Yok olan medeniyetlerin ürkütücü ve ilginç hikâyeleri

Tarih boyunca bir çok medeniyet ilginç bir şekilde ortadan kaybolmuştur . Pek çoğu hakkında araştırmalar devam etmektedir. Bu yazımızda bu medeniyetlerin bir listesini hazırladık . 1 min


204
103 shares, 204 points
Yok olan medeniyetlerin ürkütücü hikâyeleri
Yok olan medeniyetlerin ürkütücü hikâyeleri

İnsanlık tarihi, kaybolan medeniyetlerin, toplumların korkunç ve çok ilginç hikâyeleriyle doludur ve bazılarını açıklamak gerçekten imkansıza yakın.

 


 1. Duygu SELİVAN
  5
  Hiç iz bırakmadan kaybolan pek çok medeniyet var fakat Kayıp Roanoke Kolonisi kesinlikle aralarındaki en ilginci. Bu Amerikan yerleşim yeri, 1587’de Vali John White İngiltere’ye erzak arayışı için gitmeden önce 100 kadar insanın yaşadığı bir yerdi. Valinin dönüşü ise seyahat koşullarının zorluğu ve savaş nedeniyle gecikirken, 1590 yılında memleketine geri gelebildi fakat şaşırtıcı bir şekilde, herkes gitmişti ve hiçbir işaret de bulunmuyordu. Sadece bir ağacın üzerine ‘CROATOAN’ yazısı kazanmıştı. John White, kayıp kişilerin (kızı ve torunu da bunlara dahil) 50 mil uzaktaki Croatoan Adası’nda olduğunu düşündü. Buna rağmen hava koşulları nedeniyle aramaya çıkamadı. White İngiltere’ye döndü ve asla ailesinin kaderini öğrenemedi. Bazı teorisyenler, köydeki kişilerin Amerikan yerli kabilesi Croatan’lara katılmış olabileceğini iddia ederken, daha sonra yapılan arkeolojik araştırmalar da bu bulguyu destekledi. Buna rağmen, neler olduğu hâlâ kesin olarak bilinmiyor ve olay, ünlü korku dizisi American Horror Story’nin altıncı sezonuna da kısmi olarak yansıdı.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 2. Duygu SELİVAN
  4
  Mikronezya’daki ruhlar şehri Nan Madol, mercan kayalıkları üzerine kurulan tek tarihi medeniyet. Dev taşlar üzerine kurulan bölgenin inşaatını arkeologlar hâlâ açıklamakta zorlanırken, yerel efsaneler göre bir zamanlar Olosohpa ve Olosihpa adlı iki büyücü kardeş yaşıyordu. Bu iki kardeş, büyü yaparak sütunların uçmasını ve yerleşim yerinin oluşmasını sağladılar. Mikronezyalılara göre, gece vakti Nan Madol’a giden her insan ya ölür, ya da akli dengesini kaybeder.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 3. Duygu SELİVAN
  4
  İzlanda’daki terk edilmiş balıkçı kasabası Amarstapi’de artık insanlar yaşamıyor olabilir fakat inanışa göre tamamen terk edilmedi. Yerel bir efsaneye göre burada Huldufolk – Saklı Elfler adı verilen bir kabile yaşıyor. Huldufolk inanışı İzlanda’da epey ciddiyken, bu elflerin dost canlısı, hoş gözüken yaratıklar olduğu fakat saygısızlık yapmanız hâlinde, intikam alacakları söyleniyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

 4. 4 Sanzhi


  Duygu SELİVAN
  3
  Tayvan’daki New Taipei şehrinin geliştiricileri, gelecek esintili, UFO tarzı tatil evleri yapıyordu fakat her şey çok hızlı gelişti. Efsaneye göre, inşaat ekibi dini bir Çin ejderini yok etti ve ortaya bir lanet çıkardı, ardından ölümcül araba kazalarıyla intiharlar gerçekleşti. Bir diğer efsaneye göre ise mimarlar bu evleri, yüzlerce yıllık Hollandalı bir asker mezarı üstüne yaptılar ve öfkeli ruhların çalışma alanına yayılmasına sebep oldular. Daha sonra proje iptal edilirken, tasarımcılar onları kaçıranın hayaletler olmadığını, şirketin iflas ettiğini dile getirdi. Buna rağmen yıllar sonra bile bölgeye turistler gelmeye devam etti.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

 5. 5 Helike


  Duygu SELİVAN
  3
  Poseidon’un gazabı tarihte pek çok felaketle özdeşleştirilse de, hiçbiri M.Ö. 373 tarihindeki Helike – Yunanistan yıkımı kadar değildir. Şehirdeki tüm nüfus bir deprem ve tsunami yüzünden yok olurken, Yunan tanrısının öfkesi Helike halkının Poseidon heykelini İyonyalılara vermemesinden ötürü kaynaklandığı söyleniyor. Helike, 2011 yılında arkeologlar tarafından yeniden ortaya çıkarıldı ve çalışmalar yapıldı.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

 6. 6 Maya


  Duygu SELİVAN
  3
  Maya medeniyetinin ortadan kayboluşu insanlık tarihinin en garip gizemlerinden birisidir. Kaşifler devamlı olarak neler olduğuna dair ipuçları ararken, bu medeniyetin arkasında bıraktığı pek çok piramit bulunuyor. Şimdilik en doğru kabul edilen teori Mayaların kuraklık yüzünden yok olduğu fakat ortada pek çok korkutucu efsane de bulunuyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 7. Duygu SELİVAN
  3
  Türkiye’deki Frig Vadsi’nde, Rus jeolog Alexander Koltypin, 12-14 milyon yıllık bir medeniyete ve inanılmaz araç teknolojisine ulaştı. Burada yaşayan insanlar toprakta bir araç sistemi kurmuştu ve benzer sistem daha önce Malta’daki Misrah Gahr il-Kbir bölgesinde de gerçekleşmişti. Frig Vadisi’ndeki bu izlerin asla insanlar tarafından gerçekleştirilmediğine inanıldı. Hatta Alexander Koltypin, şu sözleri kullandı; ‘Sanırım klasik dünyanın yaratılışından da önce var olan bir medeniyetin işaretleriyle karşı karşıyayız. Burada insanların yapabileceği şeylerden bahsetmiyoruz.’ Arkeologlara ve teorisyenlere göre, bu tarih öncesi medeniyetler aslında modern dünyadaki gibi gelişmiş ulaştırma yöntemlerine sahipti. Tüm bu araç izleri herkesi şaşırtırken, kimileri de uzaylılar tarafından yapıldığını söylüyor. Hatta benzer uzaylı müdahalelerinin geçmişte Stonehenge, Nazca ve Gize Piramitleri gibi bölgelerde de gerçekleştiği iddia ediliyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 8. Duygu SELİVAN
  2
  Kamboçya’daki Capital Temple, günümüzde dahi rahiplerin ve turistlerin odak noktası olsa da, hâlâ buranın ruhlara ev sahipliği yaptığına inanılıyor. Daha önce ziyaretçiler tapınağa dair olaylara tanık olurken, garip ışıklar ve sesler görüldüğü, hatta hayaletlerle karşılaşıldığı söylendi. Bu hayaletlerin bir zamanlar orada yaşayan Khmer savaşçıları olduğu dile getilirken, dev tapınak milattan önce 800-1100 yılları arasında Hindu tanrısı Vishnu şerefine dikilmişti.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 9. Duygu SELİVAN
  2
  Amerikan yerli kabilesi Paiute efsanelerine göre, 5000 yıllık bir yeraltı şehri var ve burada Shin-Au-Av adı verilen, bilinmeyen devler yaşıyor. 1920 yılında yerli bir rehber, yeraltına düştüğünü ve mezarları gördüğünü söylerken, ardından 1947’de de emekli fizikçi Dr. F. Bruce Russell konuyu tekrar gündeme getirmişti. Russell, tünellerde dev insan vücutları bulduğunu ve üstlerinde hayvan kürkleri olduğunu söylemişti. Çok az insan Dr. Russell’a ve onun hikayesine inandı, ta ki gizemli şekilde çölün ortasında kaybolana kadar...
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 10. Duygu SELİVAN
  1
  Hindistan’ın ‘en lanetli’ yeri olarak bilinen boş şehir Bhangarh, geceleri resmi olarak ziyaretçiye kapanıyor çünkü efsaneye göre, geceyi burada geçirenler sabaha ölmüş oluyor. Her şey kulağa bir korku senaryosu gibi gelse de, yerliler tüm bunların gerçek olduğunu iddia ediyor. Anlatılan hikâyelerden birine göre, yerleşim yeri 1573 yılında yapıldı ve 1783’te de terk edildi. Bunun sebebi ise mübarek bir adamın lanetiydi çünkü yapanları uyarmasına rağmen, şehrin sarayı onun manzarası önüne inşa edilmişti. Bhangarh’a dair çeşitli hikâyeler olsa da, her durumda ortada paranormal aktiviteler var ve kulağa ürkütücü gelmeye devam ediyor.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

İçerik Ekle
ya da
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısını veya ekleme kodunu yapıştırın.

Bu yazımızda da “Esrarengiz 10 Yeraltı Şehri” den bahsettik . İlginizi çekebilir!

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

204
103 shares, 204 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
26
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
50
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
33
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
28
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
53
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
21
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
84
BEĞENDİM
İYİ İYİ
71
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
52
İDARE EDER!
Duygu SELİVAN

Ben deniz , DuyguSELİ , efendim ,şimdi ben deli gibi sinema tutkunuyum . İlgi alanım , hayallerim...Saygılar..
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı