

Yeni sistem çerçevesinde öğrenciler, Türkçeden ve Matematikten 40’ar soru ile karşılaşacaklar. Temel yeterliliğin temel dersler üzerinden değerlendirilmesi gayet olumlu. Ancak sınavın bir de öğleden sonra gerçekleşecek olan alan sınavı var. Bu sınavda ise öğrenciler, 40 Matematik, 40 Edebiyat, 40 Sosyal Bilimler, 40 Fen Bilimler olmak üzere bir günde toplam 240 soru çözecek. Bu durumda sınav stresi azalmayacak.

Yeni sistemde fizik bilgisi 13-14 soruyla sorgulanacak. Yani daha az soru olacak.
Sonuç olarak Türkçe ve matematiğin daha fazla ön plana çıkacak Türkçe ve matematiği iyi bilen çocuk sınavı kazanacak. Diğer derslerin katkısı azalacak. Hukuk bölümü eşit ağırlık puanıyla öğrenci alıyor. Ancak puan hesaplanırken, Türkçe, Matematik, Edebiyat ve Coğrafyanın katkısı olacak. Çocuk, Felsefe ya da Tarih çalışmadan hukuk fakültesini kazanabilecek. Yeni sınav sistemi bu açıdan bakıldığında tartışmaya açık bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Sınav Ücreti Ne Kadar?

Prof. Dr. Mahmut Özer tarafından yapılan açıklamalar arasında yeni sınav sisteminin ücreti konusu da yer alıyor. İki oturumdan oluşacak olan yeni sistem YGS sınavının toplam ücretinin 120 lira olarak planlandığı bilgisi, sınava başvuruda bulunacak öğrencilere ve ebeveynlerine duyurulur.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

165
101 shares, 165 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
8
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
27
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
22
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
22
BEĞENDİM
İYİ İYİ
24
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
12
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı