Yüzölçümü Bakımından Dünyanın En Büyük 10 Havaalanı

Bir havaalanında kaybolmanın zor bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu listede yüzölçümlerine göre dünyanın en büyük 15 havaalanını bulacaksınız. 1 min


151
104 shares, 151 points

Bir havaalanında kaybolmanın zor bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu listede yüzölçümlerine göre dünyanın en büyük 15 havaalanını bulacaksınız. Özellikle seyahat etmeyi seviyorsanız, gelecekte tekrar göz atmak için bu havaalanları not aldığınızdan emin olun.

 1. 1 Salt Lake City Uluslararası Havaalanı


  Salt Lake City Uluslararası Havaalanı, 2018 yılında 23 milyon yolcuya hizmet veren, dünyanın en işlek uluslararası havalimanlarından bir tanesi. Kapladığı alan bakımından kesinlikle dünyanın en büyüklerinden biri. Havaalanı, yaklaşık 3.116 hektar araziyi kapsıyor. Salt Lake şehrinden 6.4 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası havaalanında üç asfalt pist ve bir beton pist bulunmaktadır. Ayrıca, havaalanının doğu tarafında bulunan Roland R. Wright Hava Ulusal Muhafız Üssü'nde bulunan Utah Hava Ulusal Muhafızlarıyla birlikte askeri bir havaalanı olarak da kullanılıyor.

 2. 2 Paris Charles de Gaulle Havaalanı


  Eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'den adını alan Paris Charles de Gaulle Havalimanı, Fransa'daki en büyük ve ilk uluslararası havalimanıdır. Avrupa'nın en büyük havayollarından biri olan Air France'ın ana merkezidir. Yaklaşık 3.200 hektarlık bir alanı kaplayan havaalanı, üç terminal ve dört asfalt piste sahip. 2016 yılında, Paris Charles de Gaulle Havaalanı, Londra'daki Heathrow Havalimanı'nın hemen arkasından, Avrupa'nın en işlek havaalanları listesinde ikinci sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 66 milyon yolcuya hizmet vermiş olup, 2015 yılında hizmet verdiği yolcu sayısına neredeyse yaklaşmıştır.

 3. 3 Suvarnabhumi Havaalanı


  Genellikle Bangkok Uluslararası Havaalanı olarak bilinen Suvarnabhumi Havaalanı, Güneydoğu Asya'daki en büyük uluslararası havalimanlarından biridir. Bangkok Airways ve Jet Asia Airways dahil olmak üzere birçok önemli Asya havayolu şirketi için ana merkez olarak hizmet vermektedir. 3.240 hektarlık bir alanı kaplayan Suvarnabhumi Havaalanı, dünyadaki en yüksek kontrol kulelerinden birine ve en büyük tek bina terminallerinden birine sahiptir. 2018 yılında yaklaşık 56 milyon yolcuya hizmet veren Asya'nın en işlek dokuzuncu uluslararası havalimanıdır. Havaalanının adı “Altın Ülkesi” veya “Altın Toprak” anlamına gelir.

 4. 4 Kahire Uluslararası Havaalanı


  Kahire Uluslararası Havaalanı, Mısır'daki en işlek ve Afrika'nın en işlek ikinci havalimanıdır. Uluslararası bir havaalanına dönüştürülmeden önce II. Dünya Savaşı sırasında ABD üssü olarak hizmet verdi. Mısır'ın en büyük havayollarından ikisi olan EgyptAir ve Nile Air'in ana merkezi olarak hizmet veren Heliopolis'te yer almaktadır. Kahire Uluslararası Havaalanı, uluslararası yolcu trafiği açısından en yoğun şehirlerden biri olmasa da, dünyanın en büyük havalimanlarından biridir. Havaalanında üç terminal ve 3.700 hektarlık bir alana yayılmış üç asfalt pisti bulunmaktadır.

 5. 5 Şangay Pudong Uluslararası Havaalanı


  Şangay şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Shanghai Pudong Uluslararası Havaalanı, Şangay'daki iki uluslararası havaalanından biridir. Uluslararası uçuşların çoğu için ana merkezdir ve China Eastern Airlines ve Shanghai Airlines için bir ana üs olarak hizmet vermektedir. Şangay Pudong Uluslararası Havaalanı, Asya'daki en işlek beşinci uluslararası havalimanı ve genel yolcu trafiği açısından en yoğun dokuzuncu havalimanıdır. 2016 yılında 66 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Kargo trafiği açısından, 2016 yılında yaklaşık 3,440,279,70 ton yük taşıma kapasitesine sahip olmuş ve dünyada bu özelliği ile üçüncü sırada yer almıştır. Havaalanı, 4,000 hektar araziyi kaplar. İki terminal ve beş beton pist içerir.

 6. 6 Kansas City Uluslararası Havaalanı


  Kansas City Uluslararası Havaalanı, ABD'deki en işlek ve en büyük havaalanlarından biridir. Kansas City, Missouri'de bulunan ve özellikle büyük uçakları onarmak için çeşitli tesislere de ev sahipliği yapmaktadır. 1950'lerde inşa edilen Kansas City Uluslararası Havaalanı 4.320 hektarlık bir alanı kaplar ve üç terminal, iki asfalt pist ve bir beton pist içerir. 2016 yılında 11 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

 7. 7 Washington Dulles Uluslararası havaalanı


  ABD’nin 52. Dışişleri Bakanı John Foster Dulles’in adını alan Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, Baltimore-Washington’daki üç büyük havaalanından biri. Bu üç havaalanının en büyüğüdür ancak hizmet verilen yolcu sayısı düşüktür. Washington Dulles Uluslararası Havaalanı 2018 yılında yaklaşık 22 milyon yolcuya hizmet verdi. Ronald Reagan Washington Ulusal Havaalanı 23,6 milyon, Baltimore / Washington Uluslararası Thurgood Marshall Havaalanı ise 25 milyon kişiye hizmet verdi. Havaalanı yaklaşık 5.200 hektarlık bir alanı kaplıyor, ancak alanın tamamı havaalanı tesisleri için kullanılmıyor. Ana terminal, iki alt terminal ve dört beton pisti bulunmaktadır.

 8. 8 Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı


  Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı, ABD'deki ikinci ve dünyadaki üçüncü en büyük uluslararası havalimanıdır. Yolcu trafiği açısından dünyanın en kalabalık 11. uluslararası havalimanı olup, 2018 yılında yaklaşık 65,6 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Havaalanı, 6.963 hektarlık bir alanı kaplıyor ve bu özelliği onu tüm Manhattan adasından daha büyük yapıyor. Biri geliştirilmekte olan beş operasyonel terminali ve yedi adet pisti vardır. Havaalanı o kadar büyük ki, kendi posta koduna sahiptir, kendi polisi ve itfaiyesi vardır. Ayrıca acil sağlık hizmetleri de bulunmakta. Genel olarak kalite açısından dünyanın en iyi havalimanlarından biri olarak gösterilmektedir.

 9. 9 Denver Uluslararası Havaalanı


  Denver Uluslararası Havaalanı, Dallas / Fort Worth Uluslararası Havaalanı'nın neredeyse iki katı büyüklükte, ABD'deki en büyük uluslararası havalimanıdır. Bu listedeki daha önce sözü edilen diğer tüm havalimanlarını ufacık eden, 13.570 hektar büyüklüğünde bir alana sahiptir. Denver Uluslararası Havaalanı, Frontier Havayolları ve Great Lakes Havayolları'nın ana merkezidir, altı adet pist içerir. 2016 yılında hizmete giren 58 milyon yolcu ile dünyanın en işlek şehirlerinden biri olup, yolcu trafiği açısından 18. sıradadır.

 10. 10 Kral Fahd Uluslararası Havaalanı


  Kral Fahd Uluslararası Havaalanı, dünyadaki tüm havaalanlarının büyükbabasıdır. Suudi Arabistan, Dammam'da bulunan havaalanının kapsadığı toplam alan inanılmazdır. Tam 77.600 hektar alan kaplayan bu havaalanı bu listedeki diğer tüm havaalanlarının 6 ila 15 katı büyüklüğünde. Havaalanı tüm Bahreyn’den daha büyük. Kral Fahd Uluslararası Havaalanı, listedeki en genç havaalanıdır. Kasım 1999'da yeni milenyumun başlamasından hemen önce açıldı. Ayrıca, yıllık yolcu hizmetlerinde ancak 10 milyonu aşabilen yolcu trafiği oldukça sakin bir havaalanı. Böylece dünyanın en büyük havaalanının en verimsiz havaalanı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan 27 Yaşında Hayatını Kaybeden Ünlü Müzisyenler başlıklı makalemizde 27 kulübü, 27 yaşında ölen müzisyenler ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

151
104 shares, 151 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
5
BEĞENDİM
İYİ İYİ
17
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
15
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı