Zekanız Ne Zaman Zirveye Ulaşır?

Peki ya yaşla birlikte gelen tecrübe ve bilgelik ne olacak? Hangi yaşta bilişsel yetenek ve uzmanlıka arasındaki denge sağlanıyor? Zekamız ne zaman zirve yapıyor?7 min


141
67 shares, 141 points

Ünlü bilim adamı Albert Einstein, izafiyet teorisini yazdığında henüz 26 yaşındaydı fakat biz de gerçekten en zeki yaşlarımıza 20’li yaşlarda mı erişiyoruz? Peki ya yaşla birlikte gelen tecrübe ve bilgelik ne olacak? Hangi yaşta bilişsel yetenek ve uzmanlıka arasındaki denge sağlanıyor? Zekamız ne zaman zirve yapıyor?

Zekanız Ne Zaman Zirveye Ulaşır?
Zekanız Ne Zaman Zirveye Ulaşır?

Akışkan ve Kristalize Zeka

Yaşımız ilerledikçe bilişsel yeteneklerimiz bir noktada yavaşlaması kaçınılmaz. Zamanla anahtarlarımızı nereye koyduğumuzu veya en sevdiğimiz aile anılarımızı hatırlamakta güçlük çekebiliyoruz. Buna rağmen, zekamız şaşırtıcı olmayan bir biçimde çok yönlü. Hızlı düşünme, yeni problemleri çözme ve şablonları tanımlamada kullandığımız akışkan zekamız bulunuyor. Bir de psikologların kristalize zeka olarak tanımladığı, öğrendiğimiz bilgi birikimini ve bunları çevremizle ilişkilendirme yeteneğimizi yansıtan tür var. Bu iki zeka biçimi de hayatımızın belli dönemlerinde zirveye ulaşıyor.

Buna rağmen, Psychologigal Science dergisinde Harvard Üniversitesi ve MIT araştırmacılarının hazırladığı bir çalışma yayınlnadı ve akışkan zekamızın dahi farklı yönlerinin, farklı yaş dilimlerinde zirveye çıktığı öğrenildi. Ek olarak, beyin yeteneklerinin zirveye ulaştığı kesin bir yaş da bulunamadı.

Joshua Hartshorne ve Laura Germine’ın liderlik ettiği çalışmaya Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Bilim Vakfı tarafından fon sağlanırken, çeşitli online bilişsel oyunlar ve testler yapıldı. Bu kolay erişim şekli katılımcıların sayısını arttırırken, farklı yaş grupları da dahil edildi ve ortaya özgün bir çalışma çıktı. Tarihsel olarak baktığımızda, 25-65 yaş arası katılımcılara bu tip deneyleri kabul ettirmek zor oluyor. Online araştırmada ise kabaca 3 milyonun üstünde kişi ilk birkaç yılda testlere dahil edildi ve 50 bin kişi kadarına da hususi inceleme yapıldı. Hartshorne ve Germine, sonuçlarını önceki bulgularla da kıyaslarken, önceki ufak çalışmaların kendi internet menşeli bulgularını desteklediğini fark ettil.er

Zekamız Ne Zaman Zirveye Ulaşır?

Artık 20’li yaşlarda olmayanların üzülmesine gerek yok çünkü araştırma daha farklı sonuçlar ortaya koydu. Örneğin 40 bin katılımcı gösteriyor ki, bilgiyi hızlıca işleme yeteneğimiz 18 veya 19 yaş civarında zirveye ulaşıyor. Kısa süreli hafızamız ise 25 yaşında zirveye çıkıyor ve yavaşlamaya başlaması için en azından 10 yıl geçmesi gerekiyor. Başkalarının yüzlerini tanıma yeteneğimiz ise 30’lu yaşlara gelene kadar zirvede kalmaya devam ediyor.

İnsanların duygularını anlama yeteneğimiz ise maalesef 40 ya da 50’li yaşlara gelmeden tepeye ulaşmıyor. Ayrıca genel bilgi seviyemiz de 50’li yaşlara gelirken en yüksekte oluyor.

Neden Yaşlandıkça Beynimiz de Değişiyor?

Araştırmacılar beyin yapısındaki değişikliklerin bilişsel yeteneklerimizle bağlantılı olduğunu düşünüyor fakat tamamen bağlantıyı anlamak için biraz daha araştırma yapmak gerekiyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında da İngiltere’de araştırmacılar önemli bir adım atmıştı ve yeni doğan bebeklerin beyinleri taranmıştı. Bu sayede insan beyninin en erken aşamalarda gelişimine dikkat edilecekti.

Aynı zamanda entelektüel aktivite için de zirve yaşı değişken gözüküyor. Örneğin, Nobel Ödülü kazananlar bu ödüllerini çok ama çok fazla çalıştıktan sonra alıyorlar ve çok nadir 20’li yaşlarda kazanıyorlar. Örneğin fizikte yaratıcılık için ortalama zirve yaşı 48 olarak gösteriliyor.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

141
67 shares, 141 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
26
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
15
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
33
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
27
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
45
BEĞENDİM
İYİ İYİ
34
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı