Yürüyüş Yapmanın Vücudumuza Faydaları

Yürümek kavramının hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.5 min


141
94 shares, 141 points


Yürümek kavramının hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmanın Vüdumuza Faydaları

YÜRÜMENİN VÜCUDUMUZDA ÜRETTİĞİ BİYOKİMSAL DEĞİŞİMLER

Vücudunuz yürüme alışkanlığını elde ettiğinde hızlı bir enerji artışı ve kimyasallar sağlar. Gittikçe kalp atış hızınız dakikada 70 ile 100 arası çarpıntı olacak şekilde artar. Kan akışındaki artışda kaslarınızı düzenli bir hale sokacaktır. Bunlarla kalmayarak vücudunuz üzerinde eklemlerde sıvı üretiminide maximum seviyede artacak ve sertlikleri azalacaktır.

6 – 10 dakika boyunca yürümek kalp atışlarınızı dakikada 140 kez artacak kadar yükseltebilir ve vücudunuz kalori yakmaya bu seviyeden sonra başlar. Bu artışta ki bir tansiyon kan damaların genişlemesine yol açacaktır. Genişlemenin daha fazla miktarda oksijen açısından kan damarlarımıza ve beyin yollarmıza girmesine izin verir.

11 – 20 dakika boyunca yürümek vücut sıcaklınızda ki artışa ve terlemenin cildinizin yüzeyine yakın ısınmasına neden olur. Bu noktada dakika da yaklaşık olarak yedi kalori civarı bir yağ yakmaya başlarsınız. Zayıflamak isteyenler için bu dakika aralığı gayet bi sayı olsada Kalp atış hızındaki artış nefes verip almakta zorluklar yaratabilir. Kas aktivitelerinizi artırmak içinde bu dakika aralığı idealdir. Epinefrinler ve Glukagonlar yükselmeye başlar.

21 – 30 dakika boyunca yürümek bu aralıklarda yürüyüş yapmak, yağ yakmanın bir diğer anlamıdır. Daha fazla fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayabileceğiniz dakika aralığıda budur. Yürüyüş bilimsel olarak aynı zamanda bellek ve problem çözümleri içinde faydalı olduğunu gösterilmiştir.

30 – 45 dakika boyunca yürümek tüm vüdunuz rahatlayacaktır. Daha fazla oksijen tüketiminin yanısıra yağ yakımı ve kalp artışları olacaktır. Tüm bunları bi araya getiren bu yürüyüş aralığı bağışıklık sisteminizi artıracaktır. Dışarıda sıcak havadan gelen ışınlarda yapacağınız bir saatlik yürüyüş dilimi vücudunuzun isteği olan D Vitamininide karşılayacaktır. Tabi beyin kanaması risklere karşıda fazla yorulmamak önemli.

YÜRÜMEK HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Hareketsizlik bir ölüm sebebidir. Hergün düzenli bir şekilde yürümek bu riski en alt seviyeye indirir.
  • Günde 20 – 25 dakika civarlarında yürüyüş yapan bir insan 7 yıl, sigara içen ve yürüyüş yapan biri ise 4 yıl daha fazla yaşamaktadır.
  • Yürüyüş yapmak akciğer hastalığı ve kardiyovasküller için oldukça faydalıdır.
  • Normal bir alanda yapılan yürüyüşler, kapalı spor salonlarına göre daha fazla etkilidir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

141
94 shares, 141 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
18
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
5
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
24
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
18
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. yürüyüş çok faydalı bir aktivite bir çok hastalığın tedavisi olarak yürüyüş kullanılır, düzenli yürüyüş yapmak insanları daha dinç ve genç gösteren en önemli faktörlerden birisi.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı